Diskuse k Wikipedii:WikiProjekt Automobil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rychlá navigace:
Starší diskuse: Archiv 1 (diskuse k portálu)

Infoboxy[editovat zdroj]

K čemu jsou šablony Infobox Automobil a Infobox Automobil Generace? Původně jsem si myslel že Automobil je na auta př. Mazda 323F a Automobil Generace na jednotlivé generace (Mazda 323F BG, Mazda 323F BA, Mazda 323F BJ). Ale šablona Generace se používá i na celá auta (Fiat 127) takže asi ne... --Petr Wudi (d 18. 7. 2009, 08:17 (UTC)

Předpokládám, že by to tak být mělo. Dříve (což je případ i toho fiatu) jsem vložil k několika autům generaci protože se mi líbila a někde už to tak bylo. Za zvážení stojí, zda má zvláštní infobox pro generace smysl, protože je co do položek téměř stejný a dále bych si myslel, že by mohl infobox automobil projít "facelifem"... --Puppenbenutzer 14. 8. 2009, 00:26 (UTC)
Takže by se mohlo přesunovat Položky by byly asi takto:
Infobox Automobil Generace Infobox Automobil
nazev název
obrazek obrázek *
vyrobce vyrobce
koncern koncern
aka dalsinazvy
rok_vyroby produkce
tovarna vyroba
predchudce predchozityp
nastupce nasledujicityp
trida trida
karoserie pocetdveri
motory motor
prevodovka prevodovka
rozvor rozvor
delka delka
sirka sirka
vyska vyska
hmotnost hmotnost
podobne pribuznevozy
konkurence konkurence
designer designer

* tady to bude trochu složitější protože v infoboxu automobil generace je třeba zadat i [[Soubor:Auto.jpg]] zatímco v klasickém automobilu stačí jen Auto.jpg

Zároveň by se mohlo nějak předělat i klasický infobox. Takže další tabulka (jak by se mi to líbilo):

Původní Návrh
produkce rokvyroby, doba nebo tak nějak
pocetdveri karoserie
predchozityp predchudce
nasledujicityp nastupce
pribuznevozy pribuzne

--Petr Wudi (d 18. 9. 2009, 11:02 (UTC)

Mercedes-Benz[editovat zdroj]

Jak se vám zamlouvá pojmenovávání Mercedesů např. Mercedes-Benz třída CLS. Nemělo by tam být spíš "třídy" přijde mi to používanější. --Puppenbenutzer 14. 8. 2009, 00:26 (UTC)

Podle mě taky spíš třídy. Zní to trochu líp. Jestli ne přesun tak aspoň přesměrování. A stejně by jsem mohli přesunout i Liazky a jiné řady. --Petr Wudi (d 14. 8. 2009, 11:04 (UTC)

Kategorizace - zkvalitnění atp.[editovat zdroj]

Koukám, že to tu řádně spí, ale doufám, že nejsem jediným aktivním automobilistou. Chtělo by to zapracovat na kategoriích. Například mi není jasné, z jakého důvodu se separují autobusy.

Pak také u každého vozu by myěly být následující kategorie: třída (nižší střední, sportovní, mini MPV apod.) značka (s dělítkem a dopsáním modelu) (automobily BMW|3, Automobily Škoda|Octavia, Automobily Fiat|Ritmo)

popřípadě další (rallyeové apod.)

Také u všech automobilů by měla být doplněna šablona portálu a infobox.

Potřebuji ale pomoc. Řada automobilů straší jen v jedné, občas i špatné, nebo dokonce kategorii. Snažím se s tím dělat, co se dá. Ale sám to nějak nezvládám.

Dále, spousta šablon je nevyhovujících. Chybí tam některé vozy. Občas chybí i šablony. Jelikož ale s tvorbou tabulek nemám zkušenost, potřeboval bych někoho, kdo by mi s tím pomohl a uměl tyro tabulky opravit.

Jo, a nezajímá se někdo o rallye? To mě ted bav nejvíce, takže hodně doplňuju

--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 21. 3. 2010, 09:59 (UTC)

Kdybys věděl o nějaké tabulce k urgentní úpravě, tak se na ni zkusím mrknout... je ale pravda, že poslední dobou moc aktivní nejsem. --pan BMP 21. 3. 2010, 22:15 (UTC)

Šablona:Automobily Alfa Romeo - naprosto chybí typ Spider, resp. jeho poslední dvě generace sou špatně uvedené o sportovních vozů, ale spider má samostatný článek a vyrábí se už od šedesátých let...

