Ekrixinatosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxEkrixinatosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní křída
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Infrařád Ceratosauria
Nadčeleď Abelisauroidea
Čeleď Abelisauridae
Rod Ekrixinatosaurus
Calvo, Rubilar-Rogers & Moreno, 2004
Typový druh
Ekrixinatosaurus novasi
Calvo, Rubilar-Rogers & Moreno, 2004
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ekrixinatosaurus ("ještěr zrozený z exploze") byl rodem velkého masožravého dinosaura (teropoda) z čeledi Abelisauridae. Žil v období svrchní křídy na území dnešní Argentiny (provincie Neuquén, Patagonie).

Název dinosaura je odvozen z faktu, že k jeho objevu byl použit výbušný materiál. Holotyp nese označení MUCPv-294 a naznačuje, že Ekrixinatosaurus byl velmi robustní a velký abelisaurid. Lebka měřila na délku asi 83 cm. S jedinou možnou výjimkou (rod Abelisaurus) je také zřejmě největším známým zástupcem čeledi, a to s délkou 10–11 metrů. Vědecky popsán byl v roce 2004. Mohutná lebka nasvědčuje schopnosti polykat velké kusy masa, které zřejmě teropod získával lovem nebo hledáním zdechlin.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • Jorge Calvo, David Rubilar-Rogers and Karen Moreno (2004). "A new Abelisauridae (Dinosauria: Theropoda) from northwest Patagonia". Ameghiniana 41 (4): 555–563.
  • Juárez Valieri, R.D.; Porfiri, J.D.; and Calvo, J.O. (2011). "New information on Ekrixinatosaurus novasi Calvo et al. 2004, a giant and massively-constructed Abelisauroid from the "Middle Cretaceous" of Patagonia". In Calvo, González, Riga, Porfiri and Dos Santos (ed.). Paleontología y dinosarios desde América Latina. pp. 161–169. http://www.notosoft.com.ar/pdfs/Juarez_Porfiri_Calvo.pdf.