Dominik Siloský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý Dominik Siloský, OSB
Portrét.
Portrét.
opat kláštera
Narozeníasi 1000
Cañas
Úmrtí20. prosince 1072
Klášter Santo Domingo de Silos
Svátek20. prosinec
Místo pohřbeníBurgos
Státní občanstvíLeónské království
ŘádŘád svatého Benedikta
Blahořečen1720 (uznání již existujícího kultu)
Svatořečen1748
Uctíván církvemiřímskokatolická církev a církve v jejím společenství
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Dominik Siloský, OSB (španělsky Domingo de Silos, asi 1000, Cañas – 20. prosince 1072, klášter Santo Domingo de Silos) byl španělský benediktinský mnich, opat a reformátor mnišského života. Katolickou církví je uctíván jako světec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do chudé šlechtické rodiny v Pyrenejích. Jako chlapec pásl stáda ovcí, která patřila jeho otci. V roce 1026 přijal v Cañas kněžské svěcení. Po dvou letech vstoupil do benediktinského řádu v klášteře San Millan de la Cogolla v Logroño. Zde se po čase stal převorem. Po konfliktu s navarrským králem odešel do Kastilie. Tehdejší kastilský král Ferdinand I. Kastilský jej jmenoval opatem v klášteře v Silos. Klášter tehdy materiálně i duchovně upadal. Dominik jej postupně opět pozvedl a zavedl v něm reformu po clunyjském vzoru. V klášteře byl pěstován Mozarabský ritus a klášter se stal jedním z center péče o liturgii. Dominik rovněž podporoval reformu církve ve Španělsku. Klášter v Silos měl tehdy velmi dobře vybavenou knihovnu, ve které se nacházely mimo jiné i vizigótské rukopisy.

Dominik Siloský zemřel v roce 1072.

Podle legendy, tradované v dominikánském řádu, vykonala do Silos k Dominikovu hrobu pouť Jana z Azy, která si chtěla vyprosit narození dítěte. Když se jí pak narodil syn, byl po siloském opatovi - svatém Dominikovi, pojmenován Dominik (Guzmán). Tento vymodlený syn posléze založil Řád bratří kazatelů - dominikánů. Úcta ke svatému Dominikovi Siloskému byla schválena v roce 1720. Kanonizace pak proběhla v roce 1748.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dominik z Silos na polské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]