V Šablona:Automobily Honda chybí sportovní typ CRX --Přeji hezký den! Martin Happy Zub 22. 3. 2010, 09:02 (UTC)

Alfu jsem včera předělal. Spider doplnil, Pokud jde o články - Spider z Brery a Spider (916) bych nechal u příslušného kupé - jako jeho karosářskou verzi (jako je to na en) nebo by se to mohlo rozhodit do zcela samostatných článků (jako it). Samotný Spider by byl jen o tom prvním. V těch Hondách se nevyznám - pokud mám doplnit jen CRX a nic jinýho tak to udělám, nebo to můžu rozšířit přesně podle en - a budeme tam mít i Hondy mimo evropský trh. (Kdyby se ti něco nezdálo stačí říct) --pan BMP 24. 3. 2010, 23:22 (UTC)

Tak, ono by to se dal napsat článek s Spideru a míto poslednácg dvou generací by byl jen krátkej odstavec a odkaz na GT a Breru. Jinak ještě u VW, chybí Iltis, LT/Crafter a Caddy. ATransporter by se dal předělat do užitkových a u MPV nechat jen Multivan. Ale moc díky za pomoc--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 25. 3. 2010, 06:19 (UTC)

Šablona:Automobily Mitsubishi naprosto chybí Lancer Evolution, měl by tam být doplněn--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 12. 4. 2010, 18:32 (UTC)

Galerie na portálu[editovat zdroj]

K oživení portálu jsem změnil obrázek měsíce na obrázek týdne, přičemž obrázky se budou brát automaticky z galerie. [1] Pokud se někomu na tom systému něco nezdá tak se ozvěte pokud možno co nejdřív. Pokud máte typy na obrázky, můžete začít pomalu zaplňovat.--pan BMP 4. 4. 2010, 16:07 (UTC)

Ahoj, dobrej nápad, jen mě napadlo: Nebylo by lepší do názvu zapracovat rok? Takhle by se každej rok musely články přepisovat a nemohl by vzniknout archiv článků týdne.--Slfi 4. 4. 2010, 16:39 (UTC)
To by šlo. Uvažoval jsem o tom, nakonec jsem to nechal takhle pod dojmem anglické Wiki, kde to mají po dnech a pokud to nikdo nezmění, tak se to po měsíci opakuje.--pan BMP 4. 4. 2010, 16:58 (UTC)
Mimochodem, začal jsem to zaplňovat se snahou o co nejširší záběr obrázků, doufám že nevadí policejní auto a ani nákladní automobily?--Slfi 4. 4. 2010, 16:59 (UTC)
Přemýšlím o tom roku. Asi bych to nechal takhle a až se dostaneme do fáze kdy budeme přepisovat stávající obrázky, mohli bychom ty vyřazené dávat do nějakého archivu tvořeného pomocí tagu gallery. Vytvářet pro každý obrázek podstránku se mi zdá zbytečné. Jinak náklaďáky ani policie nevadí, naopak :) --pan BMP 4. 4. 2010, 18:43 (UTC)

Přepracování infoboxu[editovat zdroj]

Ahoj, chtěl bych tady rozvířit diskusi nad současným infoboxem. Jednak tam pár věcí chybí (světlá výška,...) jednak tam je pár věcí sporných (hmotnost - jaká hmotnost? celková, provozní, užitečná?) a navíc není univerzální - současný infobox je použitelný pro běžné osobní vozy, nehodí se pro veterány, sportovní vozy a už vůbec ne pro nákladní. Osobně bych si představoval jeden infobox s hromadou nepovinných položek, ale nevím co na to vy ostatní? Pro inspiraci se podívejte, jaký infobox jsem vytvořil pro autobusy, je dobře vidět v článku Ikarus 280 - oproti současnému infoboxu se víc hodí pro technická data.--Slfi 11. 4. 2010, 11:31 (UTC)

Stoprocentně souhlasím. Jeden jediný infobox s milionama nepovinných položek (a jednou povinnou – název). A možná ještě jeden na generace (když už ho tu máme) ale s trochu jinýma položkama. Takže, co mě všechno napadlo (zatím):
  • změnit „pocetdveri“ na „karoserie“, „predchozityp“ na „predchudce“ a „nasledujicityp“ na „nastupce“, možná i „pribuznevozy“ -> „pribuzne“
  • přidat položku nákladový prostor (pro náklaďáky), případně položka typ nebo tak nějak (osobní/nákladní) a pak by se tam místo objem zavazadlového prostoru zobrazilo velikost nákladového prostoru.
  • a hmotnost rozčtvrtit na hmotnost vozu, užitečnou hmotnost… --Petr Wudi (d 11. 4. 2010, 16:49 (UTC)
Výborně. Tak jestli tě napadne ještě víc položek, tak je sem připisuj, já se do toho dám. Mě zatím napadlo kromě rozdělení hmotnosti EuroNCAP, objem nádrže, počet vyrobených vozů (pro veterány a sportovní vozy), obdobně jako u infoboxu pro autobus více motorů, mohlo by se pamatovat i na typ pohonu (hybridy a elektromobily). Mrknu na ostatní jazyky a začnu, jinak to bude zatím tady.--Slfi 11. 4. 2010, 17:03 (UTC)
Už to tam je. Prosím o připomínky k položkám, návrhy dalších položek a jejich uspořádání atd.--Slfi 11. 4. 2010, 17:55 (UTC)

