Diskuse:Jižní Osetie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Nikaragua oficiálně uznala Jižní Osetii a Abcházii[editovat zdroj]

http://www.blisty.cz/art/42557.html

diskuse[editovat zdroj]

"V oblasti, kterou obývají především Rusové".... mimo ruských vojáků tam jsou čistě osetinci a menšina gruzínců.... pokud tedy osetince s pasem ruský federace (lepší než žádný) nepovažujeme za rusa.... národnostní složení viz http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Caucasus-ethnic_en.svg 89.102.146.227 9. 8. 2008, 16:03 (UTC)

Zajímavé je číst úvody článků o takovýchto sporných oblastech jako jsou Podněstří, Kosovo, Jižní Osetie, Abcházie atd. Možná by bylo dobré se domluvit na nějaké sjednocující formulaci. Zdá se totiž, že třeba u Kosova se fandí více nezávislosti de iure, kdežto zde se v úvodu uvádí, že de iure je je jižní Osetie součástí Gruzie. --Dezidor 26. 8. 2008, 20:20 (UTC)

No řada států včetně ČR již nezávislé Kosovo uznala, zatímco nezávislost Jižní Osetie uznává jen Rusko. --Kirk 26. 8. 2008, 20:23 (UTC)
Formulace De iure jakožto součást Gruzie je zcela správně. Jedná se o integrální součást suverénního státu Gruzie. K získání nezávislost a vzniku suverénního státu JO je třeba mimojiné, aby ho uznaly všechny velmoci (VB, USA, RF, Čína a Francie). Proto se třeba Kosovo nebo Severokyperská republika nemohou stát členy OSN a státních mezinárodních organizací. --Kacir 26. 8. 2008, 20:29 (UTC)
Jižní Osetie žádným nezávislým státem není a 4 roky po válce není schopná existence jako samostaný stát. Tamní vláda je loutková, Rusi si v Jižní Osetii dělají co chtějí a už se ani neobtěžují osetskou "vládu" informovat (viz např. článek Rokský tunel. Životně důležité subvence z Ruska jsou z velké části osetskými poslanci a ruskými úředníky tunelovány do vlastních kapes (snad ještě hůř než státní rozpočet v ČR), což je hlavním důvodem, proč Rusům tak fandí - na druhé straně jim dnes ani nic jiného nezbývá. V Abcházii už to tak tristní není, tam vláda a státní správa přece jen jakousi úlohu plní. Karel61 (diskuse) 10. 7. 2012, 09:59 (UTC)

RE: Osetština je psána azbukou[editovat zdroj]

Celý svět včetně Ruska říká tomuto písmu cyrilice (Rusové kyrilice), jen negramotní Češi azbuka. Přitom "azbuka" znamená v ruštině totéž co "abeceda", odvozeno od názvů písmen: azi, buki, vedi, glagoli ..., tedy podobně jako řecké Alphabet (i toto slovo používá ruština).-- Tento nepodepsaný komentář přidal(a) uživatel(ka) JKecal (diskuse)

V pořádku, zřejmě máte pravdu. Díky za připomínku, můžete to bez obav v článku napravit. S pozdravem--Nissαn 18. 10. 2009, 15:42 (UTC)

diskuse[editovat zdroj]

zajímavé, jak je jako odkaz pro podporu lživého tvrzení uveden článek, který říká něco právě opačného, než lež, již má údajně podpořit. konkrétně desinformace o Osetech prchajících před Rusy do Gruzie je "podpořena" odkazem na článek, který říká, že se Oseti s Rusy dobře shodli. Ve skutečnosti sami po destiletí usilovali o začlenění do Ruské říše - už za Kateřiny I. o to žádali. N.Vitezslav (diskuse) 21. 9. 2012, 15:23 (UTC)

Mapa[editovat zdroj]

Uživatel Karel61 opakovaně změnil mapu v tomto článku, proto navrhuji zahájit o tom diskusi. Mapu jsem prozatím vrátil na původní verzi a žádám všechny, aby mapu neměnili, dokud diskuse neskončí. --Dag13 (diskuse) 29. 3. 2014, 17:59 (UTC)

