Den mrtvých (svátek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tradiční oltář ke Dni mrtvých (Mexiko)

Den mrtvých, (španělsky) Día de Muertos též Día de los Muertos je mexická oslava na počest mrtvých. Slaví se především ve dnech 1. a 2. listopadu, i když v některých místech začíná již 31. října. Termínem se shoduje se slavností Všech svatých a Svátkem zesnulých slavených v katolických zemích a kromě Mexika se oslavuje i v dalších mezoamerických státech a též ve Spojených státech amerických s početnou mexickou nebo mezoamerickou populací. V Mexiku patří k nejdůležitějším svátkům roku a jeho přípravě a průběhu je proto věnována patřičná pozornost. V roce 1993 prohlásilo UNESCO mexický Den mrtvých za „nehmotné dědictví lidstva“.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

José Guadalupe Posada: La Calavera Catrina (publ. 1930)
Diego Rivera: Detail malby Sueño de una tarde dominical en la Alameda Central

Tradice kultu smrti v Mexiku není nic nového, pochází již z předkolumbovského období. Podle aztécké mytologie odcházejí dospělí mrtví do jiného světa, který se jmenuje Mictlán a kde vládnou Pán a Paní smrti. Svět zesnulých dětí se jmenuje Chichihuacuauhco a rostou v něm stromy, z nichž teče mléko. Lidé věřili, že jednou do roka se mrtví vracejí na zem, jen tak, trochu si popovídat se svými příbuznými a přáteli a proto pro ně tolik netruchlili.

V dobách kolonialismu přišli se španělskými dobyvateli též misionáři a kněží, kteří spojili aztécký svátek s katolickými svátky zvanými Dušičky. Mexičané věří, že 1. listopadu se vrací na náš svět duše dětí a 2. listopadu duše dospělých a připravují předem pro své zemřelé (i živé) bohaté pohoštění. Jeho součástí jsou například malé cukrové lebky (calaveritas) nebo sladký chléb s ruličkami těsta, připomínajícími kosti (pan de muerto). Připravují se též všechna jídla a nápoje, které měl zemřelý rád a postaví se tradiční oltář buď doma ve vyhrazené místnosti, venku na zahradě, nebo přímo u hrobu zemřelého. Oltáře se zdobí barevnými vystřihovanými papíry, především oranžovými květinami, hlavně afrikány, které zahánějí zlé duchy, svícemi, ozdobnými předměty (v případě dětí hračkami), ovocem a oblíbenými pokrmy a nápoji. Na nejvyšším stupni oltáře se umísťuje fotografie zemřelého. Na hřbitovech se hroby dětí zdobí bílými květy, hroby dospělých červenými. Celé rodiny sem přicházejí strávit skoro celou noc. Jedí, pijí a zpívají na počest svých nebožtíků a věří, že se s nimi viděli a popovídali si s nimi.[1] Tento piknik živých s mrtvými je jednou z nejzajímavějších folklórních událostí na světě. Vzhledem k mexické pohostinnosti, trvají oslavy zpravidla řadu dní.

Symbolem mexického Dne mrtvých se stala smrtka „Catrina“, nazvaná podle kresby známého mexického malíře a karikaturisty José Guadalupe Posady La Calavera Catrina (česky: Elegantní lebka). Catrinu proslavil známý mexický muralista Diego Rivera ve svém díle Sueño de una tarde dominical en la Alameda Central (Sen nedělního odpoledne v Alameda Central), kde se zpodobnil jako dítě, které smrtka drží za ruku. Za ním stojí jeho žena Frida Kahlo a na pravé straně je zobrazen malíř José Guadalupe Posada. Karikatury smrtek a kostlivců se vyrábějí z různých materiálů a mnozí lidé je v tento svátek využívají jako kostýmy.[2]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Anglosaskou obdobou svátku Dne mrtvých je Halloween, který se slaví 31. října převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.

V České republice se oslavy mexického svátku Dne mrtvých konají např. v Praze u vstupu do Stromovky a v Náprstkově muzeu, ve Valdštejnské lodžii v Jičíně i na dalších místech.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DE GALINDO, Jana. Mexický svátek Dušiček. Seniortip.cz [online]. [cit. 2015-11-2]. Dostupné online. 
  2. SEDLÁKOVÁ, Julie. Dia de los muertos – mexický svátek mrtvých. studentpoint.cz [online]. 2014-11-2 [cit. 2015-11-2]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-25. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ANDRADE, Mary J. Day of the Dead a Passion for Life/Dia de Los Muertos Pasion por la Vida. [s.l.]: La Oferta, 2007. 200 s. ISBN 978-0979162404. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]