Dhekelia

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Suverénní základnová oblast Dhekelia
Eastern Sovereign Base Area
Chybí zde svobodný obrázek
Geografie
CIA-Dhekelia.png
Hlavní město Episkopi[1]
Souřadnice
Rozloha 130,8 km²
Časové pásmo +2
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 7 200 (2006)
Hustota zalidnění 55 ob./km²
Jazyk angličtina, řečtina
Správa regionu
Nadřazený celek Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Druh celku zámořské území
Mezinárodní identifikace
Telefonní předvolba 357
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dhekelia (anglicky Eastern Sovereign Base Area) je východní část zámořského území Spojeného království Akrotiri a Dhekelia. Nachází na jihozápadním pobřeží Kypru mezi městy Larnaka a Famagusta a je z jihu omýváno vodami Larnackého zálivu. Na západě území hraničí s Kyperskou republikou a s Nárazníkovou zónou OSN, na severu se Severokyperskou tureckou republikou a na východě opět s Kyperskou republikou. Část území v okolí Ayios Nikolaos je se zbytkem spojena koridorem, kterým vede silnice a který zároveň tvoří hranici mezi Severokyperskou tureckou republikou na severu a Kyperskou republikou na jihu. Toto území okolo Ayiose Nikolaose ležící západně od Famagusty má pak hranici se Severokyperskou tureckou republikou na severu a Kyperskou republikou na jihu a také s nejvýchodnější částí Nárazníkové zóny OSN.

Na území se skládá z vojenské základny britských ozbrojených sil Ayios Nikolaos a částí distriktů dvanácti vesnic.[2] Správní středisko se nachází v Episkopi, které je součástí Akrotiri a je z něj vykonávána správa celého území Akrotiri a Dhekelia.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Dhekelia na polské Wikipedii a Akrotiri and Dhekelia na anglické Wikipedii.

  1. společné hlavní město pro území Akrotiri a Dhekelia
  2. Podrobná mapa Akrotiri s vyznačením distriktů jednotlivých vesnic