S předěláním infoboxu souhlasím, ten současný skutečně nepatř mezi nejpodařenější na eikipedii. Nicméně byl jsem to právě já, kdo jej systematicky nacpal do všech článků o autech, z čehož mám teda vážně radost, že se to bude předělávat. Jen nevím, jak s motorama. u některých vozů by to bylo až zbytečně obsáhlé--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 12. 4. 2010, 18:17 (UTC)

S předěláním infoboxu v článcích snad pomůžou roboti, tak by to nemuselo být tak pracné. Já osobně bych tam dal položky na 3 motory s tím, že auta která májí více motorů (třeba právě felicie) by motory neměla v infoboxu ale zvlášť. Je to hlavně kvůli starším autům a supersportům. Jinak pokud tě napadnou další položky do infoboxu, tak je klidně napiš sem, nebo přímo na tu mou pracovní stránku.--Slfi 12. 4. 2010, 18:26 (UTC)

Tak mám hotový infobox, malá ukázka: Wikipedista:Slfi/pískoviště/infobox Mám problém s motory (nechtějí se ukazovat), takže v ukázce nejsou. Povinné položky jsou dvě (název a výrobce), pokud zadáte euroncap, tak je povinný i rok konání zkoušky (kvůli změně pravidel v roce 2009). Mimochodem, údaje v infoboxu jsou z části smyšlené. Tak co říkáte? Příjmám jakékoliv námitky, klidně i na barvu (pokud vymyslíte lepší barvu, budu jen rád).--Slfi 17. 4. 2010, 20:15 (UTC)

Tak už nemám problém s motory, infobox funguje kompletně. Ukázka vyplňování:

{{wikipedista:Slfi/pískoviště/infobox
|název=Volvo XC 90
|obrázek=Volvo XC90 front.JPG
|popis=Volvo XC90
|výrobce=[[Volvo Cars]]
|roky=2002 - současnost
|facelift=2007
|koncern= [[Ford]]
|místa=Torslanda, Švédsko
|karoserie=SUV
|platforma=Volvo P2
|koncepce=4x4
|délka=4 821
|šířka=1909
|výška=1784
|rozvor=2857
|osob=5 až 7
|nádrž= 80
|euroncap=5
|rok=2003
|motor=zážehový
|objem=2,5
|válců=5
|výkon=186
|převodovka=volvo M5
|druh=manuální
|stupňů=5
}}

Uvítám jakékoliv návrhy a připomínky, ukázka všech parametrů infoboxu je zde.--Slfi 17. 4. 2010, 20:41 (UTC)

Takže – infobox jako celek se mi líbí. Ale pár připomínek by bylo. Za prvé (spíš detail) bych nechal šířku obrázku podle minulého infoboxu přes celou buňku. Pokud hořejší barvička bude zelená (nebo jiná nefialová), mohly by se přebarvit i tyto šablonky a ostatní automobilové šablony. A pak – hlavně – „Rok faceliftu“ by zněl líp jako třeba „Modernizace“ nebo úplně nějak jinak, co kdyby byly facelifty dva. Dále čára mezi „Výsledek nárazového testu EuroNCAP“ a hvězdičkama je docela silná a opticky to vypadá jako dva parametry (takže zesvětlit).
Krom výše zmíněného se mi infobox líbí, jen nevim jak ho budem strkat do článků. Motory a převodovky se budou muset rozkouskovat a v tom robotům nevěřím a navíc položka karoserie (původně pocetdveri) je občas vyplněna jako Karoserie (Škoda Octavia) a občas jako Počet dveří (Fiat 126).--Petr Wudi (d 18. 4. 2010, 16:43 (UTC)
Obrázek napraven, s tím ostatním si zkusím pohrát, nevím jak se mi to povede s EuroNCAP, protože tam opravdu o dvě položky jde (nadpis a obrázek) protože se mi to nepovedlo nacpat do jednoho řádku. Jinak při nahrazování infoboxu robotem by se motor nechal napsat jen jako motor a až by někdo článek upravoval, tak by to rozdělil do řádků, to snad nespěchá. Ale horší to bude s tím počtem dveří, protože starý infobox počítá se změnou popisu řádku v případě, že tam někdo napíše víc než číslo. Ale možná by se do robota dala ta podmínka zkopírovat a v případě, že by nešlo o karoserii ale o počet dveří, tak by to prostě vyřadil. To asi záleží na domluvě s lidma, co mají s roboty zkušenosti. Jinak mě ještě napadlo přidat do infoboxu parametr "generace" kam by se psalo označení generace a díky tomu by už nebyl potřeba Infobox Generace, prostě by se do článku použilo několik infoboxů automobil.--Slfi 18. 4. 2010, 17:23 (UTC)
Jinak barvy vybírejte tady: Wikipedie:Tabulka barev, zajímavá je třeba SteelBlue1.--Slfi 18. 4. 2010, 17:33 (UTC)
Provedl jsem menší facelift, protože čára mezi euroncap a hodnocením nepůjde odstranit (šlo by to jen tak, že bych infobox napsal, což neumím, tenhle jsem pouze sestavil z hotových dílů). Co takhle, šlo by to? A ta modrá je asi lepší než zelená, ne?--Slfi 19. 4. 2010, 17:32 (UTC)

