Elsa Schiaparelliová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Elsa Schiaparelli
Narození10. září 1890
Řím
ItálieItálie Itálie
Úmrtí13. listopadu 1973 (ve věku 83 let)
Paříž
FrancieFrancie Francie
Povolánímódní návrhářka, obchodnice a designérka šperků
RodičeCelestino Schiaparelli a Marchesa Maria de Dominicis
Manžel(ka)Wilhelm Frederick Wendt de Kerlor
DětiYvonne Maria Luisa Schiaparelli
PříbuzníGiovanni Schiaparelli (strýc)[1]
Berry Berensonová (vnučka)
Marisa Berenson (vnučka)
Webová stránkaschiaparelli.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elsa Schiaparelli (10. září 1890 Řím13. listopadu 1973 Paříž) byla italská módní návrhářka.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jedna z nejvýznamnějších osobností módního designu v období mezi dvěma světovými válkami, rivalka Coco Chanel, pocházela z dobře situované rodiny. Matka patřila k italské aristokracii, otec byl význačný vědec. Elsa studovala jazyky a literaturu na universitě, nějaký čas strávila v klášterní škole a krátce působila jako vychovatelka v Londýně. Odstěhovala se do New Yorku a nakonec usadila v Paříži. V roce 1927 si Schiaparelli v Paříži otevřela krejčovství Pour le Sport v němž nabídla sportovní kolekce pletenin, plavky a lyžařské oblečení. Svět módy tady na sebe poprvé upozornila černým pleteným svetrem s vypletenou bílou vázankou, která budila dokonalý optický dojem skutečnosti.

Vrcholné období tvorby Elsy Schiaparelli spadá do 30. let 20. století. V roce 1935 otevřela v Paříži (21 Place Vendome) salon Schiaparelli. Tvorbu návrhářky zásadně ovlivnila přátelství s umělci z kruhů dadaistů a surrealistů. Byli to především Jean Cocteau, Christian Bérard a Salvador Dalí. Elsa Schiaparelli bývá označována za surrealistku mezi módními návrháři a její tvorba za surrealistickou. Ke známým modelům patří např. klobouk ve tvaru boty, bílé šaty nesoucí obraz mořského raka od Salvadora Daliho nebo např. knoflíky v podobě hmyzu, které pro ni navrhoval Jean Schlumberger.

„Schiap“ přinesla do špičkové módy haute couture osobitý vtip, humor, nápaditost a hravost. Zavedla mnoho inovací. Jako první z couturiérů použila v roce 1935 ve vysoké módě zip. Uplatňovala umělé hmoty a látky z umělých vláken, jež považovala za plnohodnotný oděvní materiál. Experimentovala s rayonem, vinylem a celofánem. Odvážně použila nápadný odstín růžové barvy, tzv. „shocking pink“. Válečná léta strávila návrhářka v New Yorku. Po návratu do Paříže znovu otevřela svůj salon, ale na špičku módy se už nevrátila. Podnik uzavřela v roce 1954.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BRABCOVÁ, Blanka. Móda - Dějiny odívání 18., 19. a 20. století. Praha: Slovart, 2003. 735 s. ISBN 3-8228-2624-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]