Diskuse k Wikipedii:Senioři píší Wikipedii

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Přidat téma
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Poslední komentář: před 7 lety od uživatele Dirillo v tématu „Kdo je úspěšně vychovaný senior wikipedista?

Jak vytvořit komunitu[editovat zdroj]

Tohle mě napadlo včera a sem si to píšu, abych to hned zase nezapomněl :-). Poslouchal jsem rozhovor s prof. Zadákem a utvrdilo mě to v tom, že aktivních vzdělaných seniorů bude spousta (i když dotyčný tedy ještě pracuje). Začal bych tím, že bych tyhle lidi e-mailem a přes známé oslovoval a prosil je, zda si je můžeme přidat do adresáře silberwissen. Budeme s nimi udržovat kontakt, občas jim psát novinky z projektu a nabádat je, aby zkusili editovat Wikipedii. Ze začátku budou třeba oficiálně sloužit jako odborní poradci, kteří budou umět dát odbornou radu wikipedistům, kteří si nebudou vědět rady; také mohou sami vyhledávat chyby. Postupně bych z nich chtěl mít takovou intelektuální "kavárnu", setkávat se s nimi a pojmout to jako dialog mezi mladými a starými lidmi. Takový dialog je mj. velice atraktivní téma pro média. Nechci to nikomu nutit, opakuji že to sem píšu hlavně proto, že to nechci zapomenout:) --Vojtech.dostal (diskuse) 28. 1. 2014, 12:50 (UTC)

Jen nápad[editovat zdroj]

Dobrý den, jen mě napadlo, že by možná stálo za to zkusit se s nějakým rozhovorem na toto téma prosadit do nějakého časopisu typu Vlasta, Květy apod., popř. do nějakých časopisů lékařů, zdravotních pojišťoven a tak, co chodí lidem do schránek. A pokud by byla dobře udělaná, tak my mohla leckoho s Wikipedií seznámit i nějaká letáková kampaň...--Ben Skála (diskuse) 11. 9. 2014, 17:24 (UTC)

Díky za návrhy. Na letácích právě pracuju, i když ještě úplně nevím, jakým půjdou směrem. Určitě budu nějak vycházet z textu Pozvání od prof. Sokola, ale za další nápady budu rád. S články a rozhovory chceme cílit hlavně do médií mířících přímo na seniory, kterých je fúra, ale je fakt, že Vlasta a spol. by mohly fungovat taky dost dobře. --Vojtěch Veselý (diskuse) 22. 9. 2014, 12:46 (UTC)

Nový web Seniorů[editovat zdroj]

Novou stránku pro projekt připravuji na stránce Wikipedista:Vojtěch Dostál/Senioři píší Wikipedii. Budu rád za vaše poznámky, ale ještě radši přimo za úpravy a vylepšení! Nebojte se editovat v mém už. prostoru. pěkný den, --Vojtěch Dostál (diskuse) 12. 12. 2014, 14:00 (CET)Odpovědět

Další zájemci[editovat zdroj]

Zájem o projekt pokračuje a poslední dny se s tím roztrhl pytel.

  1. Dnes vyvěsili na portálu Senivia tento rozhovor [1]
  2. Rozhovor o projektu chce natočit společnost Eduin, která se zabývá školstvím a vzděláváním a už nás před časem zařadila do své soutěže Eduína 2014,[2] kde jsme se dostali mezi finalisty.
  3. Příští týden mám dělat interview pro Pátek Lidových novin a paní redaktorka už předem ohlásila, že chce mluvit i o tomto projektu.

Zdraví --Sokoljan (diskuse) 20. 2. 2015, 19:12 (CET)Odpovědět

Děkujeme, to je vše moc fajn :-), --Vojtěch Dostál (diskuse) 22. 2. 2015, 23:31 (CET)Odpovědět

Dotaz[editovat zdroj]

Jeden dotaz --Horst (diskuse) 4. 3. 2016, 11:40 (CET)Odpovědět

Díky, vyřízeno.--Vojtěch Veselý (diskuse) 12. 3. 2016, 17:36 (CET)Odpovědět

Kdo je úspěšně vychovaný senior wikipedista?[editovat zdroj]

S Vojtou jsme diskutovali nad tím, jak bychom si chtěli definovat úspěšně vychovaného (lepší slovo mě bohužel nenapadá) seniora wikipedistu. Napadlo nás hned několik možností/podmínek, jak je možné si tento pojem vymezit:

  • senior sám se považuje za wikipedistu (přestože např. pravidelně needituje, či nepřidává velké množství bajtů)
  • určitý počet přidaných bajtů za dané časové období
  • určitý počet editací provedených za dané časové období
  • počet článků, do kterých senior zasahoval za dané časové období
  • průnik vybraných metrik výše (např. určitý počet přidáných bajtů a provedených editací za dané časové období)

Zajímalo by mě, jak byste si úspěšně vychovaného seniora definovali vy, co říkáte na výše uvedená kritéria či cokoli, co vás k tomu tématu napadne ;) --Gabriela Boková (WMCZ) (diskuse) 17. 3. 2017, 14:01 (CET)Odpovědět

Dobře vychovaný "senior wikipedista" je nevychovaný, protože si dělá, co chce - a hlavně se to dělat naučil. A také, navzdory přirozeným sklonům k popudlivosti, se chová slušně a dodržuje pravidla Wikipedie. Tolik moje poněkud nevážná definice.:) Ale vážně - je nutno wikipedisty takto oficiálně rozlišovat? A co absolventi studentských kurzů? Jaký tam je dlouhodobější efekt? Samozřejmě ale nějak se ty výsledky vzdělávací činnosti sledovat musí, a určitě na nějaká kritéria přijdeme...--Dirillo (diskuse) 17. 3. 2017, 14:24 (CET)Odpovědět