Ta modrá je lepší. Jinak bych zavedl konsezus o vyplňování, konkrétně vnitřní odkaz na rok výroby a v případě trvající výroby s šablonou CURRENTYEAR--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 19. 4. 2010, 17:40 (UTC)

Vyplňování bych vyřešil stejným návodem, jaké jsou u citačních šablon. Kdyby se to řešilo přímo (zadejte rok počátku, zadejte rok konce), byl by problém s auty, u kterých došlo k přerušení výroby (třeba jedna z Lancií, jejíž výroba byla přerušena kvůli řešení technických problémů). Jinak pokud nebudou další námitky, tak bych infobox přemístil na Šablona:Infobox automobil (s malým a), vyzkoušel by se v několika článcích a pak teprve by se domluvila náhrada v ostatních.--Slfi 19. 4. 2010, 17:54 (UTC)
já sem pro--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 19. 4. 2010, 17:57 (UTC)

Infobox potřetí[editovat zdroj]

Provedl jsem převod infoboxu z položek na "ruční", kromě vzhledu (barvu záhlaví jsem ztmavil kvůli kontrastu pozadí/písmo; Euro NCAP jsem poskládal do jednoho řádku) jsem přidal zpětnou kompatibilitu (teda alespoň doufám, že to bude kompatibilní) s původním boxem a udělal jsem přesměrování - to je koneckonců to hlavní, kvůli čemu jsem to dělal. Pokud by se někomu něco nezdálo, neměl by být problém to předělat.--pan BMP 16. 8. 2010, 20:29 (UTC)

Zpětnou kompatibilitou myslíš to, že by teď stačilo ve všech článcích nahradit text "Infobox Automobil" nebo "Infobox Automobil Generace" za "Infobox automobil" a mělo by to fungovat? To by bylo super. Jinak skvělá práce.--Slfi 17. 8. 2010, 19:09 (UTC)
Infobox Automobil se dokonce nemusí nahrazovat vůbec, protože jsem z něj udělal přesměrování... většinou to zafungovalo správně, ale tím, že v některých infoboxech byly vyplněny jednotky (např. delka = 4000 mm místo delka = 4000) tak je to u některých aut teď zdvojené - zobrazuje se "4000 mm mm". Další problém je starý parametr pocetdveri - v případě, že bylo vyplněno jen číslo, automaticky za něj přidávám "dveřová karoserie" a v infoboxu se zobrazí požadavek na upřesnění stejně tak, pokud je vyplněna hmotnost (která by asi většinou měla být změněna na pohotovost)
Ty stránky které nemají zadán druh karoserie, ale pouze počet dveří, mají vyplněnou hmotnost nebo nemají rok u Euro NCAP lze zobrazit, když se klikne na "Odkazuje sem" u Wikipedie:WikiProjekt Automobil/Úprava infoboxu. Na ty články se zdvojenými jednotkami bohužel nic neukazuje.
U Automobil Generace je to složitější, protože tam jsou jednotky vyplněny vždy ručně a je tam i celý odkaz na obrázek včetně "Soubor:" takže to automatické nahrazení není možné, ale ještě se na to mrknu a doplním případná další alternativní jména pro parametry, a věřím že to pude přehodit jen odmazáním jednotek, odmazáním "Soubor:" z obrázku a přepsáním jména infoboxu.--pan BMP 17. 8. 2010, 19:43 (UTC)
To by mohli udělat roboti. Když se domluvíš s nějakým roboťákem, tak by závadu po závadě (třeba ty jednotky by snad odmazat šly a to soubor: taky) mohl odstraňovat. Bylo by to rychlejší a jednodušší.--Slfi 17. 8. 2010, 22:25 (UTC)

