Přeskočit na obsah

Dvůr Doubravice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dvůr Doubravice
Původně vodní tvrz přestavěna na uzavřený panský dvůr
Původně vodní tvrz přestavěna na uzavřený panský dvůr
Účel stavby

soukromý objekt

Základní informace
Slohrenesance, baroko
Výstavba13. století
Přestavba17. století, 18. století, 19. století, 1920
Materiálykámen, cihla, pálená taška
Další majiteléSternbergové, Tunklové z Brníčka, pánové z Kravař, Zierotinové, Lichtenštejnové
Poloha
AdresaOlšany 174 a 46, Olšany, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky107205 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Boční pohled
Boční pohled na hlavní budovu

Historický objekt Dvůr Doubravice[1] (dnes součást obce Olšany, okr. Šumperk) byl založen pravděpodobně na přelomu 13. a 14. století jako poplužní dvůr s tvrzí. Existenci zdejší tvrze lze předpokládat a vyvodit z písemných záznamů (na dvoře bylo obydlí nižší šlechty, a to pánů z Olšan) a také nálezů středověkého zdiva v místě pánského domu. Dvůr je písemně doložen již v roce 1386. Postupem času byl přebudován do pozdně renesanční a raně barokní podoby hospodářského dvoru. Od roku 2024 je zapsán na seznam kulturních památek.

První písemná zmínka je z roku 1386, kdy poplužní dvůr v obci Doubravice (zaniklá obec) byl majetkem Bolíka z Olšan, v té době zde vzniká i kamenná tvrz pro rezidenční účely rodu z Olšan. Poslední příslušníkem rodu z Olšan na Doubravském (Doubravickém) dvoru byla Anna z Olšan, která je psána na dvoře v roce 1402. Původní tvrz stála pravděpodobně v oblasti pánského domu, neboť zde je dochováno původní středověké zdivo. V nynější obci Olšany existoval ještě jeden dvůr, který byl ve vlastnictví kláštera v Klášterci, dle zápisu z roku 1349.

Kolem roku 1612 za Bernarda z Žerotína došlo k přestavbě dvora do dnešní hmoty, v té době dvůr spadal pod zámek Ruda nad Moravou. Původně se jednalo o čtyři budovy založené do obdélníku s velkým nádvořím. Nacházely se zde hospodářské budovy – stáje pro koně, ovce a velká sýpka. Část byla vyhrazena pro šafáře (správce dvoru) a místní šatlavu. V přízemí sýpky je dochovaný čeledník s ratejnou k ubytování čeledě. Uprostřed nádvoří je i původní studna. Součástí dvoru je i vrchnostenská obytná budova.

Vrchnostenská obytná budova

Tato budova se nachází v jihovýchodní části dvoru. Je zde dochováno také pozdně středověké zdivo, ale předcházející funkce budovy je neznámá a nemůžeme ji s jistotou spojit s předpokládanou tvrzí. Dendrochronologickým průzkumem se zjistilo, že výstavbu krovů této vrchnostenské budovy a krovy přilehlých koníren lze datovat mezi roky 1723-1724. Z jistotou můžeme doložit využití této budovy po roce 1772 a to pro potřeby krátkodobého ubytování vyšších vrchnostenských úředníků. Byl zde zařízen tzv.panský být,který svou podobou a vybavenosti se blížil drobným šlechtických sídlům.

K dvoru patřily panské pivní sklepy postavené v druhé polovině 18. století. Součástí sklepů byly tzv. ledárny. Později varna piva zanikla a pivo se vařilo jen na zámku v Rudě nad Moravou.

Na začátku 20. století, v období 1. světové války, sloužil jako zajatecký tábor pro vojáky zajatých z italské a ruské fronty.

Za první republiky, byl objekt přestavěn k ubytování zaměstnanců blízkých papíren (Olšanské papírny[2][3]).

Vlastnictví

[editovat | editovat zdroj]

Dvůr byl v průběhu věků vlastněn řadou šlechtických rodů:

Současnost

[editovat | editovat zdroj]

Současný tvar objektu je uzavřený tvar obdélníku, který je tvořen již bývalou tvrzí a k ní přistavěných hospodářských budov dostavěných v průběhu 17. století. Uprostřed dvora je velké nádvoří. Poblíž dvoru byla poddanská vesnice Doubravice, která zanikla v první polovině 17. století, domy byly vykoupeny vrchností a prostor byl využit pro dostavbu ostatních budov dvoru.

  1. František Sternberg. panský dvůr Doubravice [online]. hrady.cz [cit. 2019-01-16]. Dostupné online. 
  2. DIGITÁLNÍ ARCHÍV. Duch času: orgán strany sociálně-demokratické. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.  Archivováno 21. 7. 2020 na Wayback Machine.
  3. DIGITÁLNÍ KNIHOVNA. Věstník vládní pro školy obecné v markrabství Moravském. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.  Archivováno 21. 8. 2020 na Wayback Machine.
  4. a b DIGITÁLNÍ KNIHOVNA MSK, INCAD. Bezkydy Jeseníky. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online.  Archivováno 21. 7. 2020 na Wayback Machine.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]