Přeskočit na obsah

Julia Gillardová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Julia Gillardová
Julia Gillardová v roce 2010
Julia Gillardová v roce 2010
27. premiérka Austrálie
Ve funkci:
24. června 2010 – 27. června 2013
PředchůdceKevin Rudd
NástupceKevin Rudd
Stranická příslušnost
ČlenstvíAustralská strana práce

Rodné jménoJulia Eileen Gillard
Narození29. září 1961 (62 let)
Wales Barry, Wales, Spojené království
NárodnostAustrálie
ChoťTim Mathieson
Partner(ka)Tim Mathieson (2006–2021)
Alma materUniverzita v Melbourne
Univerzita v Adelaide
Zaměstnáníprávnička, politička
Profesepolitička a advokátka
Náboženstvíateismus
Oceněníčestný doktor Svobodné univerzity v Bruselu (2015)
společník Řádu Austrálie (2017)
BBC 100 Women (2018)
velkostuha Řádu vycházejícího slunce (2021)
PodpisJulia Gillardová, podpis
Webová stránkajuliagillard.com.au
CommonsJulia Gillard
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Julia Eileen Gillardová (* 29. září 1961, Barry, Wales, Spojené království) je australská politička, členka Australské strany práce a bývalá předsedkyně vlády Austrálie, první žena v této funkci. V minulosti zastávala funkce místopředsedkyně australské vlády Kevina Rudda a současně ministryně školství, zaměstnanosti, pracovně-právních vztahů a sociálního začlenění.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Bakalářka práv se zaměřením na ekonomii (LLB/BA), studovala státní univerzitu v Adelaide v Austrálii.

Rodinné poměry[editovat | editovat zdroj]

Svobodná a má jednu sestru. Její zánět průdušek a nové ekonomické příležitosti přiměl rodiče (chudého původu) v roce 1966 k přestěhování do teplejšího Adelaide v Austrálii.

Profesní a politická dráha[editovat | editovat zdroj]

Při studiu[editovat | editovat zdroj]

Během studia státní univerzity v Adelaide byla v roce 1983 zvolena viceprezidentkou národního vzdělávání Australského svazu studentů, poté jeho prezidentkou.

Kontroverzní období[editovat | editovat zdroj]

V letech 19841986 pracovala na plný úvazek pro založené Socialistické fórum (po dalším z rozvratů v Komunistické straně Austrálie jejími nespokojenými členy s cílem prosazování socialistického programu v Austrálii), až do roku 1993 byla členkou řídícího výboru, což bylo dobré pro její právnickou kariéru. Touto svou devítiletou činností se nyní nechlubí.

Práce v oboru studia[editovat | editovat zdroj]

Jako podniková právní zástupkyně začala pracovat v Slater and Gordon v Melbourne (19871995) a za společnici byla přijata v roce 1990.

V Australské straně práce[editovat | editovat zdroj]

Kevin Rudd s Julií Gillardovou na její první tiskové konferenci 4. prosince 2006 jako zástupkyně nového vůdce strany práce

V roce 1996 se stala vedoucí štábu Johna Brumbyho vůdce Viktoriánské opozice, větvi Australské strany práce, v níž zastávala různé pozice až do roku 1998, kdy byla zvolena do Federálního parlamentu.

Během své poslanecké kariéry se aktivně účastnila mezinárodních výměn:

Její vzestup, jmenování stínovou ministryní pro populaci a imigraci strany práce, začal následující volby 2001 (navíc v únoru 2003 ministryní pro usmíření a domorodé záležitosti, v červnu zástupkyní ředitele Opozičního podnikání, v červenci ministryní zdravotnictví, v prosinci ředitelkou Opozičního podnikání) členstvím, mimo množství jiných společných parlamentních a frakčních výborů, ve Stálém výboru pro zaměstnanost, vzdělání a pracovně-právní vztahy Sněmovny reprezentantů.

Po znovuzvolení v roce 2004 byla opětovně jmenována stínovou ministryní zdravotnictví a ředitelkou Opozičního podnikání. V prosinci 2006 se stala zástupkyní nového vůdce strany práce Kevina Rudda a jím jmenována stínovou ministryní zaměstnanosti, pracovně-právních vztahů a sociálního začlenění.

Po znovuzvolení v roce 2007 byla uvedena do úřadu vlády jako místopředsedkyně, ministryně školství, zaměstnanosti a pracovně-právních vztahů a sociálního začlenění, neboť je oproti premiéru Ruddovi levicovější a k tomu žena, vzhledem ke stranické rovnováze.

První předsedkyně vlády Austrálie[editovat | editovat zdroj]

24. června 2010 rezignoval Kevin Rudd na post premiéra a předsedy strany a Julia Gillardová jej v těchto funkcích nahradila. Stala se 27. premiérem Austrálie a první ženou v úřadu. Od toho dne dva nejvyšší vládní posty Austrálie (generální guvernér a premiér) zastávaly ženy -Quentin Bryceová a Julia Gillardová. Dne 27. června 2013 jí v obou funkcích, tedy předseda strany a vlády Kevin Rudd vystřídal.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]