Infobox - položky[editovat zdroj]

Už po druhé se tu předělává (v krátké době) infobox. Nový infobox je vzhledově hezký, ale mnoho problémů zůstává nevyřešeno. Mám několik námitek k infoboxu a podnětů k zamyšlení se a uvedení na správnou míru:
1) Délka/šířka/výška/kufr - u modelů, které jsou ve více karosářských variantách dochází k problému s opakováním jednotek - viz. např. nový článek, který jsem založil - BMW řada 5, ale týká se to i většiny "starých stálic" v podobě např. Ocatvie.

Řešením by mohlo být psát to opačně tzn. "kombi - xxx l, sedan xxx l".

2) Motor - uvádění jednotlivých motorů (tak jak je tomu v dokumentaci - tj. palivo, uspořádání, objem, výkon) je v praxi nemožné - např. BMW E39 má motorů celkem 14.

Řešení A) Uvádět to souhrnně v jedné položce nazvané třeba motory jako:
benzínové:
R6: 2.2, 2.4, 3.0
V8: 3.5, 4.0, 5.0
naftové:
R4: 2.0
R6: 2.0, 2.5, 3.0
Řešení B) Uvádět to tak, jako na anglické wiki

3) Převodovka - uvádění názvu a poté počtu převodových stupňů se v praxi nepoužívá - takřka všude je to uvedeno jako u Octavie: tzn. v položce, kde má být název je uvedeno všechno, správně by třeba pro Tatru 815 mělo být uvedeno: Převodovka: TATRA 14TS210L, Druh: mechanická/poloautomatická/automatická, Stupňů: 14. To ovšem nikdo nevypisuje.

Řešení: Držet se anglické wiki nebo to začít všechno vypisovat (problém ale je s někdy velkým množstvím převodovek).

Přeji pěkný den a očekávám komentáře. :o) -- Tom120 20. 8. 2010, 11:16 (UTC)

PS: V infoboxu automobil jsem navrhoval standardizovanou zkrácenou verzi - Diskuse k šabloně:Infobox automobil/doc -- Tom120 20. 8. 2010, 11:18 (UTC)

Aktualizováno. -- Tom120 31. 8. 2010, 18:59 (UTC)

Se zpožděním: uvádění motorů podle varianty A se mi líbí, jen by chtělo čtenářům někde vysvětlit že R znamená řadový a pod.--Slfi 31. 8. 2010, 20:21 (UTC)

Přijde mi, že je to natolik ustálené označení, že to není potřeba psát. Každý čtenář to ví. To by jsme potom museli vysvětlovat i ty další věci. Pokud by jsi na tom trval, tak by potom byla možnost udělat tu položku motor jako wikilink, kde by to bylo vysvětleno. Stejně jako je to u položky pohotovostní hmotnost. -- Tom120 2. 9. 2010, 19:20 (UTC)
Každý to rozhodně neví. Ví to každý, kdo se o auta zajímá, ale článek může číst i člověk, který pořádně neví, jak funguje spalovací motor.--Slfi 2. 9. 2010, 22:03 (UTC)
Takový četnář z toho bude ale nejspíš hodně zmatený - ten nejspíš nebude vědět ani to, že to číslo za tím je počet válců a stejně tak pravděpodobně nebude vědět, co je to zdvihový objem. Ale máš pravdu, že by to bylo vhodnější vysvětlit. Pak tedy přichází v úvahu ta možnost přes wikilink. -- Tom120 3. 9. 2010, 08:30 (UTC)
PS: Zkušebně jsem variantu A včera použil u nového článku Volkswagen Phaeton. -- Tom120 3. 9. 2010, 08:35 (UTC)
Vypadá to hezky. A zrovna to ukazuje na jeden problém: W12... i lidi, co znají Bugatti Veyron, netuší, co si pod tím představit. Nedávno se se mnou jeden kamarád hádal, že jsou to dva motory. Můžeme být rádi, že se v autech nepoužívají hvězdicové motory.--Slfi 3. 9. 2010, 10:38 (UTC)
Dva motory ... :-D To měl třeba ZIL 135 a zrovna dobře to nefungovalo ... :o) A co potom taková Mazda se svým typickým wankelem? :o) Co publikace, to jiné značení. Většinou se uvádí WA nebo A. Takže bych to řešil tím wikilinkem na stránku, kde by bylo vysvětleno, že R, V, W, A je typ motoru, resp. uspořádání válců, číslo za tím počet válců a ty další čísla oddělená čárkou jsou zdvihové objemy. Jednoduché. Nebýt té Mazdy, tak by to bylo ještě jednodušší. :o) -- Tom120 3. 9. 2010, 11:37 (UTC)
Náhodou, jsem rád, že ta Mazda existuje, je to asi nejzajímavější auto, které se v současnosti prodává. Tvůj systém je správný, ale vidím jednu zásadní chybu: nemělo by tam být benzínové a naftové - to je označení paliva. Palivo by se mohlo psát do závorky za počet válců (myslím tím "exotičtější" paliva - LPG, CNG, E85). Mělo by tam být Zážehové a Vznětové, to označuje typ motoru a také to řeší problém wankelu - prostě se tam napíše Wankelův motor a pod to počet válců. Pozor, nesmí tam přijít Rotační motor, protože tento termín se používá (do nedávna jsem netušil že něco takového existuje) u tohoto motoru. Zajímavá šílenost a myslím že termín "Rotační" ji náleží právem. Měla by se tedy používat písmena jen pro označení uspořádání válců - R (nebo Ř?), V, W a ještě bych zavedl B pro boxer (ještě že motory se dvěma protiběžnými písty v jednom válci se používaly jen u motorek).--Slfi 3. 9. 2010, 19:49 (UTC)
Rotační motor? :-O No, zajímavé. :o) To s tím uváděním zážehové a vznětové mne napadlo hned na začátku, je to tak správnější, ale na wikipedii se to nikde nevyskytovalo. Všude se psalo benzín - nafta, a tak ze stejného důvodu (že by to mohlo někoho zmást) jsem použil také benzín - nafta, ale byl bych určitě také pro vznětové-zážehové. Určitě R, Ř je česká prasárna. :o) -- Tom120 3. 9. 2010, 23:10 (UTC)

