Deso Dogg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Deso Dogg
(Abou Maleeq)
Základní informace
Jinak zvaný Abu Talha al-Almani
Narození 1975
BerlínZápadní Berlín, Německo
Žánry Hip hop, Gangsta rap
Povolání rapper, džihádista
Aktivní roky 19952010
Vydavatel Streetlife Entertainment
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Denis Mamadou Gerhard Cuspert (* 1975 Západní Berlín, Německo), známý pod uměleckým pseudonymem jako Deso Dogg, je bývalý německý rapper tmavé pleti, který podepsal spolupráci s vydavatelem Street Life Entertainment. Během svých aktivních hudební kariéry vydal celkem tři alba, v roce 2006 Schwarzer Engel, v roce 2008 Geeni'z a poslední album Alle Augen auf mich v roce 2009. Přibližně po dvou letech od ukončení své hudební kariéry odjel bojovat do Sýrie proti vládě Bašára al-Asáda.

Život[editovat | editovat zdroj]

Denis Cuspert se narodil v západoberlínské čtvrti Kreuzberg německé matce a otci, který pocházel z Ghany. Jeho přesné datum narození není známo a je uváděn pouze jen rok narozeni (1975). Otec od rodiny odešel, když byl Cuspert ještě jen dítě a vyrůstal tedy jen s matkou, ta si později našla nového přítele amerického důstojníka, s kterým měl Cuspert časté problémy a hádky. V roce 1995 zahajuje svou hudební kariéru, jeho tvorbu ovlivňují rodinné problémy, pouliční problémy. V jeho videoklipech lze vidět značnou propagaci násilí např. klip Wilkommen In Meiner Welt.[1] Sám jako mladiství měl problém se zákony a trávil jistý čas v ústavu pro mladistvé. V roce 2002 přijal svůj pseudonym Deso Dogg a začal nahrávat ve spolupráci se známějšími umělci. V roce 2004 byl několikrát zatčen pro různé trestné činy a měl si odsloužit svůj trest ve věznici Tegel.

Po svém propuštění z vazby se snaží spolupracovat s umělcem Montana of Montana Beatz a s produkčním Deanem Dawsonen ze Streetlife Entertainment a zúčastnil se v roce 2005 DMX Tour. Poté měl psychické problémy a ustoupil do ústraní, sám tvrdil, že jeho situace byla dost nestabilní a riskoval návrat do vězení.

Konverze k islámu a problémy v Německu[editovat | editovat zdroj]

Po automobilové nehodě, kdy málem přišel o život, ukončil svou hudební kariéru a konvertoval k islámu pod novým jménem Abou Maleeq. Stal se také zároveň členem několika radikálních islamistickým skupin. Pozornost na sebe začal poutat, když veřejně podporoval různé islamistické skupiny bojující proti vládám (Afghánistán, Irák, Sýrie nebo Čečensko).

Jeho problémy v Německu začaly poté, co na serveru YouTube zveřejnil video s nelegálně drženou zbraní jako Abou Maleeq. Dne 18. srpna 2011 byl shledán vinným a byla mu uložena pokuta ve výši 1800 eur. Poté, co byl zadržen pachatel vraždy amerických letců v Německu, byl tento čin zdůvodněn tak, že ho k tomuto jednání inspirovaly slova Cusperta. Ten pro své názory a podporu radikálních islamistických skupin nenacházel v Německu pochopení a pak se odstěhoval do Egypta, odkud krátce poté odešel bojovat do Sýrie na stranu povstalců.

Účast v Sýrii po boku džihádistů[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013, se objevil ve videu a tvrdil, že je v rámci džihádu na misi v Sýrii a bojuje s opozičními silami proti vládní sílám loajální k prezidentovi Bašáru Al-Asadovi. Jako džihádistický bojovník v Sýrii přijal nové jméno jako Abu Talha Al-Almani.

V září 2013 Cuspert byl údajně zraněn při leteckém útoku v syrské občanské válce. Spekulace o jeho smrti během leteckého úderu v médiích se ukázaly jako mylné. Deso Dogg i nadále publikoval videa na serveru YouTube a on-line zprávy v němčině o svých aktivitách, včetně své obhajoby v aktivní účasti na džihádu a pro uzákonění práva šaría.

V listopadu 2013 německé úřady vydaly varování vycházející ze Spolkového kriminálního úřadu (Bundeskriminalamt) a zveřejněny prostřednictvím ministerstva zahraničních věcí (Auswärtiges Amt), o možném útoku Cusperta proti německým institucím sídlícím v Turecku. Varování zveřejnil německý deník Die Welt vysvětlil, že podle německého ministerstva zahraničí, je možné, že „Cuspert použije vozidlo naplněné výbušninou. Ve zveřejněném videu Denis Cuspert popíral, že měl někdy takové plány proti Turecku nebo institucím v Turecku,“ a dodal, že Německo nebylo jeho „cílem v oblasti útoků“.

V Sýrii se stal údajně členem islamistické organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL). Na konci dubna 2014 se v médiích objevila informace, že měl být zabit při sebevražedném bombovém útoku, který měla na mít svědomí jiná znepřátelená povstalecká fronta An-Nusra.[2] Informace o jeho smrti se objevily i na nejrůznějších islamistických fórech. Nedlouho poté však jiné zdroje i sám Cuspert zprávu o úmrtí dementovali.[3][4]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Alba[editovat | editovat zdroj]

 • 2006: Schwarzer Engel
 • 2008:Geeni'z (s Jasha)
 • 2009: Alle Augen auf mich

Mixy[editovat | editovat zdroj]

 • 2006: Murda Cocctail Volume 1 (Mixtape)

Jiné[editovat | editovat zdroj]

 • 2006: Willkommen in meiner Welt
 • 2007:Afrikana
 • 2007: Gast ist König... (Nejlepší-skladba)
Společné album
 • 2006: "Am abzug" (Fler a Deso Dogg)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Deso Dogg na anglické Wikipedii.

 1. Deso Dogg - Wilkommen in Meiner Welt na Youtube.com
 2. V Sýrii zemřel bývalý německý rapper, bojoval po boku povstalců [online]. Novinky.cz, 2014-04-22, [cit. 2014-05-14]. Dostupné online.  
 3. Deutscher Dschihadist dementiert Nachricht über seinen Tod [online]. General-anzeiger-bonn.de, 2014-04-23, [cit. 2014-05-14]. Dostupné online. (německy) 
 4. FLADE, Florian. Verwirrung über "Deso Doggs" angeblichen Tod [online]. Welt.de, 2014-04-22, [cit. 2014-05-14]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]