Dolánky u Turnova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dolánky u Turnova
Lomenice Dlaskova statku – hlavní památky Dolánek

Lomenice Dlaskova statku – hlavní památky Dolánek

charakter sídla: malá vesnice
domů: 21
PSČ: 511 01
součást obce: Turnov
okres: Semily
katastrální území: Bukovina u Turnova (2,79 km²)
kód části obce: 28266
Dolánky u Turnova
Red pog.svg
Dolánky u Turnova
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce

Dolánky u Turnova jsou jednou ze 13 částí města Turnov v Libereckém kraji. Leží na severním okraji města při pravém břehu řeky Jizery před jejím soutokem s Vazoveckým potokem, v katastrálním území Bukovina u Turnova na jižním úpatí hřebene ostrohu. Evidováno je 21 adres.

Na západě Dolánky sousedí s Vazoveckým údolím a Vazovcem, na hřebeni severně nad Dolánkami leží Bukovina a Kobylka. Na Doláneckém jezu se z Jizery odděluje Malá Jizera, hlavní turnovský náhon, a o něco níž přechází Jizeru Dolánecká lávka, přes niž vede cesta do Turnova.

Evidenční část Dolánky u Turnova je tvořena základní sídelní jednotkou Dolánky u Turnova díl 1. Dvě drobné exklávy a jedna drobná poloexkláva části Bukovina jsou společně označeny jako ZSJ Dolánky u Turnova díl 3. Sousedící evidenční část Kobylka je tvořena základní sídelní jednotkou Dolánky u Turnova díl 2.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Dolánky jsou i přes svou malou velikost poměrně známým místem a oblíbeným výletním cílem, především díky Dlaskově statku, významné památce lidové architektury z 18. století.

V 2. polovině 20. století fungovalo v Dolánkách otevřené koupaliště, které však bylo zavezeno a ke koupání již slouží jen jez na Jizeře. Po lávce přes Jizeru vede několik turistických stezek spojující Turnov s různými místy Českého ráje.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Dolánky jsou poněkud necitlivě proťaty silnicí I/10 (PrahaHarrachov). Autobusové spojení je poměrně řídké. Od roku 1859 tudy prochází železniční trať Liberec – Pardubice; na místní zastávce s názvem Dolánky v současnosti zastavují osobní vlaky linky LiberecNová Paka.

Vývoj počtu obyvatel

Rok  1869   1900   1930   1950   1970   1980   1991   2001 
Počet obyvatel  118  144  93  62  50  39  28  ?

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]