Přeskočit na obsah

Departement Santa Cruz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Santa Cruz
Santa Cruz – vlajka
Vlajka
Santa Cruz – znak
Znak
Geografie
Hlavní městoSanta Cruz de la Sierra
Souřadnice
Rozloha370 621 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel3 122 605 (2024)
Hustota zalidnění8,4 obyv./km²
Správa regionu
StátBolívieBolívie Bolívie
Vznik1516
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2BO-H
Oficiální websantacruz.gob.bo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Santa Cruz je s rozlohou 370 621 km² největším departementem v Bolívii. Hlavním městem je Santa Cruz de la Sierra. Počet obyvatel je přibližně 3,12 milionu[1].

Departement se nachází ve východní části Bolívie. Velkou část jeho rozlohy zaujímají deštné pralesy, které se rozprostírají od And až po hranice s Brazílií. Hlavním odvětvím hospodářství v regionu je zemědělství. Nejdůležitějšími zemědělskými plodinami jsou cukrová třtina, bavlna, sója a rýže. V oblasti se nachází také ložiska zemního plynu a železné rudy.[2]

Administrativní členění

[editovat | editovat zdroj]
Provincie v departementu Santa Cruz

Departement Santa Cruz se člení na 15 provincií:

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Santa Cruz (department) na slovenské Wikipedii.

  1. Instituto Nacional de Estadística: Tabulados por Municipio/TIOC: Población. 2025. Dostupné online. [cit. 2026-05-10].
  2. Serranía Mutun, Chiquitos Province, Santa Cruz Department, Bolivia. mindat.org [online]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Santa Cruz na Wikimedia Commons