Ekrixinatosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Ekrixinatosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída

alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: Theropoda
Infrařád: Ceratosauria
Nadčeleď: Abelisauroidea
Čeleď: Abelisauridae
Rod: Ekrixinatosaurus
Calvo, Rubilar-Rogers & Moreno, 2004
Typový druh
Ekrixinatosaurus novasi
Calvo, Rubilar-Rogers & Moreno, 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ekrixinatosaurus ("ještěr zrozený z exploze") byl rodem velkého masožravého dinosaura (teropoda) z čeledi Abelisauridae. Žil v období svrchní křídy na území dnešní Argentiny (provincie Neuquén, Patagonie).

Název dinosaura je odvozen z faktu, že k jeho objevu byl použit výbušný materiál. Holotyp nese označení MUCPv-294 a naznačuje, že Ekrixinatosaurus byl velmi robustní a velký abelisaurid. Lebka měřila na délku asi 83 cm. S jedinou možnou výjimkou (rod Abelisaurus) je také zřejmě největším známým zástupcem čeledi, a to s délkou 10–11 metrů. Vědecky popsán byl v roce 2004. Mohutná lebka nasvědčuje schopnosti polykat velké kusy masa, které zřejmě teropod získával lovem nebo hledáním zdechlin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Jorge Calvo, David Rubilar-Rogers and Karen Moreno (2004). "A new Abelisauridae (Dinosauria: Theropoda) from northwest Patagonia". Ameghiniana 41 (4): 555–563.
  • Juárez Valieri, R.D.; Porfiri, J.D.; and Calvo, J.O. (2011). "New information on Ekrixinatosaurus novasi Calvo et al. 2004, a giant and massively-constructed Abelisauroid from the "Middle Cretaceous" of Patagonia". In Calvo, González, Riga, Porfiri and Dos Santos (ed.). Paleontología y dinosarios desde América Latina. pp. 161–169. http://www.notosoft.com.ar/pdfs/Juarez_Porfiri_Calvo.pdf.