Alžběta Anna Setonová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Elizabeth Ann Seton)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elizabeth Ann Seton
Saint Elizabeth Ann Seton (1774 - 1821).gif
Narození 28. srpna 1774
New York
Úmrtí 4. ledna 1821 (ve věku 46 let)
Emmitsburg
Příčina úmrtí tuberkulóza
Místo pohřbení Maryland
Bydliště New York
Ocenění Národní ženská síň slávy (1979)
Maryland Women's Hall of Fame
Rodiče Richard Bayley
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Elizabeth Ann Bayley Seton (28. srpna 1774, New York, USA - 4. ledna 1821, Emmitsburg, Maryland, USA) byla první americká řeholnice a svatá. Blahořečená byla papežem Janem XXIII dne 17. března 1963. Dne 14. září 1975 byla papežem Pavlem VI. svatořečená v slavnostním ceremoniálu na náměstí svatého Petra.

Její dětství bylo poznamenáno ztrátou matky, již v raném věku. Je zakladatelkou charitativního řádu řeholních sester v Marylandu a zároveň zakladatelkou první americké římskokatolické školy a sirotčince v Emmitsburgu. Tento řád dal postupem času vznik dalším šesti novým řádům sester římskokatolické církve, které po vzoru Svaté Elizabeth provozovaly také školy a sirotčince, kde se učilo mnoho dětí zdarma.

Svůj život zasvětila pomoci potřebným a celoživotní prací zaměřenou na šíření církve, tím dala základ pro vznik dalších škol a nemocnic. Jednu z nich založil po její smrti, její synovec J.R. Bayley. Škola je známá pod názvem Seton Hall University a byla oficiálně založena dne 1. září 1856 arcidiecézí v Newarku biskupem Jamesem Rooseveltem Bayley, což byl bratranec prezidenta Theodore Roosevelta. Biskup Bayley pojmenoval instituci po ní.

Zemřela na tuberkulózu 4. ledna 1821. Dnes jsou její pozůstatky pohřbeny v národní svatyni Saint Elizabeth Ann Seton v Emmitsburgu. Po její smrti byly řádem sester zakládány stejné sirotčince a řeholní řády na severu Ameriky, v Cincinnati, v New Orleansu a také byla založena první nemocnice na západ od řeky Mississippi v St. Louis.