Takešiho hrad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Takešiho hrad (japonsky 風雲!たけし城, Fúun! Takeši-džó) je japonská televizní soutěž z roku 1986-1989. Populární zábavná show, v níž stovka soutěžících postupně prochází různorodými úkoly a snaží se v co největším počtu probojovat do finále, kterým je dobývání hradu samotného hraběte Takešiho, se dočkala i pokračování z roku 2002, na kterém se kromě původního autora Takešiho Kitana podílel i známý britský herec Craig Charles (Dave Lister ze seriálu Červený trpaslík). V Česku show vysílal kanál Prima Cool.

Cíl soutěže[editovat | editovat zdroj]

Sto soutěžících (mužů i žen) vyráží pod velením generála Lee na trasu, při níž zdolávají zajímavé překážky a plní úkoly a jde tu především o legraci a zábavu, nikoliv o získání peněžité výhry. Právě zábavná forma japonské soutěže dělá na rozdíl od známější Pevnosti Boyard nebo Po stopách Xapatanu z Takešiho hradu show, při níž se divák nemůže ubránit smíchu a jeho bránice dostává zabrat. Také japonští soutěžící se hrou vyloženě baví a ani vyřazení je tolik nemrzí a snaží se užívat si každého úkolu. Primárním cílem soutěže je dobytí Takešiho hradu, který je bráněn strážemi hraběte Takešiho. Hráčů, kteří došli až do finále, je většinou 5-10 a stejný počet čítají i obránci hradu. Jak stráže, tak hráči jezdí autíčky, které mají vepředu papírové terčíky, jež se obránci hradu snaží sestřelit vodními pistolemi a děly.

Některé úkoly[editovat | editovat zdroj]

Úkoly soutěže se obměňují a je jich celá řada. Jsou zábavné, fyzicky nenáročné, takže každý může projít. Soutěžícím ztěžují postup buďto různé překážky (točící se válce, valící se polystyrenové balvany, uvolněné kameny v řece atd.), nebo záludní obránci hradu - smaragdová garda(v zápasech sumo, v bludišti...). Každý ze soutěžících je povinně vybaven přilbou, neboť často se v soutěži padá (a to nejen do vody). Kromě vodních příkopů a jezírek se hráč může ocitnout i v bahně. Ovšem ani prorážení dveří, z nichž ne všechny lze skutečně proletět bez úrazu, nezastaví zábavychtivé Japonce od snahy užít si neskutečnou legraci při chytání se do pastí a překážek.

Hry[editovat | editovat zdroj]

Toto jsou známé a taky oblíbené hry diváků:

Velká zeď - zde musejí soutěžící přelézt obří zeď ve výšce 2. metru

Mokré disky - tato hra je podobná jako Velká zeď, ale soutěžící mají na sobě papírové kroužky, které jim nesmí prostřelit Smaragdová garda. Pokud prostřelí vypadávají. Je to zeď o trochu větší než při Velké zdi, ale jsou tu schůdky.

Včelí bludiště - Zde soutěžící musí překonat bludiště, ve tvaru plástve, ale je tu problém. V plástvi je také smaragdová garda, která se vás snaží hodit do vody. Pokud se jí to povede, (může se to stát i soutěžícím, protože některé dveře vedou do vody) vypadáváte. Pokud vás ale chytí daleko od vody, můžou vám taky po obličeji rozmazat make - up, což je česky přeloženo jako bahýnko.

Houbová cesta - zde se soutěžící chytí velké houby, a musí se dostat přes vodu

Vybíjená - soutěžící chodí po lávce se zlatým míčem. Musejí dojít na konec a smaragdová garda je nesmí vybít.

Poslední pád - soutěžící běží ke pěti různým otvorům. U dvou z nich je smrtka a to znamená konec. Ostatní tři otvory znamenají postup.

Sumó - soutěžící si vytáhnou míček s barvou, která určuje s kým soutěžící hraje. Hraje se v kruhu a vyhrává ten, který jako první srazí druhého na zem.

Lavina - soutěžící běží do tratě, kde se postupně odvalují kameny. Těm se soutěžící musí vyhnout. Jsou tu i úzké mezírky, kam se soutěžící mohou schovat, ale má to háček. V těch mezírkách je i garda, která vás vhodí spět na trať.

Mokrá malba - soutěžící vystřelí na terč, kde jsou napsány znaky. Vybraný znak musíte napsat na kluzké zdi obřím štětcem. Ten znak musíte napsat dřív, než vám vyprší čas.

Čtvercové bludiště - stejná pravidla jako ve včelím bludišti, ale bludiště má tvar čtverce.

Hod koláčem - soutěžící nejprve hází obří kostkou. Jaké jim padne číslo, tam musí jít. Potom smaragdová garda vezme koláč a hodí ho po soutěžícím. Pokud se strefí, soutěžící vypadává. A pokud smaragdová garda koláčem soutěžícího netrefí, soutěžící jde dál.

Žaludy - soutěžící jsou v obleku žaludu. Musejí skákat po jedné trati. Jde to velmi těžko. A trať se zatáčí. Soutěžící nesmí spadnout do vody.

Ťuk ťuk - soutěžící mají před sebou čtyři dveře. Dvoje z nich se dají prorazit a dvoje ne. Soutěžící musí najít správné dveře. Dostanou se k druhé čtveřici dveří (platí stejná pravidla). Dostanou se k třetí čtveřici dveří. Jinak tu narazíte na boxovací příšeru a také tu jsou jen jedny dveře správné. V druhých dveřích je síť. Potom se dostanou k čtvrté čtveřici dveří (platí stejná pravidla). A potom vyhrají.

Ulov žemli - soutěžící jsou v pytlích a skáčou k žemlím. Žemli musí chytit pusou. Žemlí je tam asi 90.

Zemětřas - soutěžící klečí na molitanech s parukou. Pak přijde zemětřesení a soutěžící se musí udržet na molitanech.

Runway - soutěžící jezdí na podobné věci jako na klouzačce. Cestou tam jsou čísla a znaménka. Celé je to příklad a soutěžící ho musí vypočítat. Na konci se to zastaví a musíte říct správné číslo. Pokud odpovíte špatně, spadnete do bílého prášku.

Skok o tyči - skáčete s tyčí a musíte se dostat přes vodu. Abyste postoupili, musíte spadnout na malý ostrůvek z molitanu.

Chytej - soutěžící jsou opět v šíleném obleku. Chytají baseballový míč a to buď do sítě,nebo do rukavice. V novějších dílech se chytá fotbalový míč (disciplína chytni).

Překážková dráha - soutěžící se musí dostat nejprve přes tři gardisty. Potom přes valící se kameny. Potom přeskákat přes kebaby. Skočíte přes vodu a garda na vás posílá obří kouli. Potom opět skočíte a jedou na vás tři obří koule. Potom jedete na laně k cíli. To vše musíte udělat než časová věc nahoře vás předežene a bude první v cíli.

Doplňovačka - soutěžící si na začátku vezmou tvar. Potom běží k molitanům, kde je otvor pro tvar. 90 tvarů tam pasuje, ale zbylých deset ne.

Chytni - soutěžící vběhne do blátivé vody, kde na ně padá míč. Soutěžící ho musí chytit.

Cesta přes potok - soutěžící jsou v kostce a tahají provazem. Pod nimi je voda a ve středu kámen. Soutěžící se musí dostat na kámen, aby postoupili. A že je to obtížné !

Kuželky - soutěžící si vyberou kartu od esa až po desítku. Poté se postaví na určité místo v kuželkách. Smaragdová garda hodí kouli, pokud soutěžící spadne, vypadává.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]