Dům Okamura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dům Okamura
Základní informace
ArchitektChristian Kerez
Výstavba2021
Poloha
AdresaBřevnov, Praha 6, ČeskoČesko Česko
UliceNad Tejnkou
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dům Okamura (House Okamura nebo také vila Tomia Okamury přezdívaná také jako Takešiho hrad) je rezidence politika a podnikatele Tomia Okamury v Praze na Břevnově. Dům byl postaven na ploše 371 metrů čtverečních mezi lety 2018–2021, náklady dosáhly 20 milionů korun.[1] Za architektonickým návrhem netypické stavby stojí švýcarský architekt Christian Kerez.[zdroj?]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vila se skládá ze shluku šestnácti[2] „tubusů" různých výšek a objemů. Fasádu pokrývá režné zdivo. Uvnitř se nachází tři ložnice, dvě pracovny, tři haly, pět toalet, tři koupelny, tři jídelny a tři obývací pokoje. Pod domem se nachází garáž až pro pět vozů a na střeše fungují terasy.[2]

V domě se nachází tři byty o výměrách 102m², 143m² a 72 m².[zdroj?]

Kritika[editovat | editovat zdroj]

Někteří čeští architekti a sousedé kritizovali neobvyklou stavbu za její nerespektování okolí. Třípatrová vila, výškově odpovídající spíše čtyřpatrovému domu,[3] přesto splňuje povinné předpisy, jmenovitě Pražské stavební předpisy, které limitují i výškovou úroveň. Dům se stal terčem vtipů na Mapách Google, do kterých byl zanesen jako „Takešiho hrad".[4]

Architektonická pozornost[editovat | editovat zdroj]

Stavba získala světovou pozornost již ve fázi projektu a byla zveřejněna v mnoha světových architektonických časopisech. V říjnu 2022 byl Dům Okamura prezentován na výstavě v německé Architektur Galerie Berlin. Odborný španělský časopis AV Monographs v září 2023 zařadil House Okamura mezi světové domy roku 2023 (Houses of the Year).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Takešiho hrad je hotový. Dům Tomia Okamury vzbuzuje emoce mezi sousedy i architekty. Pražská Drbna [online]. [cit. 2021-12-20]. Dostupné online. 
  2. a b Okamurův palác už začíná mít finální podobu. Kývl jsem na to, protože se mi to líbilo, říká politik [online]. 2021-02-04 [cit. 2021-12-20]. Dostupné online. 
  3. Okamurova konečně dostavěná vila v Praze 6: Takhle nyní vypadá „Takešiho hrad“ za 20 milionů!. Expres.cz [online]. 2021-07-29 [cit. 2021-12-20]. Dostupné online. 
  4. Dům Tomia Okamury na Google mapách někdo přejmenoval. Nejdříve na Takešiho hrad, pak na Demagogické centrum pro lobotomiky. Refresher.cz [online]. [cit. 2021-12-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]