Ditlev Gothard Monrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ditlev Gothard Monrad
D G Monrad.jpg
Narození24. listopadu 1811
Kodaň
Úmrtí28. března 1887 (ve věku 75 let)
Nykøbing Falster
Alma materKodaňská univerzita
Povolánídiplomat, zemědělec a prelát
Oceněníčestný doktor Kodaňské univerzity
velkokříž Řádu Dannebrog
Politická stranaNational Liberal Party
Nábož. vyznáníDánská národní církev
DětiAda Monrad
FunkcePrime Minister of Denmark (1863–1864)
ministr financí Dánska (1863–1864)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ditlev Gothard Monrad

Ditlev Gothard Monrad (24. listopadu 1811 Kodaň28. března 1887 Nykøbing Falster) byl dánský politik a biskup lollandsko-falsterský.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Monrad byl jedním ze zakladatelů ústavního Dánska v roce 1848 a zastával funkci ministra kultu. Na této pozici se objevil ještě dvakrát, v roce 1859 a poté v období let 1860-63. Poté se stal dánským premiérem (v té době nazývaným prezidentem rady – Konseilspræsident) a zároveň zastával také úřad ministra zahraničních věcí a financí. Plnil tak roli vůdce během rané fáze druhé šlesvické války proti Německému spolku, vedeném Otto von Bismarckem, která později vedla k Vídeňské mírové smlouvě.

Po válce emigroval Monrad na Nový Zéland. Rozeslal své syny do Nelsonu a dalších okresů Nového Zélandu, aby prozkoumali zem. Nakonec se usadil v Palmerston North na Severním ostrovu. Zakoupil si 428 akrů (1,95 km²) půdy na Karere Block. Se svoji rodinou se věnoval chovu krav a ovcí. Monrad pomohl společnosti New Zealand Company najít vhodné osadníky z řad Skandinavců a pomohl mnoha dánským imigrantům najít vhodnou půdu, převážně v oblasti Dannevirke.

Monradova práce byla narušována maorskými výtržníky (Hauhau pod vedením náčelníka Titokowaru). Pohřbil proto svůj majetek a odešel se svoji rodinou do Wellingtonu a v roce 1869 pak zpět do Dánska. Jeho synové, Viggo a Johannes, se později vrátili do Karere, aby tam žili jako farmáři.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

V Palmerston North byla na jeho počest pojmenována střední škola Monrad Intermediate.

Ještě před svým odjezdem z Nového Zélandu daroval místní vládě svou kolekci kreseb a leptů starých evropských mistrů, například Rembrandta, Rubense, Dürera nebo van Dycka. Ty jsou v současné době součástí sbírek novozélandského národního muzea (Museum of New Zealand Te Papa Tongarewa).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ditlev Gothard Monrad na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Johan Schioldann-Nielsen, The life of D.G. Monrad (1811-1887) : manic-depressive disorder and political leadership, Odense University Press, 1988. ISBN 87-7492-668-3.
  • G.C. Petersen, D.G. Monrad : Scholar, statesman, priest and New Zealand pioneer and his New Zealand descendants, Kerslake, Billens & Humphrey. 1965.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]