Daman a Díu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
दमन और दियू
Daman ôr Diyū

Daman and Diu
Státní zřízení svazové teritorium Indie
Hlavní město Daman
Rozloha 112 km²
Počet obyvatel 103 000 (cca.)
Místní jazyk gudžarátština a jiné
Tento článek pojednává o teritoriu. O malých savcích si můžete přečíst v článku Damani.

Daman a Diu (hindsky दमन और दीव, gudžarátsky દમન ઔર દીવ, anglicky Daman and Diu, česky také Damán a Díjú), dříve spolu s Goou součást portugalské kolonie Portugalská Indie, je dnes svazovým teritoriem Indie.

Po obsazení Portugalské Indie 1961 indickým vojskem jsou oba distrikty od roku 1962 spravovány tzv. administrátorem, jmenovaným ústřední indickou spolkovou vládou v Dillí (třetí část kolonie, Goa se roku 1987 stala spolkovým státem). Hlavním městem obou distriktů je město Daman. Hovorovou řečí je zejména gudžarátština (a jako v celé Indii i angličtina), portugalsky dnes hovoří jen malá část obyvatel (5–10 procent).

Daman[editovat | editovat zdroj]

Poloha distriktů Daman a Diu

Distrikt Daman (resp. portugalsky dříve Damão) leží na jižním cípu spolkového indického státu Gudžarát (Gujarat) na pobřeží Arabského moře (Indický oceán). Jméno Daman pochází zřejmě od jména zde protékající řeky Damanganga (také Daman Ganga).

Minulost Damanu je těsně spojena s dějinami okolních území, zejména s dějinami státu Gudžarat. Počátkem 16. století pronikají na západní pobřeží Indie Portugalci a zakládají kolonii Portugalská Indie, ke které Daman patří od roku 1588.

Daman má rozlohu 72 km². V hospodářství hraje roli jen zemědělství a rybolov. Většinu obyvatelstva tvoří hindové, žijí zde i malé menšiny muslimů a křesťanů. Hovorovou řečí je gudžarátština.

Diu[editovat | editovat zdroj]

Diu patřil (jako Daman) od roku 1535 do roku 1961 k portugalské kolonii Portugalská Indie. Distrikt Diu je ostrov a malé území na jižním pobřeží státu indického státu Gudžarát (Gujarat), obě části jsou spolu spojeny mostem. Diu má rozlohu 40 km², ostrov sám měří 11 × 3 km. Jméno pochází ze sanskrtského výrazu dvipa (česky „ostrov“).

Související články[editovat | editovat zdroj]