Diskuse:Jihozápadní Asie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Předmět článku je vymezen prakticky stejně jako v případě Předního východu. Osobně mě žádný důvod proti sloučení nenapadá.--Crinkly.sun (diskuse) 12. 2. 2018, 15:06 (CET)

Terminologie pro celou oblast je velmi nejednotná, čistě geografické pojmy jako Jihozápadní Asie nebo Jihovýchodní Asie pokrývají trochu jiné oblasti než historicky zaužívané termíny Blízký/Přední - Střední - Dálný východ (např. Ázerbajdžán, Arménie nebo Gruzie se tradičně do Blízkého Východu neřadí), k tomu přistupují ještě pojmy jako Levanta, Mašrek, Orient atd. Je proto možná lepší uvést tyto alternativy do Souvisejících článků (už je doplněno) a nepokoušet se vše plně sjednotit, to už by mohlo hraničit s vlastním výzkumem.(FANYMAR (diskuse) 26. 3. 2018, 17:14 (CEST))
Každá oblast je vymezena jinak, ostatně se stačí podívat na vložené mapky. Naopak nevidím důvod ke slučování, Blízký východ by se vhodněji mohl slučovat s Levanta, ale ani to nepodporuji. --Matěj Orlický (diskuse) 26. 3. 2018, 18:18 (CEST)
Vymezení je mírně odlišné (liší se jen Kavkazem a Egyptem), ale to se liší i třeba vymezení pojmu jižní Afrika geograficky a podle OSN, přesto o těchto dvou vymezení nemáme dvě hesla a asi to ani nikdy neplánuje. Předmět článku je z 90% redudantní. Měly by třeba obě hesla obsahovat rozsáhlou historickou a geografickou sekci ? Jinak mým hlavním impulsem ke sloučení je dost tristní stav hesla jihozápadní Asie, které vypadá jak výpisky z hodiny zeměpisu.--Crinkly.sun (diskuse) 26. 3. 2018, 20:34 (CEST)
Jihozápadní Asie je především geografický pojem, zatímco Blízký Východ je pojem kulturní a politický. Nemá myslím smysl to slučovat.--Ioannes Pragensis (diskuse) 26. 3. 2018, 20:39 (CEST)
Jak píše kolega; je to jako chtít začlenit Jihovýchodní Evropa do Balkán a Severní Evropa do Skandinávie. Rozdílnost přístupů ve vymezení obou pojmů si lze dobře uvědomit v odpovědích na otázku, zda do nich zařadit vámi zmiňovaný Egypt. --Matěj Orlický (diskuse) 26. 3. 2018, 21:26 (CEST)
Dobře, ale proč nic takového v hesle tedy není ? V hesle Jihovýchodní Asie se tato oblast ztototožňuje s Přední Asii (což je asi Přední východ bez Egypta, nevím), na druhou stranu se nijak nezmiňuje pojem Západní Asie (možná i používanější, opět nevím). Následují „výpisky ze zeměpisu“ a tabulka států - tedy politických nikoliv geografických jednotek (geograficky tedy chybí egyptská Sinaj a přebývá evropská část Turecka). Myslel jsem že píšeme Wikipedii pro čtenáře, nikoliv pro wikipedisty, kteří čtou diskusi. Mohl bych samozřejmě editovat s odvahou, ale v geografii nejsem nijak kovaný a ani nevím jaké využít zdroje.--Crinkly.sun (diskuse) 27. 3. 2018, 08:34 (CEST)
Máte pravdu, že spíš by se tam hodilo synonymum Západní Asie než Přední. Je to dělení primárně geografické – rozdělení světadílu na několik neutrálně (geograficky) vymezených regionů, ale zohledňujují se tu i politické aspekty (hranice států) a kulturní (turkické státy už ne).
Naproti tomu Přední/Blízký východ je pojem nazíraný z hlediska Evropy pro oblast, která měla už od starověku svá specifika, a zahrnuje se do ní území hist. Palestiny a Sýrie a obvykle i Malá Asie a Mezopotámie.
Takže do JZ Asie nutně patří Arabský a Sinajský poloostrov, které do klasicky vymezeného Předního východu nepatří. Na druhou stranu do něj v určitém historickém kontextu může být zahrnut i africký Egypt. Přední východ není – jako JZ Asie – nějaký přesně ohraničený region, kde platí podle toho kterého autora buď hranice A nebo hranice B. Například ve starověku k němu nebudeme počítat Tróju a další řecká města na západním pobřeží Malé Asie.
Já považuji stav článku za uspokojivý, obsahuje základní informace o oblasti a seznam států, které se v regionu nachází. Zdroj by byl vhodný např. kvalitní učebnice či podrobnější příručka (ne překlad), nejlépe taková, která se bude zabývat problémy s různými vymezeními pojmu. --Matěj Orlický (diskuse) 27. 3. 2018, 10:22 (CEST)
Odebral jsem tedy šablonu sloučit a první odstavec udělal podle en wiki. „Přední Asii“ jsem tedy vyhodil, protože nikdo jak se zdá neví co to je. A přidal jsem to tabulky Írán (který tam asi nebyl kvůli tomu že je tabulka podle nějaké jiné definice JZ Asii než mapa). Považovat článek bez zdrojů a sestavený z nahodilých nepřesných informací za uspokojivý však považuji za hodně smutné.--Crinkly.sun (diskuse) 28. 3. 2018, 09:36 (CEST)