Vražda Rogera Ackroyda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vražda Rogera Ackroyda
Le Meurtre de Roger Ackroyd.jpg
Autor Agatha Christie
Původní název The Murder of Roger Ackroyd
Země Spojené království
Jazyk angličtina
Žánr detektivní román
Ocenění 100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde
Vydavatel William Collins, Sons
Datum vydání červen 1926
Česky vydáno 1934
Předchozí a následující díl
Tajemství Chimneys Velká čtyřka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vražda Rogera Ackroyda je detektivní román od Agathy Christie. Patří mezi nejznámější knihy této populární autorky.

Poprvé byl publikován ve Spojeném království v roce 1926. Ve Spojených státech vyšel v témže roce.

V roce 1931 vznikl podle námětu knihy film Alibi. V roce 1928 pak měla v londýnském divadle Prince z Walesu premiéru stejnojmenná divadelní hra.

V České republice vyšla kniha naposledy v roce 2001 v Knižním klubu. Přeložila Eva Outratová. ISBN 80-242-0615-3, EAN: 9788024206158

Děj románu[editovat | editovat zdroj]

Příběh se odehrává ve fiktivním anglickém městečku King's Abbott. Vypravěčem je doktor James Sheppard. Není ženatý, žije v domě společně se svou sestrou Karolínou. Karolína je detektiv-amatér. Má oči všude a nic jí neunikne, většinu času se věnuje vesnickým klepům. Vedle jejich domku se přistěhuje nový soused. Není to nikdo jiný než soukromý detektiv na odpočinku jménem Hercule Poirot. Hodlá odpočívat a věnovat se pěstování dýní.

Poklidnou hladinu v obci rozvíří smrt bohaté vdovy paní Ferrarsové, která před rokem údajně zavraždila svého muže. Následně je ve svém domě zavražděn bohatý Roger Ackroyd, který si ji měl brát. Pan Ackroyd byl večer probodnut tuniskou dýkou. Podezřelými jsou všichni, kdo toho večera byli v domě. Nejpodezřelejší je ale adoptivní syn zavražděného, Ralf Paton, který je zasnouben s Ackroydovou neteří Floru. Ralf v předvečer vraždy bez vysvětlení zmizí. Zdánlivě má nejsilnější důvod k vraždě. S Rogerem Ackroydem se dříve hádali a po svatbě s Florou by zdědil velký majetek.

Flora požádá pana Poirota o pomoc. Detektiv souhlasí a brzy pochopí, že nebude mít lehkou práci. S asistencí doktora Shepparda začne postupně rozplétat komplikované nitky tohoto případu. Brzy začne být přesvědčen o Ralfově nevině, i když je jeho náhlé zmizení velmi podezřelé. Mezi dalšími podezřelými jsou trochu podivínský major Blunt nebo služebná Ursula Bourneová. Autorka překvapí všechny čtenáře rozuzlením, protože vrahem se ukáže být sám vypravěč knihy. Hercule Poirot jej překvapivě označí za vraha, když předtím vyloučil logickými argumenty všechny ostatní podezřelé. Pak slavný detektiv naznačí, že vrahovi zbývá poslední možnost – sebevražda. Poslední kapitola je napsána jako vrahovo přiznání a zároveň dopis na rozloučenou.

Související články[editovat | editovat zdroj]