David Galván Bermúdez

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatý
David Galván Bermúdez
David Galván Bermúdez.jpg
Kněz a mučedník
Datum narození29. ledna 1881
Místo narozeníGuadalajara, Mexiko
Datum úmrtí30. ledna 1915 (ve věku 34 let)
Místo úmrtíGuadalajara, Mexiko
Svátek29. leden
21. květen (Mučedníci války kristerů)
Blahořečen22. listopadu 1992
Jan Pavel II.
Svatořečen21. května 2000
Jan Pavel II.
Uctíván církvemiŘímskokatolická církev a církve v jejím společenství

Svatý David Galván Bermúdez (29. ledna 1881 Guadalajara30. ledna 1915 Guadalajara) byl mexický římskokatolický kněz a mučedník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 29. ledna 1881 v Guadalajaře jako syn Josého Trinidada Galvána a Mariany Bermúdez. Když mu byly tři roky, zemřela mu matka a jeho otec se znovu oženil s Victorianou Medinou. Už jako malý chlapec pomáhal svému otci v obchodu s botami.

Když mu bylo 14 let vstoupil do Seminíře sv. Josefa v Guadalajaře, ale brzy odešel znovu pracovat do otcova obchodu. O dva roky později požádal o nové přijetí. Pro malou věrohodnost ho generální prefekt Miguel de la Mora podrobil rok přísným zkouškám. Dne 20. května 1909 byl vysvěcen na kněze a krátce potom se stal představeným téhož semináře. Od svých kněžských počátků byl charakteristický tím, že pomáhal chudým. Mezi mnoha pozicemi, které zastával v semináři, byl učitel diecézního semináře či předseda katedry latiny, přirozeného práva a sociologie. Byl zakladatelem a ředitelem seminárního magazínu "Hlas Ducha". V letech 1909 až 1914 byl kaplanem nemocnice San José a sirotčince La Luz ve svém rodném městě. Jeho práce v semináři skončila, když arcibiskup Francisco Orozco y Jiménez rozpustil seminář po zatčení 120 duchovních.

Roku 1914, když byl vikářem v Amátitánu, pomohl mladé dívce, která byla pronásledována caranzistickým důstojníkem Enriquem Verou za to, že si ho nechtěla vzít za manžela, protože už byla vdaná. Otec Galván byl zatčen a později propuštěn, protože k zatčení nebyl důvod.

V sobotu 30. ledna 1915 byly v Guadalajaře zaznamenány násilné střety mezi villovci a caranzisty. Kněží David Galván a José María Araiza byli připraveni pomoci umírajícím a zraněným. Když překročili botanickou zahradu před starou nemocnicí v San Miguelu, byli oba kněží chyceni karanzisty, vedenými právě Enriquem Verou, který nařídil jeho okamžité zatčení a bez předchozího soudního řízení nechal otce Galvána popravit. Byl zastřelen na ulici Coronel Calderón, vedle hřbitova Belén. José María Araiza získal milost.

Proces svatořečení[editovat | editovat zdroj]

Jeho proces blahořečení byl započat 22. srpna 1960 v arcidiecézi Guadalajara a to ve skupině Cristobal Magallanes Jara a 24 společníků. Dne 7. března 1992 uznal papež Jan Pavel II. jejich mučednictví. Blahořečeni byli 22. listopadu 1992. Dne 28. června 1999 uznal papež zázrak uzdravení na jejich přímluvu. Svatořečeni byli 21. května 2000.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Galván Bermúdez na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]