Ride the Lightning

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ride the Lightning
Interpret Metallica
Druh alba Studiové album
Vydáno 27. července 1984
Nahráno 20. února - 14. března 1984, Sweet Silence Studios Kodaň, Dánsko
Žánr Thrash metal
Délka 47:23
Jazyk angličtina
Vydavatelství Elektra Records, Megaforce Records
Producenti Metallica, Flemming Rasmussen , Mark Whitaker
Profesionální kritika
Metallica chronologicky
Kill 'Em All
(1983)
Ride the Lightning
(1984)
Master of Puppets
(1986)

Ride the Lightning je druhá studiová deska thrash metalové skupiny Metallica. Fanoušky je často oslavována[1] jako klasika thrash metalového žánru, a je spojujícím můstkem mezi alby Kill 'Em All a Master of Puppets, posouvající thrash metal od jeho debutu k progresivní a víc vyvinuté oblasti na albu Master of Puppets a ...And Justice for All.

Ride the Lightning obsahuje šílenou rychlost Kill 'Em All ve skladbě jako "Trapped Under Ice", ale obsahuje i delší, symfoničtěji laděné skladby jako závěrečná 9 minutová instrumentálka "The Call of Ktulu". Album je také označováno jako první z "neoficiální trilogie" alb Metallicy, které projevuje určitou podobnost v koncepci. Za "trilogii" jsou považovány hlavně instrumentální skladby, které dělají metal vážnějším a jsou to zároveň nejvíc respektovaná díla Metallicy.

Ride the Lightning se umístilo na 3. místě v seznamu sestavené na metal-rules.com a v žebříčku Top 100 Metal Albums of All Time.[2]

Kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Se stoupající kritickou a komerční pozorností na toto album, byla skupina poprvé obviněna z přiklonění se ke komerci, a to kvůli pomalejšímu tempu skladeb jako např. „Fade to Black“, i když mnoho fanoušků oponovalo, že právě tato změna, která je viditelná na albu Ride the Lightning pomohla stát se Metallice takovou důležitou kapelou v žánru. Tato obvinění byla ale ničím oproti těm, s kterými se kapela střetla po vydaní alba Metallica v roce 1991, v roce 1996 při vydaní alba Load, nebo v roce 2003 při alb St. Anger.

Seznam skladeb[editovat | editovat zdroj]

Všechny texty napsal James Hetfield pokud není uvedeno jinak

Pořadí Název Hudba Text Délka
1. „Fight Fire With Fire“   Hetfield, Cliff Burton, Lars Ulrich   4:45
2. Ride the Lightning“   Hetfield, Dave Mustaine, Burton, Ulrich   6:41
3. For Whom the Bell Tolls“   Hetfield, Burton, Ulrich   5:09
4. Fade to Black“   Hetfield, Burton, Hammett, Ulrich   6:59
5. „Trapped Under Ice“   Hetfield, Hammett, Ulrich   4:08
6. „Escape“   Hetfield, Hammett, Ulrich   4:24
7. Creeping Death“   Hetfield, Burton, Hammett, Ulrich Hetfield, Hammet 6:35
8. „The Call of Ktulu“   Hetfield, Mustaine, Burton, Ulrich -instrumentální- 8:55

Sestava[editovat | editovat zdroj]

Singly[editovat | editovat zdroj]

  • Fade to Black byla vydána jako promo singl v roce 1984.
  • For Whom the Bell Tolls byla vydána jako promo singl, s dvěma verzemi této skladby, upravená verze na straně A a albumová verze na straně B.
  • Druhá strana singlu Creeping Death byl původní "Garage Days Revisited", který obsahoval "Am I Evil?" od kapely Diamond Head a „Blitzkrieg“ od kapely Blitzkrieg.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • Ve skladbách Ride the Lightning a The Call of Ktulu je uveden jako autor i Dave Mustaine, i přes to, že v kapele nepůsobil už rok. Ještě v roce 1983 byla skladba vydána na demu Ride the Lightning, v té době měla skladba ještě původní název „When the Hell Freezes over“ a od finální verze se především v kytarových sólech, která Hammet až později částečně přepracoval, velmi odlišovala. Některé riffy z The Call of Ktulu jsou slyšet ve skladbě Hangar 18 z alba Rust in Peace od Megadeth .

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1]
  2. [2]