Erkki-Sven Tüür

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Erkki-Sven Tüür
Tüür, Erkki-Sven.IMG 0325.JPG
Základní informace
Narození 16. října 1959 (60 let)
Kärdla
Žánry opera a symfonie
Povolání hudební skladatel a perkusionista
Vydavatel ECM Records
Významná díla Ardor
The Path and the Traces
Symphony nr. 4
Ocenění Big Dipper prize (1996 a 1997)
Řád bílé hvězdy II. třídy (2000)
Citizen of the Year (2009)
Rodiče Philipp-Teedy Tüür
Web www.erkkisven.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Erkki-Sven Tüür (* 16. října 1959, Kärdla, Estonsko) je současný estonský hudební skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Erkki-Sven Tüür se narodil 16. října 1959 v Kärdle na estonském ostrově Hiiumaa jako syn metodistického faráře a bankovní úřednice. Hudbě se věnoval od dětství (jako devítiletý začal sám improvizovat na klavír), ale soustavnější institucionální vzdělání získal až v Tallinnské hudební škole v letech 19761980 v oborech bicí a flétna.

Kompozici studoval Erkki-Sven Tüür u tří významných soudobých estonských skladatelů — od roku 1979 do roku 1980 u Antiho Margusta, v letech 1980 až 1984 u Jaana Räätse na Tallinnské konzervatoři, a náslející rok ještě soukromě u Lepa Sumery.

V souvislosti s celkovým uvolňováním politického ovzduší v Sovětském svazu na sklonku 80. let 20. století začínají Tüürova díla již záhy být známa i za hranicemi Estonska. Zájem o jeho hudbu se objevuje nejdříve ve Finsku — na objednávku Helsinské filharmonie složil roku 1989 skladbu Insula deserta a o rok později i Hommage a Sibelius a Searching for Roots. Dnes spolupracuje s řadou dalších hudebních těles, např. The Hilliard Ensemble, Theater Dortmund, Philharmonia Orchestra, The Cincinnati Symphony Orchestra aj.

V letech 1989 až 1992 vyučoval Tüür kompozici na Estonské hudební akademii v Tallinnu. Dráhu pedagoga ukončil z důvodu nedostatku času pro vlastní komponování. Nadále se však živě angažuje v estonském hudebním životě. Je hlavním dramaturgem festivalu Nyyd, který se koná formou bienále od roku 1991 a představuje nejnovější estonskou hudbu.

V současnosti pobývá Tüür střídavě v Tallinnu a na ostrově Hiiumaa. Kromě organizační práce v souvislosti s festivalem Nyyd se věnuje výhradně kompozici.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Počátky Erkki-Sven Tüürovy tvorby byly rockové. V roce 1976 založil art-rockovou skupinu In Spe, která hrála v obsazení zpěv, flétna, zobcové flétny, elektrická kytara, bicí, syntezátor, e-piano, violoncello. Skupinu opět rozpustil v roce 1981.

V následujících letech se Erkki-Sven Tüür přeorientoval na skladbu symfonické hudby. Jeho kompoziční jazyk se vyznačuje kombinováním různých skladebných stylů v rámci jedné skladby.

Ze spolupráce se souborem Hortus musicus zůstala Tüürovi záliba v renesančním kontrapunktu. Jeho skladby se vyznačují i promyšleností a propracovaností, a to jak v celkovém rozvrhu, tak v drobné práci s motivy. Přibližně od roku 2003 Tüür rozvíjí svůj vlastní způsob vytváření melodií, které nazývá „vektorová kompozice“ – nota určité výšky a délky má svůj přibližný směr. Nápadným prvkem Tüürova hudebního jazyka je práce s řádem a chaosem, které někdy staví do kontrastu, jindy mezi nimi plynule přechází.

Tüürova tvorba byla oceněna několika domácími výročními cenami za nové skladby.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Erkki-Sven Tüür ve Wikimedia Commons
  • [1] (ukázky z díla, Tüürův profil, v estonštině a angličtině)
  • [2] (dnes zřídka aktualizované oficiální stránky)
  • [3] (stránka o skupině In Spe)