Dialioideae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDialioideae
alternativní popis obrázku chybí
Koompassia excelsa na Borneu
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbobotvaré (Fabales)
Čeleďbobovité (Fabaceae)
PodčeleďDialioideae
LPWG, 2017
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Větévka Dialium cochinchinense s plody

Dialioideae je podčeleď čeledi bobovitých, která byla ustavena v roce 2017 jako výsledek reorganizace parafyletické podčeledi Caesalpinioideae a představuje jednu z bazálních vývojových větví čeledi bobovité. Její zástupci jsou keře a stromy s převážně zpeřenými listy a pravidelnými nebo dvoustranně souměrnými květy. Plody jsou dužnaté a připomínající peckovici (u bobovitých neobvyklé), případně křídlaté typu samara. Plody některých druhů rodu dialium jsou jedlé. Někteří zástupci jsou těženi pro dřevo.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci podčeledi Dialioideae jsou beztrnné keře a stromy, výjimečně i polokeře. Listy jsou převážně lichozpeřené, řidčeji sudozpeřené, jednolisté nebo u rodu Labichea dokonce dlanitě složené. Lístky bývají na vřeteni střídavé, výjimečně vstřícné. Květenství mají nejčastěji podobu bohatě větveného thyrsoidu, řidčeji jsou květy uspořádány v dvouřadém hroznu nebo i jednotlivé. Květy jsou oboupohlavné (u rodu Apuleia polygamní), pravidelné nebo lehce až silně dvoustranně souměrné, zpravidla bez češule. Kalich je nejčastěji pětičetný, řidčeji složený ze 4, 3 nebo 6 volných lístků. Koruna je složena z 1 až 6 (většinou 5) lístků nebo jsou květy bezkorunné. Tyčinek je malý počet, většinou 5 nebo méně, řidčeji více (6 až 10). Gyneceum je tvořeno jediným plodolistem, pouze u rodu dialium mohou být plodolisty i dva. Semeník je přisedlý nebo stopkatý a obsahuje zpravidla 2, řidčeji 1 nebo naopak větší počet vajíček. Plody jsou obvykle nepukavé a připomínající peckovici nebo křídlaté typu samara a zpravidla obsahují jen 1 nebo 2 semena. Výjimečně jsou plody pukavé anebo peckovice rozpadavé na jednosemenné plůdky.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Podčeleď Dialioideae zahrnuje 17 rodů a asi 85 druhů. Je rozšířena v tropech celého světa.[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Podčeleď Dialioideae se v taxonomii bobovitých objevuje poprvé až v roce 2017. Předtím byly rody této čeledi řazeny do tribu Cercideae v rámci podčeledi Caesalpinioideae, která byla shledána parafyletickou a komplexně reorganizována. Rody tohoto tribu byly rozděleny do celkem 3 různých podčeledí představujících monofyletické vývojové větve. Dialioideae představují sesterskou větev kladu zahrnujícího stávající podčeledi Caesalpinioideae a Papilionoideae.[1]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Plody některých druhů rodu dialium jsou jedlé.[3] Stromovití zástupci tohoto i některých dalších rodů jsou zdrojem dřeva. Některé druhy mají význam v tradiční medicíně.


Přehled rodů podčeledi Dialioideae[editovat | editovat zdroj]

Androcalymma, Apuleia, Baudouinia, Dialium, Dicorynia, Distemonanthus, Eligmocarpus, Kalappia, Koompassia, Labichea, Martiodendron, Mendoravia, Petalostylis, Poeppigia, Storckiella, Uittienia, Zenia[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d AZANI, Nasim; BABINEAU, Marielle; BAILEY, Donovan et al. A new subfamily classification of the Leguminosae based on a taxonomically comprehensive phylogeny. Taxon. Feb. 2017, čís. 66(1). Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-02-16. 
  2. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 
  3. MARTIN, Franklin W.; CAMPBELL, Carl W.; RUBERTE, Ruth M. Perennial edible fruits of the tropics. An Inventory. Agriculture handbook. 1987, čís. 642. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]