David Saint-Jacques

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
David Saint-Jacques
David Saint-Jacques official portrait.jpg
Narození 6. ledna 1970 (50 let)
Québec
Alma mater Univerzita v Cambridgi
Université Laval
Université de Montréal
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Saint-Jacques (* 6. ledna 1970) je kanadský astronaut Kanadské kosmické agentury. Je rovněž astrofyzik, inženýr a lékař. Do oddílu astronautů byl vybrán v roce 2009 spolu s Jeremy Hansenem.

Raný život a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Québec a vyrůstal v Montréalu. V roce 1993 získal bakalářský titul v oboru inženýrská fyzika na École Polytechnique de Montréal. Roku 1998 potom získal doktorský titul v oblasti astrofyziky na univerzitě v Cambridgi. Jako postgraduální pracovník působil v Japonsku, podílel se mimo jiné na provozu japonského dalekohledu Subaru na Havaji. Je také držitelem titulu doktor medicíny z McGillovy univerzity.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jeho vědecká kompetence zahrnuje obory lékařství, astrofyzika a inženýrství. Mezinárodní zkušenosti v inženýrství získal ve Francii a Maďarsku, v lékařství v Libanonu a Guatemale. V roce 1993 začal kariéru jako biomedicínský inženýr, navrhoval radiologické vybavení pro angiografii.

V letech 1994 - 1998 pracoval v oblasti astronomických pozorování a designu, zhotovení a zprovoznění přístrojů pro Teleskop Williama Herschela na Kanárských ostrovech. V průběhu těchto prací podnik několik cest na prestižní zahraniční instituce. V roce 2001 se připojil k astrofyzikální skupině na univerzitě v Montrealu.

Rovněž působil jako lékař a zástupce primáře ve městě Puvirnituq v Quebecu a jako klinický asistent na fakultě lékařství McGillovy univerzity.

Astronaut[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 byl spolu s Jereme Hynsenem vybrán jako jeden ze dvou kanadských astronautů. Uspěl mezi 5351 kandidáty a stal se rovněž členem 20. oddílu astronautů NASA. Absolvoval základní výcvik, který zahrnoval vědecký a technický výcvik, robotiku, školení z fyziologie, výuku v oblasti systémů mezinárodní vesmírné stanice, výcvik pro výstup do volného prostoru, letecký výcvik, výuku ruštiny nebo nácvik přežití v divočině.

V říjnu 2011 byl členem posádky podvodní výzkumné laboratoře Aquarius NEEMO-15, společně s ním byli přítomni také japonským astronaut Takuja Óniši a americká astronautka Shannon Walkerová. V květnu 2016 získal Saint-Jacques svou první letovou nominaci. Měl by být ve vesmíru v rámce Expedice 58 a Expedice 59. Do vesmíru by měl letět v prosinci 2018 v lodi Sojuz MS-11, jemuž by měl velet Oleg Kononěnko.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Saint-Jacques je ženatý, má dvě děti. Mezi jeho zájmy patří horolezectví, turistika, cyklistika, lyžařství a námořnictví. Hovoří plynně anglicky a francouzsky, ovládá ale také ruštinu, španělštinu a japonštinu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Saint-Jacques na anglické Wikipedii.