Deset malých černoušků

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Deset malých černoušků
Autor Agatha Christie
Původní název Ten Little Niggers
Překladatel J. Z. Novák
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Edice Čtení na dovolenou
Žánr detektivní román, detektivka a detektivní literatura
Vydavatel Collins Crime Club
Datum vydání 6. listopadu 1939
Český vydavatel Odeon
Česky vydáno 1988
Typ média brožovaný
Počet stran 202
Náklad 130 000
Předchozí a následující díl
The Regatta Mystery Temný cypřiš
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Deset malých černoušků je detektivní román Agathy Christie. Tento román patří mezi nejznámější díla svého žánru. Autorčina divadelní úprava se od roku 1943 hrála na desítkách světových jevišť; román se dosud dočkal i pěti filmových verzí.

Poprvé byl román publikován ve Velké Británii v roce 1939 pod titulem Ten Little Niggers. V USA byl následně (1940) vydán pod názvem And Then There Were None, některá vydání a filmy byly uvedeny pod titulem Ten Little Indians. V reakci na rasové nepokoje v USA v roce 2020 oznámila některá nakladatelství, že se souhlasem dědiců nadále budou vydávat román bez zmínky o černoušcích v názvu ani v textu.[1]

Filmová zpracování[editovat | editovat zdroj]

V roce 1945 vznikl film And then there were none, jeho remake s názvem Deset malých černoušků pochází z roku 1965. Třetí verze vznikla pod názvem Až tam nezbyl žádný, pochází z roku 1974. Předposlední verze knihy se ujal tehdejší Sovětský svaz opět pod názvem Deset malých černoušků (Děsjať Něgriťat) a pochází z roku 1987. Dalším filmovým zpracováním je snímek Deset malých indiánů z roku 1989. Zatím poslední zpracování pod názvem Až tam nezbyl žádný je třídílný seriál z roku 2015 v britské režii (v ČR vysílán jako dvojdílný).

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

V České republice vyšla kniha mj. v roce 2005 v Knižním klubu (třetí vydání). Přeložil J. Z. Novák. ISBN 80-242-1449-0, EAN: 9788024214498. Zatím poslední vydání je z roku 2017.

Vznikla také zvuková nahrávka Deset malých černoušků (2007 v režii Dmitrije Dudíka). Z překladu J. Z. Nováka čte Vladimír Čech. Nahrávka má 19 částí, celkový čas 8 hod. 15 min.

Divadlo[editovat | editovat zdroj]

Na českých scénách je hra uváděna od roku 1947 (Národní divadlo moravskoslezské,[2] Jihočeské divadlo.[3])

Děj románu[editovat | editovat zdroj]

Děj románu je umístěn na ostrov, odehrává se na konci 30. let 20. století. Osm lidí z různých sociálních vrstev přijme pozvání od pána a paní N. Z. Namyových. Po příjezdu však hostitelé chybí a přítomna je jen obsluha, manželé Rogersovi, které najal anonymní muž. Na úvodní večeři jsou všichni přítomní oslovení hlasem z nahrávky a hlas neznámého hostitele každého z nich obviní z vraždy, kterou v minulosti spáchali. Anthony Marston zabil rychlou jízdou dvě děti. Pan a paní Rogersovi nechali zemřít svou zaměstnavatelku bez léků, aby získali dědictví. Generál John MacArthur poslal milence své ženy na sebevražednou misi během první světové války. Emily Brentová propustila svou těhotnou služebnou a ta spáchala sebevraždu. Soudce Lawrence Wargrave závěrečnou řečí poslal na smrt (ne)vinného Edwarda Setona. Dr. Edward Armstrong provedl chirurgickou operaci v opilosti a zabil svého pacienta. Inspektor William Blore křivě přísahal u obviněného bankovního lupiče, který pak zemřel ve vězení. Phillip Lombard zanechal skupinu 21 domorodých bojovníků bez pomoci zemřít v africké buši. Vera Claythornová dovolila Cyrilu Hamiltonovi, malému chlapci, plavat v moři a nechala ho utopit se, aby její milenec mohl získat dědictví, ten ji však opustil.

V duchu dětské písničky Deset malých černoušků, která je k dispozici na klavíru v salonu, pak hyne podivnou smrtí jedna osoba za druhou…

Na rozdíl od jiných autorčiných knih zde nevystupuje klasický detektiv, řešení se dozvíme až z nalezeného dopisu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Deset malých černoušků od Agathy Christie bylo přejmenováno. Žádá si to doba - Echo24.cz. echo24.cz [online]. 2020-09-05 [cit. 2020-09-07]. Dostupné online. 
  2. Deset malých černoušků [online]. Národní divadlo moravskoslezské [cit. 2020-09-07]. Dostupné online. 
  3. Deset malých černoušků [online]. Jihočeské divadlo [cit. 2020-09-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]