Edikt postupimský
Edikt postupimský je dokument ze dne 29. října 1685, v němž Fridrich Vilém I. Braniborský nabídl pronásledovaným francouzským hugenotům azyl v Braniborsku-Prusku. Na postupimskou nabídku reagovalo odhadem 20 000 protestantských uprchlíků – nejen z Francie. Ve výsledku byli tito lidé značným ekonomickým přínosem při obnově hostitelské země, která byla zničena třicetiletou válkou.[1]
Historie
[editovat | editovat zdroj]Edikt postupimský téměř okamžitě reagoval na Edikt z Fontainebleau, kterým byl dne 18. října 1685 zrušen Edikt nantský o náboženské svobodě ve Francouzském království, kde začalo násilné obracení na katolictví zejména pomocí dragonád.[2] Fridrich Vilém I. Braniborský nechal do Francie propašovat 2000 německo-francouzských kopií svého postupimského ediktu. Uprchlíci dostali doporučení na únikové cesty, finanční podporu i bezplatné ubytování a jídlo na odpočívadlech.
Práva a výsady uprchlíků
[editovat | editovat zdroj]Postupimským ediktem byla uprchlíkům přislíbena následující práva a výsady:[1]
- Lodě, peníze a pasy pro přesun byly poskytnuty v Nizozemsku, Frankfurtu nad Mohanem a Kolíně nad Rýnem. Odtud probíhal další transport.
- Uprchlíci dostali na výběr, kde se usadit. Zvláště doporučeny byly Stendal, Werben, Rathenow, Brandenburg an der Havel, Frankfurt nad Odrou, Magdeburg, Halberstadt a Königsberg.
- Všechny své věci bylo možné dovézt beze cla.
- Novým osadníkům byly nabídnuty „zchátralé, pusté a zničené domy“, které bylo možné přestavět. Pokud by místo pobořených domů byly postaveny jiné, byly i ty osvobozeny od všech daní. Při přestavbě bylo uprchlíkům dáno k dispozici dřevo, vápno a další materiály. Po dobu šesti let se na ně nevztahovaly žádné větší městské poplatky.
- Uprchlíci získali stejná práva jako místní občané.
- Měla se jim poskytnout veškerá podpora při zakládání továren (manufaktur).
- Byla jim zpřístupněna i zemědělská půda k hospodaření.
- Při objasňování kontroverzních otázek byl přítomen jejich zvolený zástupce.
- Uprchlíci dostali právo mít v kostelech vlastní kázání.
- Francouzští šlechtici získali stejné postavení jako šlechtici němečtí.
Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ a b Das Edikt von Potsdam in Geschichte | Schülerlexikon | Lernhelfer. www.lernhelfer.de [online]. [cit. 2023-09-30]. Dostupné online. (německy)
- ↑ COJECO.CZ. edikt postupimský - CoJeCo.cz. www.cojeco.cz [online]. [cit. 2023-09-30]. Dostupné online.