Den mrtvých (svátek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tradiční oltář ke Dni mrtvých (Mexiko)

Den mrtvých, (španělsky) Día de Muertos též Día de los Muertos je mexická oslava na počest mrtvých. Slaví se především ve dnech 1. a 2. listopadu, i když v některých místech začíná již 31. října. Termínem se shoduje se slavností Všech svatých a Svátkem zesnulých slavených v katolických zemích a kromě Mexika se oslavuje i v dalších mezoamerických státech a též ve Spojených státech amerických s početnou mexickou nebo mezoamerickou populací. V Mexiku patří k nejdůležitějším svátkům roku a jeho přípravě a průběhu je proto věnována patřičná pozornost. V roce 1993 prohlásilo UNESCO mexický Den mrtvých za „nehmotné dědictví lidstva“.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

José Guadalupe Posada: La Calavera Catrina (publ. 1930)
Diego Rivera: Detail malby Sueño de una tarde dominical en la Alameda Central

Tradice kultu smrti v Mexiku není nic nového, pochází již z předkolumbovského období. Podle aztécké mytologie odcházejí dospělí mrtví do jiného světa, který se jmenuje Mictlán a kde vládnou Pán a Paní smrti. Svět zesnulých dětí se jmenuje Chichihuacuauhco a rostou v něm stromy, z nichž teče mléko. Lidé věřili, že jednou do roka se mrtví vracejí na zem, jen tak, trochu si popovídat se svými příbuznými a přáteli a proto pro ně tolik netruchlili.

V dobách kolonialismu přišli se španělskými dobyvateli též misionáři a kněží, kteří spojili aztécký svátek s katolickými svátky zvanými Dušičky. Mexičané věří, že 1. listopadu se vrací na náš svět duše dětí a 2. listopadu duše dospělých a připravují předem pro své zemřelé (i živé) bohaté pohoštění. Jeho součástí jsou například malé cukrové lebky (calaveritas) nebo sladký chléb s ruličkami těsta, připomínajícími kosti (pan de muerto). Připravují se též všechna jídla a nápoje, které měl zemřelý rád a postaví se tradiční oltář buď doma ve vyhrazené místnosti, venku na zahradě, nebo přímo u hrobu zemřelého. Oltáře se zdobí barevnými vystřihovanými papíry, především oranžovými květinami, které zahánějí zlé duchy, svícemi, ozdobnými předměty (v případě dětí hračkami), ovocem a oblíbenými pokrmy a nápoji. Na nejvyšším stupni oltáře se umísťuje fotografie zemřelého. Na hřbitovech se hroby dětí zdobí bílými květy, hroby dospělých červenými. Celé rodiny sem přicházejí strávit skoro celou noc. Jedí, pijí a zpívají na počest svých nebožtíků a věří, že se s nimi viděli a popovídali si s nimi.[1] Tento piknik živých s mrtvými je jednou z nejzajímavějších folklórních událostí na světě. Vzhledem k mexické pohostinnosti, trvají oslavy zpravidla řadu dní.

Symbolem mexického Dne mrtvých se stala smrtky „Catrina“, nazvaná podle kresby známého mexického malíře a karikaturisty José Guadalupe Posady La Calavera Catrina (česky: Elegantní lebka). Catrinu proslavil známý mexický muralista Diego Rivera ve svém díle Sueño de una tarde dominical en la Alameda Central (Sen nedělního odpoledne v Alameda Central), kde se zpodobnil jako dítě, které smrtka drží za ruku. Za ním stojí jeho žena Frida Kahlo a na pravé straně je zobrazen malíř José Guadalupe Posada. Karikatury smrtek a kostlivců se vyrábějí z různých materiálů a mnozí lidé je v tento svátek využívají jako kostýmy.[2]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Anglosaskou obdobou svátku Dne mrtvých je Halloween, který se slaví 31. října převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.

V České republice se ukázky oslav mexického svátku Dne mrtvých konají 31. října např. v Praze u vstupu do Stromovky, ve Valdštejnské lodžii v Jičíně i na dalších místech.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DE GALINDO, Jana. Mexický svátek Dušiček. Seniortip.cz [online]. [cit. 2015-11-2]. Dostupné online. 
  2. SEDLÁKOVÁ, Julie. Dia de los muertos – mexický svátek mrtvých. studentpoint.cz [online]. 2014-11-2 [cit. 2015-11-2]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ANDRADE, Mary J. Day of the Dead a Passion for Life/Dia de Los Muertos Pasion por la Vida. [s.l.]: La Oferta, 2007. 200 s. ISBN 978-0979162404. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]