Dokonalý šéf

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dokonalý šéf
Původní názevBurnt
Země původuSpojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazykyangličtina a francouzština
Délka103 min
Žánryfilmová komedie
filmové drama
NámětMichael Kalesniko
ScénářSteven Knight
RežieJohn Wells
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleBradley Cooper
Sienna Millerová
Daniel Brühl
Emma Thompsonová
Omar Sy
… více na Wikidatech
ProdukceStacey Sher
Erwin Stoff
John Wells
HudbaRob Simonsen
KameraAdriano Goldman
StřihNick Moore
Výroba a distribuce
Premiéra22.10.2015 (ČR a slavnostní premiéra v New Yorku)
30.10.2015 (uvedení v USA)
Produkční společnostThe Weinstein Company
DistribuceThe Weinstein Company
Fórum Hungary
Netflix
Rozpočet20 mil. $[1]
Tržby36,6 mil. $[2]
Přístupnostod 12 let
Dokonalý šéf na ČSFDKinoboxuFDbIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dokonalý šéf (v anglickém originále Burnt) je americký dramatický film režiséra Johna Wellse. Scénář napsal Steven Knight na motivy příběhu od Michaela Kalesnika. V hlavních rolích se objevili Bradley Cooper, Sienna Miller, Daniel Brühl, Omar Sy, Matthew Rhys, Riccardo Scamarcio, Alicia Vikander, Uma Thurman a Emma Thompson. Jedná se o druhý film, kde se společně objevili Bradley Cooper a Sienna Miller, poprvé to bylo o rok dříve, ve snímku Americký sniper.

Film přišel v České republice do kin dne 22. října 2015, v amerických kinech šel do širší kinodistribuce o týden později, dne 30. října 2015 prostřednictvím distribuční společnosti The Weinstein Company.

Děj filmu[editovat | editovat zdroj]

Před třemi lety byl Adam Jones (Bradley Cooper) jedním ze špičkových kuchařů, který pracoval v pařížské restauraci pod vedením svého mentora Jean-Luca. Jeho drogová závislost a extrémní smysl pro preciznost však způsobily zánik restaurace a Adam s sebou strhl také několik svých přátel. Na nějaký čas zmizel, vystřízlivěl a sám sebe odsoudil k vyloupání milionu ústřic v baru v New Orleans. Po vyloupnutí své milionté ústřice se vrací do Londýna, kde plánuje získat svou dřívější slávu a třetí michelinskou hvězdu.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Bradley Cooper Adam Jones
Sienna Miller Helena
Daniel Brühl Tony
Omar Sy Michel
Matthew Rhys Reece
Alicia Vikander Anne Marie
Emma Thompson doktorka Roshilde
Uma Thurman Simone
Lily James Sara
Riccardo Scamarcio Max
Henry Goodman Conti
Colin Stinton Teddy Meyer
Lexie Benbow-Hart Lily
Sarah Greene Kaitlin
Sam Keeley David

Vznik filmu[editovat | editovat zdroj]

Před natáčením[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 měl John Wells natočit komediální film o vaření v hlavní roli s Bradley Cooperem, který představoval bývalého pařížského šéfkuchaře Adama Jonese. Sienna Miller podepsala smlouvu jako hlavní herečka tohoto filmu. Do filmu byli zároveň obsazeni i Omar Sy, Jamie Dornan, Emma Thompson, Daniel Brühl, Alicia Vikander a Lily James. Dornanova role byla později s filmu vyjmuta kvůli krácení příběhu a role Lily Jones se zkrátila pouze na cameo.

Film měl mít původně název Chef, ale v červenci 2014 byl přejmenován na Adam Jones, aby nedošlo k záměně se stejnojmenným filmem od Jona Favreaua. V této době se k obsazení přidala i herečka Uma Thurman, která nakonec ztvárnila vedlejší roli. V srpnu 2014 byl k obsazení přidán herec Matthew Rhys v roli Jonesova hlavního nepřítele, šéfkuchaře Reece. Dne 29. července 2015 film získal svůj konečný název, a to Burnt.

Natáčení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní natáčení začalo 23. července 2014 v New Orleans ve státě Louisiana. Po dvou dnech se štáb přesunul do Londýna, kde celý film vznikl.

Postprodukce[editovat | editovat zdroj]

Dne 2. října 2014 začal Nick Moore film stříhat v rámci postprodukce. Během této činnosti byly z finální verze vystřiženy scény s Jamie Dornanem, objevily se později v bonusových scénách na filmovém DVD.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Burnt (film) na anglické Wikipedii.

  1. Sandra Bullock and Bradley Cooper face 'The Martian' as Halloween spooks box office. In: Los Angeles Times. 28. října 2015. Dostupné online. [cit. 2017-06-30]
  2. Box Office Mojo. Dostupné online. [cit. 2017-07-30]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]