Eduard Formánek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eduard Formánek
Eduard Formánek
Eduard Formánek
Narození 7. dubna 1845
Klatovy
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 9. srpna 1900 (ve věku 55 let)
Dafně u Soluně
ŘeckoŘecko Řecko
Bydliště Česko
Národnost Češi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eduard Formánek (7. dubna 1845 Klatovy[1] - 9. srpna 1900 Dafně u řecké Soluně) byl český botanik, badatel flóry Balkánského poloostrova.

Život[editovat | editovat zdroj]

Eduard Formánek se narodil 7. dubna 1845 v Klatovech. Po absolvování obecné školy studoval na klatovském gymnáziu. Dále pokračoval ve studiu filozofie v Praze. Roku 1868 ukončil studium doktorátem. Po ukončení univerzity působil na gymnáziu v Litomyšli a pak ve Vidnavě. V roce 1873 byl jmenován profesorem na českém gymnáziu v Brně. Vyučoval zde přírodopis, matematiku a fyziku. Kromě vyučování se zabýval terénní botanikou, především květenou Moravy a rakouské části Slezska. Byl také badatelem flóry Balkánského poloostrova, zamýšlel vydat Květenu Makedonie. Od roku 1887 tuto oblast o prázdninách pravidelně navštěvoval. Právě při jedné z cest na Balkán zemřel. Údaje o nových balkánských taxonech (bylo jich přes 140) uveřejnil v časopisu Verhandlungen des naturforschenden Vereines in Brünn. Jeho stěžejním dílem je dvoudílná Květena Moravy a rakouského Slezska, kterou vydal vlastním nákladem v Brně v letech 1887 a 1892. Na Formánkově rodném domě v Klatovech, bývalé Říšské ulici byla 27. srpna 1905 odhalena pamětní deska. Byla pořízena nákladem prostějovského přírodovědného klubu a autorem byl sochař a cizelér Prokop Nováček.

Eduard Formánek má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Formánek.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]