Článek měsíce[editovat zdroj]

Zdravím všechny příznivce automobilů, i ty ostatní. :o)
Zajímalo by mne, jakým způsobem je obměňován článek měsíce. Podle historie stránky to vypadá, že název je sice článek měsíce, ale skutečnost je jiná. Myslím, že za poslední měsíc (srpen) vzniklo několik článků lepších než je ten o Fordu Tourneo Connect. Ze svých článků mohu nominovat např. článek Hummer H1, ale vznikly i další zajímavé články. Nevím, jaké jsou zvyklosti u obměny článku měsíce, navrhuji třeba možnost hlasování. :o) -- Tom120 11. 9. 2010, 14:46 (UTC)

Vzhledem k tomu, že uplynul týden a nikdo neměl námitek, nahradil jsem článek měsíce za Hummer H1. -- Tom120 18. 9. 2010, 12:51 (UTC)
Podle historie tam byl článek o Transitu Connect od dubna, takže se o to nikdo nestará. Pokud chceš, můžeš ho měnit každý měsíc.--Slfi 18. 9. 2010, 18:05 (UTC)
No jak jsem psal, je to článek měsíce, ale spíš se to obměňuje 2x do roka. :-/ Každý měsíc bych zde třeba navrhnul nějaké články na článek měsíce. Potíž je ale v tom, že ani tady to nikdo nečte. A vzhledem k tomu, že nově založené články se nikdo neobtěžuje dát na Portál:Nové články, nedá se nijak zjistit, co za daný měsíc vzniklo. Povětšinou ale nevznikne nového nic. :-( A to tu důležitých aut chybí MNOHO. -- Tom120 18. 9. 2010, 18:12 (UTC)
Článek měsíce nemusí být z předchozího měsíce, můžeš tam dát článek, který vznikl kdykoliv. A hlasování je zbytečné, stejně by nikdo (nebo skoro nikdo) nehlasoval.--Petr Wudi (d 18. 9. 2010, 19:36 (UTC)
Během svých aktivnívh období sem poctivě nové články přidával, ale ted mám opět málo času a odnesla to právě WIKI, takže auta nepřibývají. Což je škoda. Hlasování nemá smysl, ale pokud seš aktivní, tak to můžeš každý měsíc obměňovat--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 2. 10. 2010, 09:23 (UTC)

Aktualizace šablon automobilek[editovat zdroj]

některé šablony automobilek jsou zastaralé až o 2 roky a neobsahují všechny typy, tak by asi chtěly rozšířit, ale bohužel úpravu šablon neovládám --Přeji hezký den! Martin Happy Zub 12. 6. 2011, 14:27 (UTC)

