Dlaskův statek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dlaskův statek
Dlaskův statek od západu
Dlaskův statek od západu
Základní informace
Pojmenováno po Josef Dlask
Poloha
Adresa Dolánky u Turnova, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 26428/6-2509 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dlaskův statek je historický statek v Dolánkách, městské části Turnova. Leží mezi zastávkou Dolánky na trati Liberec – Pardubice a řekou Jizerou. Je jedním z nejlépe dochovaných roubených statků pojizerského typu. Od roku 2010 je chráněn jako národní kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Statek byl založen jako svobodnická usedlost roku 1716, významněji přestavován byl za Josefa Dlaska (1782–1853) v letech 1794 a 1841. Roku 1784 byla před statkem na náklady majitelů vystavěna socha Panny Marie. V roce 1883 byl statek prodán v exekuční dražbě a přestal být majetkem rodiny Dlasků.[2] Celonárodní známost mu přinesla Národopisná výstava českoslovanská v Praze roku 1885, kde ho prezentoval akademický malíř Jan Prousek ve svých malbách a ve své publikaci O dřevěných stavbách ze severních Čech.

Dnes je statek součástí turnovského Muzea Českého ráje. Součástí expozice je i roubený špejchar (Rakoušův sroubek) z roku 1807, který sem byl přenesen z Malého Rohozce.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dlaskův statek v Dolánkách u Turnova (Turnov) [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-09-21]. Dostupné online. 
  2. KUTNAR, František. Dlaskova duševnost. In: KUTNAR, František. Paměti sedláka Josefa Dlaska. Praha: Melantrich, 1941. S. 111.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]