Edmund Barton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Edmund Barton
Edmund Barton - Swiss Studios (b&w).jpg

1. premiér Austrálie
Ve funkci:
1901 – 1903
Předchůdce funkce vznikla
Nástupce Alfred Deakin
Stranická příslušnost
Členství Protectionistická strana

Narození 18. ledna 1849
Glebe
Úmrtí 7. ledna 1920 (ve věku 70 let)
Medlow Bath
Místo pohřbení Waverley Cemetery
Choť Jane Barton
Příbuzní George Burnett Barton (sourozenec)
Alma mater Universita v Sydney
Profese politik, diplomat, soudce a advokát
Ocenění rytíř velkokříže Řádu sv. Michala a sv. Jiří (1902)
velkořetěz Řádu vycházejícího slunce
Commons Edmund Barton
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sir Edmund Barton (18. ledna 1849, Sydney7. ledna 1920, Medlow Bath) byl australský politik a právník, první premiér Austrálie a soudce tamního Nejvyššího soudu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Sydney, kde také v roce 1871 vystudoval univerzitu a složil advokátní zkoušky. O prázdninách v roce 1870 poznal Jane Mason Rossovou, kterou si v roce 1877 vzal. Byl dobrým hráčem kriketu a později také kriketovým rozhodčím.

Jeho politická kariéra je těsně spjata právě s kriketem. Byl jedním ze dvou rozhodčích ve slavném zápase družstev Nového Jižního Walesu a Anglie v roce 1879. Po kontroverzním rozhodnutí ze strany druhého sudího došlo k historicky první potyčce na kriketovém zápase (tzv. Sydney Riot of 1879). Barton pomohl tuto situaci zmírnit, což mu získalo popularitu ze strany médií, která mu pomohla v následující politické kariéře.

V roce 1876 kandidoval do Zákonodárného shromáždění státu Nový jižní Wales (New South Wales Legislative Assembly), byl ale těsně poražen. S tímtéž výsledkem kandidoval v roce 1877, v roce 1879 ale zvítězil. V různých místních institucích zasedal až do roku 1879.

Barton stál na straně podporovatelů federace autonomních australských států (tehdy byla Austrálie britskou kolonií) s jednotnou vládou. Po ustanovení australské vlády v roce 1901 se také stal jejím prvním premiérem, kterým zůstal do roku 1903.

Prvním zákonem, schváleným Bartonovou vládou byl Immigration Restriction Act (Zákon o omezení přistěhovalectví), který oficiálně započal tzv. „politiku bílé Austrálie“. Součástí politiky omezení přistěhovalectví byla zásada, že se v Austrálii mohly usadit pouze osoby bílé barvy pleti. Ve víceméně nezměněné formě toto rasistické pravidlo přetrvalo až do padesátých let 20. století.

V roce 1902 získal od anglického krále šlechtický titul, v roce 1903 se stal soudcem australského Nejvyššího soudu. Měl čtyři syny a dvě dcery.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Edmund Barton na polské Wikipedii a Edmund Barton na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]