Doplním hned jak škola dovolí. --Petr Wudi (d 13. 6. 2011, 12:05 (UTC)
Super, díky--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 13. 6. 2011, 17:27 (UTC)
Za ještě horší považuji to, že u mnoha automobilek žádná časová osa není. Např. u značek tzv. "prémium kláse" :o) , tj. Audi, BMW, Mercedes. S dovolením bych se dobrovolně přihlásil k jejich vytvoření. :o) -- Tom120 14. 6. 2011, 20:35 (UTC)
Myslím že tě stejně nikdo nepředběhne :-D. Každopádně díky --Honza chodec (dříve Slfi) 14. 6. 2011, 20:54 (UTC)
Vytvoř, spravuj a buduj,ideální by bylo mít šablony ke všem automobilkám, u kterých sou články alespoň o více jak dvou vozech. A pokud můžu prosit jednu srdcovku, tak pro mě šablonu Subaru--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 14. 6. 2011, 21:06 (UTC)
Budiž ti vyhověno :o) Nejsou tam úplně všechny modely, ale jen ty v Česku známé (prodávané). A snad to zatím stačí. Už takhle je to červené dost. :-/ -- Tom120 14. 6. 2011, 21:44 (UTC)
oo, vřelé díky. Já mám v delším horizontu výhledově v plánu typy RX a Legacy kvůli rally a Forester, protože se mi líbí, tak snad se zamodrá--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 14. 6. 2011, 21:57 (UTC)
Tak přeji úspěšné zamodřování. :o) Já se zítra snad dostanu k těm 3 němcům ... ;-) -- Tom120 14. 6. 2011, 22:01 (UTC)
Hotovo. :o) -- Tom120 16. 6. 2011, 11:25 (UTC)
Parádní práce. Sem rád že šablony přibejvají, snad to tak bude pokračovat časem i u dalších značek. Bude pak šablona napři i na starší mercedesy?--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 16. 6. 2011, 12:05 (UTC)
Rozhodně se chystám doplňovat ještě další značky (především současných automobilek). Ještě dnes bych rád udělal Alfu-Romeo a VAZ/Lada.
Co se Mercedesu týče - původně jsem chtěl šablonu udělat jako u Audi a BMW, ale vzhledem k množství modelů, které ještě k tomu jsou hodně špatně kategorizovatelné jsem to udělal pouze jako přehled současných modelů bez časové osy, tak jako je tomu na DE-wiki. Dělat to kompletně by byla hodně zdlouhavá práce, která by navíc byla asi spíše na obtíž - byla by to tabulka přes celou stránku, některé modely by u sebe musely mít více kategorií a stejně by to bylo téměř celé červené ... Myslím, že není v silách CS-wiki udržovat takto rozsáhlou šablonu. I toho Audi a BMW jsem nevyčleňoval M-modely či u Audi S a RS, neboť mnohde chybí i články o základních modelech nebo jsou v dost žalostném stavu (jako je např. BMW řady 5) a samostatný článek o M5 asi na CS-wiki nikdy nebude. --Tom120 16. 6. 2011, 13:05 (UTC)
EDIT: Koukám, že šablona Alfy-romeo už existuje. Jen není u modelu 159 přiřazená. --Tom120 16. 6. 2011, 13:11 (UTC)
Je to tak, články o sportovních derivítech jednotlivých modelů mě osobně přijdou zbytečné. Stačí článek o BMW řady 3 a M3 nemusí být bokem. Stejně tak, jako Octavia RS nebo Golf GTI také jsou přiřazeny v klasických článcích. Jinek u toho Mercedesu mě to jen tak napadlo, protože sem si vzpomněl na můj nejoblíbenější typ 190E. Ale pro CS wiki stačí tak jak je. Každopádně i tak díky za tvou obětavou práci--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 16. 6. 2011, 13:31 (UTC)

Tak jsem začal pracovat na šabloně, kterou můžem použít pro tvorbu těchto šablon. Začátek už je skoro hotový ale chtěl jsem se zeptat jestli jí mám dokončit nebo jestli je to jednodušší tvořit takto. Zatím umí jen vytvořit ten titulek a roky, tu hlavní část budem muset (zatím) tvořit sami ručně, (to bych potom doplnil, jestli to dovedu). Má to smysl?--Petr Wudi (d 16. 6. 2011, 13:59 (UTC)

Vytváříš šablonu, která udělá tu horní část sama? (jestli jsem to dobře pochopil) Pokud to zjednodušší vytváření, tak jsem určitě pro. :o) Jednak se to zjednodušší a zpřehlední, a jednak se sjednotí vzhled a některé parametry. Ale kopírovat tu horní část z 1né šablony na druhou zase takový problém není ;-) Navíc jsou dnes už asi téměř všechny (důležité) šablony hotové - teď jsem dokončil Šablona:Automobily VAZ. Ale pokud tu šablonu uděláš, rozhodně to na škodu nebude. -- Tom120 16. 6. 2011, 14:08 (UTC)

