Dominik Jędrzejewski

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blah. Dominik Jędrzejewski
Fotografie.
Fotografie.
kněz a mučedník
Datum narození 4. srpna 1886
Datum úmrtí 29. srpna 1942
Svátek 29. srpen
Blahořečen 13. června 1999
Uctíván církvemi římskokatolická církev a církve s ní sjednocené

Dominik Jędrzejewski (4. srpna 1886, Kowal29. srpna 1942, Koncentrační tábor Dachau) byl polský římskokatolický duchovní, farář v Goslawiciach. Stal se obětí nacistického pronásledování katolické církve. Je katolickou církví uctíván jako blahoslavený.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako šesté dítě do katolické rodiny. Původně studoval učitelský ústav, z politických důvodů (účastnil se odporu proti ruskému školství, část Polska ve které žil, byla tehdy součástí Ruska) byl však ze studia vyloučen. Studoval pak v Kaliszi, kde v roce 1906 složil maturitní zkoušku a následně začal studovat teologii. Po pětiletém studiu byl 18. června 1911 vysvěcen na kněze. Vystřídal několik farností a nějakou dobu působil jako vězeňský kaplan. V roce 1920 začal působit jako katecheta na gymnáziu, ze zdravotních důvodů však musel požádat o návrat do farní duchovní správy.

Působil poté jako venkovský farář, přetrvávající zdravotní obtíže si ovšem v roce 1927 vynutily chirurgické odstranění jedné ledviny. Po nutné rekonvalescenci byl ustanoven farářem v Goslawiciach. Zde byl v roce 1940 zatčen gestapem a odvlečen do koncentračního tábora Sachsenhausen. Následně byl převezen do Dachau a určen na kopáčské práce. Zde mu velitel nabídl propuštění na svobodu výměnou za zřeknutí se kněžství. To Dominik odmítl. Nedlouho poté při otrockých pracích zemřel vyčerpáním a jeho tělo bylo spáleno v krematoriu.

Beatifikován byl 13. června 1999 papežem Janem Pavlem II. ve Varšavě.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]