Džerba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o ostrově v Tunisku. O řece v Jakutsku pojednává článek Džerba (řeka).
Džerba
جربة (arabština)
Západ slunce na pláži
Západ slunce na pláži
Džerba
Džerba
Džerba, Tunisko
LokalizaceStředozemní moře, Malá Syrta
StátTuniskoTunisko Tunisko
Topografie
Rozloha520 km²
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Počet obyvatel140 000 (2004)
Hustota zalidnění269,2 obyv./km²
Největší sídloHoumt Souk
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Džerba (arabsky جربة‎, rozšířená forma přepisu z francouzštiny také Djerba) je ostrov ve Středozemním moři, který patří Tunisku a má rozlohu 520 km². Jedná se o největší ostrov severní Afriky. Žije zde něco přes 120 tisíc obyvatel. Na ostrově se nachází i mezinárodní letiště. Hlavním městem Džerby je Houmt Souk s 60 tisíci obyvateli.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Z pevniny je možné se na ostrov dostat trajektem nebo po nasypané hrázi, která stojí na starých základech vybudovaných Římany.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Džerba láká turisty svými písečnými plážemi a vlídným počasím. Je oblíbeným cílem Francouzů, Němců, Italů i Čechů. Turisticky významné je především východní a severovýchodní pobřeží v blízkosti vesnice Midoun. Je jedním z mála míst v Tunisku, kde se stále mluví berbersky. Turisty sem láká také fakt, že v roce 1977 byly ve městě Ajim umístěny exteriéry Mos Eisley z prvních Hvězdných válek. Na východním výběžku ostrova poblíž majáku na mysu Taguermes se rozkládá tzv. park Explore Djerba, který je složen ze tří částí – muzea, parku historických řemesel a výzkumné stanice na pozorování krokodýlů nilských. Údajně zde je chováno cca 400 krokodýlů. Krokodýli do délky 1,5 m jsou považováni za mláďata a jsou chováni zvlášť.

Pěstují se zde hlavně olivy.

Počasí[editovat | editovat zdroj]

Ostrov je nadměrně slunečný (až 320 dní v roce) a stává se často cílem turistů. Celé území ostrova je pokryto více než milionem datlových palem, což více než dost vystihuje zdejší podnebí.

Léta jsou horká, s průměrnou teplotou 28 °C, a mají dlouhý dozvuk, až do října, který je stále velmi příjemný, s denními teplotami kolem 27 °C. resp. 20 °C v noci.

Zimy jsou mírné, noční teploty v nejchladnější části klesají k 5 °C, denní se pohybují mezi 13-18 °C. Jara jsou prosluněná, otepluje se zlehka, denní teploty postupně stoupají nad 20 °C, a k hranici 30 °C se přibližují až v květnu či červnu. Pouze v březnu se ojediněle vyskytují horké větry Jugo, vanoucí ze Sahary, přinášející písečné bouře a teploty na tuto dobu neobvyklých 35 °C.

Obecně na Djerbě panuje nejvyváženější klima z celého Tuniska, a nejteplejší noci. V létě teploty prakticky neklesají pod 24 °C.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ostrov poznal při svých cestách i bájný Odysseus.

V obci  Er-Riadh se nachází synagoga el-Ghriba, jedna ze dvou desítek synagog, které sloužily věřícím na ostrově Džerba až do poloviny 20. století. El-Ghriba je nejznámější z nich a zároveň je nejstarší synagogou v oblasti severní Afriky.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1970 se zde natáčel film Eden a potom.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]