VAZ 2104[editovat zdroj]

Mám problém, že obrázek VFTS se nezobrazuje v příslušné sekci, kde je umístěn a já nechápu proč, asi něco přehlížím :-( --Přeji hezký den! Martin Happy Zub 16. 6. 2011, 16:07 (UTC)

Dělají to infoboxy když jsou hned pod sebou tak pak tlačí obrázek taky (i když je na druhé straně) dal jsem tam clear, takže se to trochu porovnalo.--pan BMP 16. 6. 2011, 16:21 (UTC)
Díky, nevěděl sem co s tím--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 16. 6. 2011, 16:26 (UTC)

Poslední změny v článcích[editovat zdroj]

zde na stránce wikiprojektu mi nic nezobrazují, asi proto, že ta šablona se již nepoužívá, neuměl by to někdo opravit?--Přeji hezký den! Martin Happy Zub 19. 6. 2011, 17:26 (UTC)

Spravit to nepůjde. Jedině, že by se to opravilo na všechny stránky, co odkazují na infobox. Ale pořád máme dva typy a v některých článcích asi nebude infobox vůbec.--Honza chodec (dříve Slfi) 19. 6. 2011, 18:56 (UTC)
Máš pravdu, infobox není úplně ono. Dal jsem tam články, co odkazují na portál (většinou auta, jen první je Hlavní strana).--Wudi 19. 6. 2011, 19:42 (UTC)
Ale je jen seznam odkazů, ne poslední změny, jako třeba tady--Honza chodec (dříve Slfi) 19. 6. 2011, 20:13 (UTC)
No jo, to mi nedošlo. S tím už opravdu nic neuděláme. :-( --Wudi 20. 6. 2011, 12:12 (UTC)

Archivace obrázků a diskuse[editovat zdroj]

Zdravím všechny. Minulý týden jsem trochu "vymetl pavučiny" na portále: aktualizoval nové články a započal s aktualizací galerie, která vydržela dva roky. Víte li o nějakých obrázcích, stále je třeba vyměnit 6-14, 16-23. Staré obrázky jsou v archivu.

Zároveň jsem pod lípou navrhl slučovat portálové a projektové diskuse, takže pokud nebude mít nikdo nic proti, portálovou diskusi, kde se dříve řešily i věci s portálem nesouvisející, bych zaarchivoval a přesměroval sem.--pan BMP (diskuse) 11. 6. 2012, 14:35 (UTC)

Ahoj, proti archivaci a sloučení nic nemám. S aktualizací fotek snad pomůžu až budu mít víc času, doufám že to bude brzo ;-) Honza chodec (diskuse) 11. 6. 2012, 19:12 (UTC)

Pozvánka na Pražskou muzejní noc[editovat zdroj]

elektromobil eForce FSE 03 formule Student

Zdravím příznivce automobilů a ty, kteří se dostanou dne 13. června do Prahy zvu na Pražskou muzejní noc. Na stanovišti wikipedistů v Národní technické knihově bude mít poutač v podobě elektrického monopostu eForce FSE 03. Současně členové týmu eForce budou v průběhu akce spolu s wikipedisty psát články na toto téma pro českou (i jinou) Wikipedii. Pokud byste měli zájem se připojit, bude to vítáno. V takovém případě mi prosím napište mail. Díky a těšíme se na setkání! --Gampe (diskuse) 31. 5. 2015, 21:04 (CEST)[odpovědět]

Policejní vozy a technika v Arkádách Pankrác[editovat zdroj]

V Arkádách Pankrác probíhá od 1. do 21. června výstava historických policejních vozů a techniky (Wikipedie:WikiProjekt_Fotografování/Požadované#Věci). Nenašel by se nějaký schopný fotograf? Díky, --Joker Island (diskuse) 2. 6. 2016, 16:14 (CEST)[odpovědět]

Tak už se na tom pracuje. --Joker Island (diskuse) 9. 6. 2016, 13:55 (CEST)[odpovědět]

Please help categorizing photos[editovat zdroj]

Hello.

I happened to be in Košice, Slovakia, in early May, when the Cassovia Retro 2019 car show took place there. I took some 50 pictures of the event, but I do not know all the vehicle makes & models. It would be great if someone more competent than me would take a look and assign the proper categories, fill in the description and/or find a more suitable title for the pictures. Category is here. I am calling on you because many vehicles are Czechoslovak and it's most likely you know more details. Thanks. Andrei Stroe (diskuse) 3. 6. 2019, 09:13 (CEST)[odpovědět]

@Andrei Stroe: Hi. We will add names and categories. Thank you for your photos. --Podroužek (diskuse) 3. 6. 2019, 17:12 (CEST)[odpovědět]