Džerba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek je o ostrově v Tunisku. O řece v Jakutsku pojednává článek Džerba (řeka).
Džerba
جربة (arabština)
Západ slunce na pláži
Západ slunce na pláži
Mapa
Džerba
Red pog.svg
Džerba
Džerba, Tunisko
Lokalizace Středozemní moře, Malá Syrta
Stát TuniskoTunisko Tunisko
Rozloha 520 km²
Zeměpisné souřadnice
Počet obyvatel 140 000 (2004)
Hustota zalidnění 269,2 obyv./km²
Největší město Houmt Souk

Džerba (arabsky جربة‎‎, rozšířená forma přepisu z francouzštiny také Djerba) je ostrov ve Středozemním moři, který patří Tunisku a má rozlohu 520 km². Jedná se o největší ostrov severní Afriky. Žije zde něco přes 120 tisíc obyvatel. Na ostrově se nachází i mezinárodní letiště. Hlavním městem Džerby je Houmt Souk s 60 tisíci obyvateli.

Sypaná hráz na ostrov Djerba

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Z pevniny je možné se na ostrov dostat trajektem nebo po nasypané hrázi, která stojí na starých základech vybudovaných Římany.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Džerba láká turisty svými písečnými plážemi a vlídným počasím. Je oblíbeným cílem Francouzů, Němců, Italů i Čechů. Turisticky významné je především východní a severovýchodní pobřeží v blízkosti vesnice Midoun. Je jedním z mála míst v Tunisku, kde se stále mluví berbersky. Turisty sem láká také fakt, že v roce 1977 byly ve městě Ajim umístěny exteriéry Mos Eisley z prvních Hvězdných válek. Na východním výběžku ostrova poblíž majáku na mysu Taguermes se rozkládá tzv. park Explore Djerba, který je složen ze tří částí - muzea, parku historických řemesel a výzkumné stanice na pozorování krokodýlů nilských. Údajně zde je chováno cca 400 krokodýlů. Krokodýli do délky 1,5 m jsou považováni za mláďata a jsou chováni zvlášť.

Krokodýl nilský v chovné stanici v parku Djerba Explore

Pěstují se zde hlavně olivy.

Počasí[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je nadměrně slunečný (až 320 dní v roce) a stává se často cílem turistů. Celé území ostrova je pokryto více než milionem datlových palem, což více než dost vystihuje zdejší podnebí.

Léta jsou horká, s průměrnou teplotou 28 °C, a mají dlouhý dozvuk, až do října, který je stále velmi příjemný, s denními teplotami kolem 27 °C. resp. 20 °C v noci.

Zimy jsou mírné, noční teploty v nejchladnější části klesají k 5 °C, denní se pohybují mezi 13-18 °C. Jara jsou prosluněná, otepluje se zlehka, denní teploty postupně stoupají nad 20 °C, a k hranici 30 °C se přibližují až v květnu či červnu. Pouze v březnu se ojediněle vyskytují horké větry Jugo, vanoucí ze Sahary, přinášející písečné bouře a teploty na tuto dobu neobvyklých 35 °C.

Obecně na Djerbě panuje nejvyváženější klima z celého Tuniska, a nejteplejší noci. V létě teploty prakticky neklesají pod 24 °C.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov poznal při svých cestách i bájný Odysseus.

V obci  Er-Riadh se nachází synagoga el-Ghriba, jedna ze dvou desítek synagog, které sloužily věřícím na ostrově Džerba až do poloviny 20. století. El-Ghriba je nejznámější z nich a zároveň je nejstarší synagogou v oblasti severní Afriky.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1970 se zde natáčel film Eden a potom.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]