Ditlev Gothard Monrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ditlev Gothard Monrad
D G Monrad.jpg
Narození 24. listopadu 1811
Kodaň
Úmrtí 28. března 1887 (ve věku 75 let)
Nykøbing Falster
Alma mater Kodaňská univerzita
Politická strana National Liberal Party
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ditlev Gothard Monrad

Ditlev Gothard Monrad (24. listopadu 1811 Kodaň28. března 1887 Nykøbing Falster) byl dánský politik a biskup lollandsko-falsterský.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Monrad byl jedním ze zakladatelů ústavního Dánska v roce 1848 a zastával funkci ministra kultu. Na této pozici se objevil ještě dvakrát, v roce 1859 a poté v období let 1860-63. Poté se stal dánským premiérem (v té době nazývaným prezidentem rady - Konseilspræsident) a zároveň zastával také úřad ministra zahraničních věcí a financí. Plnil tak roli vůdce během rané fáze druhé šlesvické války proti Německému spolku, vedeném Otto von Bismarckem, která později vedla k Vídeňské mírové smlouvě.

Po válce emigroval Monrad na Nový Zéland. Rozeslal své syny do Nelsonu a dalších okresů Nového Zélandu, aby prozkoumali zem. Nakonec se usadil v Palmerston North na Severním ostrovu. Zakoupil si 428 akrů (1,95 km²) půdy na Karere Block. Se svoji rodinou se věnoval chovu krav a ovcí. Monrad pomohl společnosti New Zealand Company najít vhodné osadníky z řad Skandinavců a pomohl mnoha dánským imigrantům najít vhodnou půdu, převážně v oblasti Dannevirke.

Monradova práce byla narušována maorskými výtržníky (Hauhau pod vedením náčelníka Titokowaru). Pohřbil proto svůj majetek a odešel se svoji rodinou do Wellingtonu a v roce 1869 pak zpět do Dánska. Jeho synové, Viggo a Johannes, se později vrátili do Karere, aby tam žili jako farmáři.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

V Palmerston North byla na jeho počest pojmenována střední škola Monrad Intermediate.

Ještě před svým odjezdem z Nového Zélandu daroval místní vládě svou kolekci kreseb a leptů starých evropských mistrů, například Rembrandta, Rubense, Dürera nebo van Dycka. Ty jsou v současné době součástí sbírek novozélandského národního muzea (Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ditlev Gothard Monrad na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Johan Schioldann-Nielsen, The life of D.G. Monrad (1811-1887) : manic-depressive disorder and political leadership, Odense University Press, 1988. ISBN 87-7492-668-3.
  • G.C. Petersen, D.G. Monrad : Scholar, statesman, priest and New Zealand pioneer and his New Zealand descendants, Kerslake, Billens & Humphrey. 1965.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]