Jižní Osetie je částečně uznaný de facto nezávislý stát. Role Ruska na vládě v Jižní Osetii je sporná, ale ani Rusko netvrdí, že je Jižní Osetie součástí jeho území. Myslím si tedy, že by pro ni měla platis stejná pravidla jako pro jakýkoli jiný stát se sporným uznáním a měla by v článku být mapa, na které není Gruzie znázorněna.--Dag13 (diskuse) 29. 3. 2014, 18:07 (UTC)
Revertovat obrázek s argumentem mezinárodního práva mě připadá zvláštní. Skutečně musíte revertovat? --Wikipedista:BobM d|p 29. 3. 2014, 18:15 (UTC)
Doufám, že ne. Pokud se kolega Karel61 rozhodne vyřešit spor diskusí.--Dag13 (diskuse) 29. 3. 2014, 18:18 (UTC)
Není pravda, že Jižní Osetie je de facto nezávislý stát. Území s loutkovou vládou, která je existenčně závislá na jiném státu po stránce hospodářské, státosprávní i vojenské, nemůže být státem a už vůbec ne "nezávislým". Právě tato okolnost je jedním z důvodů, proč ji celý svět neuznal (s výjimkou jedné okupační mocnosti a hrstky podplacených bezvýznamných subjektů).-- Tento nepodepsaný komentář přidal uživatel Karel61 (diskusepříspěvky)
To je velice sporné. Spousta lidí by mohla to samé tvrdit třeba o Kosovu nebo Čínské republice či o jakémkoli jiném sporném státu. Vzhledem k tomu, že vláda Jižní Osetie ovládá Jižní Osetii a vyhlásila nezávislost tak se dostala mezi "státy", že je podporovaná Ruskem to je jiná věc. Jižní Osetie se obecně řadí mezi neuznané de facto státy a ani mě nenapadá jiný status, který by byl výstižnější. Dokonce i na Gruzínské wikipedii považují Jižní Osetii za neuznaný stát.--Dag13 (diskuse) 29. 3. 2014, 21:38 (UTC)
To vůbec sporné není, vůbec není pravda, že "vláda Jižní Osetie" něco kontroluje - ta nekontroluje vůbec nic, Jižní Osetie je ryze okupovaným územím Gruzie. Už jsem jednou psal, že se jedná o loutkovou Ruskem placenou "vládu", která je po všech stránkách existenčně závislá na cizí okupační mocnosti. Ale to Vy nechcete slyšet. Je holý a zavádějící nesmysl, aby takové území bylo na mapách zobrazováno jako samostatné. Karel61 (diskuse) 31. 3. 2014, 18:08 (UTC)
Sporné to rozhodně je, vy máte svou pravdu a spousta jiných lidí má svou, ale všechny jazykové verze wikipedie považují Jižní Osetii za neuznaný stát. Vláda Jižní Osetie na 100% Jižní Osetii ovládá, otázkou je nakolik je podřízená vládě ruské. To, že dostává mohuntné dotace a podporu z Ruska nikdo nepopírá a možná (rozhodně tuto možnost nevylučuji) je existenčně závislá na Rusku, ale nic z toho nevylučuje to, že je to neuznaný stát (nebo částečně uznaný stát). Stejné námitky se můžou objevit třeba u Kosova či Podněstří a proto by u Jižní Osetie měla platit stejná pravidla. Kromě toho tento článek píše o tomto území jako o nezávislé republice, o území jako součásti Gruzie píšou články: Šida Kartli, Imeretie, Mccheta-Mtianetie a Rača Lečchumi a Kvemo Svaneti, kde jsou Gruzínské nároky řádně znázorněny.--Dag13 (diskuse) 31. 3. 2014, 19:04 (UTC)
Že Jižní Osetie vyhlásila nezávislost, to je pravda. Že Jižní Osetie podléhá dost Rusku, je taky pravda. Že vládu J. Osetie sestavuje víceméně nějaký moskevský sekretariát, je taky pravda. Že se tam po válce s Gruzií rozkradlo, co se dalo, a Rusové teď na ně kašlou, je taky pravda...nicméně podstatné je to, že od roku 1991 nemá Gruzie na dění v J. Osetii vůbec žádný vliv, podobně jako nemá Srbsko vliv v Kosovu nebo Moldávie v Podněstří. A z toho by se mělo vycházet.--Fraxinus (diskuse) 31. 3. 2014, 19:13 (UTC)
Já bych tuto diskusi uzavřel s tím, že nezávislost Jižní Osetie je určitě sporná, ale je podobně sporná jako nezávislost Kosovo, Náhorního Karabachu, Podněstří nebo Somalilandu (a ostatních sporných států). Vzhledem k tomu, si myslím, že by se měl dodržovat stejný styl mapy, jaký je u těchto států (tedy že stát od kterého se tyto státy odtrhly není na mapě nijak zvlášť vyznačen)a kterému nová mapa jednoznačně nevyhovuje.--Dag13 (diskuse) 1. 4. 2014, 11:20 (UTC)

Historie do roku 1988[editovat zdroj]

Současný text není zazdrojován a obsahuje zavádějící tvrzení mající patrně za cíl vzbudit dojem, že Jižní Osetie někdy nebyla součástí Gruzie.

Konkrétně (stávající text): V roce 1774 byla k Rusku připojena Severní Osetie (dnešní Severní Osetie-Alanie) a v roce 1801 i Jižní Osetie. V roce 1810 pak Gruzie. V roce 1918 se Jižní Osetie stala součástí Zakavkazské demokratické federativní republiky, která se po pár týdnech rozpadla a Jižní Osetie se stává součástí Gruzínské demokratické republiky.

V roce 1801 bylo k Rusku připojeno velké království (http://en.wikipedia.org/wiki/Kingdom_of_Kartli-Kakheti) na území dnešní Gruzie s hlavním městem Tbilisi, jehož byla Jižní Osetie součástí (Ostatně, jak jinak byste spravovali území, kam nevedou ze severu přístupové cesty, než z jihu? Roki tunel byl otevřen v osmdesátých letech 20. století.)

Stejně tak se Zakavkazská demokratická federativní republika rozpadla tím, že Gruzínská demokratická republika vyhlásila samostatnost na této republice (http://en.wikipedia.org/wiki/Transcaucasian_Democratic_Federative_Republic) a Jižní Osetie byla součástí Gruzie.

Sice bych to mohl přepsat, ale asi na tom někdo pracujete, tak vám do toho, pokud možno nechci šahat.

Na základě Vaší námitky vkládám šablony NPOV a Neozdrojováno. Mohu Vás přeci jen požádat o korekci? Karel61 (diskuse) 22. 11. 2015, 19:55 (CET)

náboženství[editovat zdroj]

Dobrý den. Na naší wikipedii je napsáno, že Osetinci mají vlastní polyteistické náboženství, ale na anglické wikipedii je psáno, že jsou křesťané.Špekaron (diskuse) 28. 5. 2016, 18:34 (CEST)

Je tam napsáno, že z většiny jsou křesťané. Osetijské novopohanství je popsáno v tomto anglickém článku. Těžko říct, jaký jeho skutečný význam. --Jenda H. (diskuse) 28. 5. 2016, 20:46 (CEST)