Diskuse:Renaud de Montauban

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

WPQ[editovat zdroj]

Gumideck[editovat zdroj]

Díky za pěkný článek. Je „chalupovský“, tedy pěkně napsaný a dobře se čte. Oceňuji celkovou práci na chansons de geste, protože se jim věnujete už pěkných pár měsíců a v rámci Vašeho soukromého tažení už k tématu vznikly desítky článků. V článku bylo taky mnohem méně překlepů. Připomínek mám jen několik a jsou přísnější, tedy brané s ohledem na budoucí nominaci na nejlepší článek.

 • Hned na začátek přidat výslovnost pro nás, kteří umíme francouzsky jen „ona žeré, on papá“ :-)
 • V článku jsou asi tři zeleně podbarvené odkazy na rozcestníky, na rozdíl od přesměrování jsem je nechal radši být. U toho prvního jsem si totiž nebyl jist, kam by měl odkaz směřovat.
 • Kapitola Obsah písně: v první větě král, v druhé je císař. Celkově je v textu Karel Veliký označován jako král, asi by ho tedy chtělo degradovat.
 • Karlovi paladinové naléhají na krále, aby uzavřel bratry mír. To by chtělo nějak přeformulovat (Karel je král).
 • Zdrojování. V sekci týkající se obsahu by chtělo více zdrojovat. Pro DČ by asi stačilo, NČ by si zasloužil zdrojů více.
 • Bylo by dobré doplnit jazykový rozbor, jako je např. v článku chansons de geste. Zase pro DČ by asi být nemusel, NČ po něm volá. To ale asi nebude problém.

Ode mě vše, hodně štěstí a sil do další práce. Gumideck (diskuse) 30. 9. 2017, 21:57 (CEST)

@Gumideck: Kolego, děkuji za recenzi a za opravu překlepů. Chyby se snažím odstranit. Pouze nevím, které odkazy jsou na ty rozcestníky. Nemohu je najít. Děkuji. --Chalupa (diskuse) 1. 10. 2017, 19:41 (CEST)
Našel jsem to Dordogne. Dva zatím ne,--Chalupa (diskuse) 1. 10. 2017, 19:46 (CEST)
Teď jsem našel miniaturu a reliéf, takže je to asi všechno. Díky.- --Chalupa (diskuse) 1. 10. 2017, 19:54 (CEST)
Dobrý večer, svítí už jen jeden - bas-reliéf. Jinak není zač děkovat. Jsem rád, že se poslední dobou rozšiřuje okruh uživatelů, kteří se účastní WikiProjektu Kvalita. Myslím, že je to jedno ze znamení, že nechat si recenzovat článek nebolí (většinou) :-) Po editačním konfliktu: rozcestníky jsou vyřešené. Nahoře v nastavení si můžete nastavit, aby Vám rozcestníky svítily zeleně a přesměrování fialově. Gumideck (diskuse) 1. 10. 2017, 19:59 (CEST)
@Gumideck: Snad jsem to všechno doplnil. Zdraví --Chalupa (diskuse) 11. 10. 2017, 22:38 (CEST)
@Chalupa: Děkuji, dvě recenze máme, obě pochvalné, přidávám Renauda mezi DČ. Gumideck (diskuse) 12. 10. 2017, 17:35 (CEST)

Vachovec1[editovat zdroj]

Pěkné. Mám jen pár drobností:

 • Vytvořil jsem přesměrování z Čtyři synové Ajmonovi.
 • Obrázek Zavraždění Renauda de Montauban: bylo by vhodné doplnit autora/ilustrátora + dílo (jde o ilustraci z knihy).
 • Václav Cibula: Hrdinské legendy staré Francie – První vydání z roku 1963 (které mám doma), obsahuje jen čtyři eposy (není tam Oberon). Až 2. vydání (1973) obsahuje celou zmiňovanou pětici.
 • Každých deset let probíhá v městě Derdemonde… – Doporučuji přidat odkaz na článek Dendermonde, ať to člověk nemusí pracně hledat výše v textu.
  • VyřešenoVyřešeno Vidím, že tam byla i pravopisná chyba/překlep. Opraveno a odkaz přidán. --Vachovec1 (diskuse) 3. 10. 2017, 23:28 (CEST)

--Vachovec1 (diskuse) 3. 10. 2017, 23:24 (CEST)

@Vachovec1: Kolego, děkuji za připomínjky i za opravu chyb. Bohužel se mi nedaří najít autora té ilustrace. Na wikisource je to převzato z knihy Petit de Julleville: Histoire de la langue et de la littérature française a není to nikterak rozvedeno, takže se mi to asi nepodaří. Tu informaci o tom druhém vydání tam doplním.--Chalupa (diskuse) 8. 10. 2017, 22:26 (CEST)

@Vachovec1: Kolego, podařilo se mi to dohledat podle bibliografického čísla z knihovny v Arsenalu 5075, které je uvedeno na webu ARLIMA u jednoho z prozaických převyprávění. --Chalupa (diskuse) 10. 10. 2017, 17:07 (CEST)