Alžběta Anna Setonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Elizabeth Ann Seton)
Skočit na: Navigace, Hledání
Elizabeth Ann Seton
Narození 28. srpna 1774
New York
Úmrtí 4. ledna 1821 (ve věku 46 let)
Emmitsburg
Příčina úmrtí tuberkulóza
Bydliště New York
Povolání učitelka, Abbé, autorka memoárů a řeholnice
Ocenění Národní ženská síň slávy
Maryland Women's Hall of Fame
Děti John of Islay, Earl of Ross
Rodiče Richard Bayley
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elizabeth Ann Bayley Seton (28. srpna 1774, New York, USA - 4. ledna 1821, Emmitsburg, Maryland, USA) byla první americká řeholnice a svatá. Blahořečená byla papežem Janem XXIII dne 17. března 1963. Dne 14. září 1975 byla papežem Pavlem VI. svatořečená v slavnostním ceremoniálu na náměstí svatého Petra.

Její dětství bylo poznamenáno ztrátou matky, již v raném věku. Je zakladatelkou charitativního řádu řeholních sester v Marylandu a zároveň zakladatelkou první americké římskokatolické školy a sirotčince v Emmitsburgu. Tento řád dal postupem času vznik dalším šesti novým řádům sester římskokatolické církve, které po vzoru Svaté Elizabeth provozovaly také školy a sirotčince, kde se učilo mnoho dětí zdarma.

Svůj život zasvětila pomoci potřebným a celoživotní prací zaměřenou na šíření církve, tím dala základ pro vznik dalších škol a nemocnic. Jednu z nich založil po její smrti, její synovec J.R. Bayley. Škola je známá pod názvem Seton Hall University a byla oficiálně založena dne 1. září 1856 arcidiecézí v Newarku biskupem Jamesem Rooseveltem Bayley, což byl bratranec prezidenta Theodore Roosevelta. Biskup Bayley pojmenoval instituci po ní.

Zemřela na tuberkulózu 4.ledna 1821. Dnes jsou její pozůstatky pohřbeny v národní svatyni Saint Elizabeth Ann Seton v Emmitsburgu. Po její smrti byly řádem sester zakládány stejné sirotčince a řeholní řády na severu Ameriky, v Cincinnati, v New Orleansu a také byla založena první nemocnice na západ od řeky Mississippi v St. Louis.