Enter Sandman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Enter Sandman
Singl od Metallicy
z alba Metallica
Strana B "Stone Cold Crazy" (Queen) • "Enter Sandman (Demo)" • "Holier Than Thou" (Work in Progress...)
Vydáno 30. července 1991
Formát CD
Nahráno 16. června 1991, One on One Studios, Los Angeles
Žánr Heavy metal
Délka 5:32
Vydavatelství Elektra
Autor James Hetfield, Lars Ulrich, Kirk Hammett
Producent Bob Rock, James Hetfield, Lars Ulrich
Chronologie singlů Metallicy
"One"
(1989)
"Enter Sandman"
(1991)
"The Unforgiven"
(1991)

Enter Sandman je první skladbou na albu Metallica (Black Album), které vydala americká thrash metalová kapela Metallica. Je to také první singl, který vzešel z tohoto alba, vyšel v roce 1991. Je to jedna z nejznámějších písní kapely. Enter Sandman se mimo jiné umístil na #5 pozici Britské hitparády.

Singl vydaný v roce 1991 (na obrázku vpravo) obsahuje kromě samotné písně ještě coververze písně Stone Cold Crazy od kapely Queen. Samotný text písně Enter Sandman připomíná noční můru. Atmosféru písně navíc dotvaří pasáž, kde zpěvák kapely James Hetfield předříkává modlitbu, které poté opakuje malé dítě (pasáž Now I lay me down to sleep…).

Producent kapely Bob Rock chtěl, aby se prvním singlem z alba stala píseň Holier Than Thou. Singlem se nakonec stal Enter Sandman, který prošel spoustou změn na rozdíl od původní verze písně.

Sandman navíc v tomto případě neznamená Písečný muž, ale v textu písně se tím myslí Hajaja -postava z germánské mytologie, která uspávala děti tak, že jim do očí sypala kouzelný písek - hvězdný prach. Kirk Hammett později uvedl, že se při tvorbě riffu snažil napodobit skupinu Soundgarden.