Departement Pando

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Departement Pando
Departement Pando – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoCobija
Souřadnice
Rozloha63 827 km²
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel110 436 (2020)
Hustota zalidnění1,7 obyv./km²
Správa regionu
StátBolívieBolívie Bolívie
Vznik24. září 1938
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2BO-N
Oficiální webwww.pando.gob.bo
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pando je název bolivijského departementu. Nachází v severní části země, sousedí s Brazílií (spolkové státy Rondônia a Acre), Peru (departement Madre de Dios) a departementy Santa Cruz a Beni. Jeho rozloha je 63 827 km² a počet obyvatel přibližně 110 tisíc. V rámci bolivijských departementů je ten s nejmenší populací a s nejnižší hustotou osídlení. Sestává z 5 provincií, které se dále dělí na 15 municipalit. Pojmenování územního celku je odkazuje na Josého Manuela Pandoprezidenta Bolívie na přelomu 19. a 20. století. Největším městem a správním střediskem je Cobija.

Území departementu je rovinaté s řadou řek (např. Madre de Dios, Beni, Tahuamanu a Acre). Celé území patří do povodí Amazonky, respektive jejího přítoku Madeira. Rozšířené zde jsou vlhké savany, zasahuje sem i amazonský deštný les. Průměrný roční srážkový úhrn je 1865 mm, průměrná teplota 26,6 °C.

Ekonomika departementu je založena na zemědělství (produkce ořechů, mandlí, zeleniny a ovoce, chov dobytka, rybolov) a na těžbě surovin (především zlata).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]