Edmund Wagenhofer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeho Milost
Edmund Wagenhofer, OSB
Řád svatého Benedikta
arciopat Kláštera sv. Petra v Salzburgu, někdejší administrátor Emauzského opatství v Praze, opat-praeses Slovanské benediktinské kongregace sv. Vojtěcha.
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum narození12. března 1944
Místo narozeníAbtenau, Hallein, Velkoněmecká říše
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dom Edmund Wagenhofer, OSB (* 12. března 1944, Abtenau, Hallein) je rakouský římskokatolický duchovní, emeritní arciopat salzburský a v letech 2009-2016 administrátor pražského Emauzského kláštera. Je rovněž opatem-praesesem Slovanské benediktinské kongregace sv. Vojtěcha a představeným benediktinského priorátu v Mariboru ve Slovinsku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval Humanistické gymnázium Borromäum v Salzburgu, poté vystudoval teologii a ekonomii. V roce 1969 složil věčné mnišské sliby v Benediktinském arciopatství sv. Petra v Salzburgu. Dne 17. května 1970 byl v Římě papežem Pavlem VI. vysvěcen na kněze. V roce 1997 byl zvolen 87. arciopatem u sv. Petra v Salzburgu na dobu dvanácti let. Roku 2003 byl ustanoven vizitátorem premonstrátské kanonie v Gerasu. Po uplynutí doby, na kterou byl zvolen arciopatem, v roce 2009 se vzdal možnosti kandidovat do opatského úřadu na další období a odešel na emerituru.

Odstěhoval se následně do slovinského Mariboru, kde převzal řízení tamního priorátu Slovanské benediktinské kongregace sv. Vojtěcha. V roce 2010 se také stal administrátorem Emauzského opatství v Praze. V roce 2012 se stal opatem-praesesem Slovanské benediktinské kongregace sv. Vojtěcha. V roce 2016 jej ve funkci administrátora Emauzského opatství vystřídal Augustin Gazda, OSB z Rajhradu. Po smrti Augustina GAzdy v roce 2019 se stal administrátorem Rajhradského kláštera.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Edmund Wagenhofer na německé Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]