Cuatro Caminos (stanice metra)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cuatro Caminos
Nástupiště linky 1
Nástupiště linky 1
Stát ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Město Madrid
Čtvrť Chamberí a Tetuán
Ulice Glorieta de Cuatro Caminos
Santa Engracia
Vznik linka 1: 1919
linka 2: 1929
linka 6: 1995
Linky Madrid-MetroLinea1.svg Madrid-MetroLinea2.svg Madrid-MetroLinea6.svg
Technické informace
Počet nástupišť 6
Externí odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cuatro Caminos (plným názvem španělsky Estación de Cuatro Caminos; doslovně přeloženo jako „Čtyři cesty“ nebo „Čtyřcestí“) je stanice metraMadridu. Nachází se pod stejnojmenným náměstím (Glorieta de Cuatro Caminos) s dalším výstupem do ulice Santa Engracia v severozápadní části města, na rozhraní čtvrtí Tetuán a Chamberí. Stanice slouží také jako terminál několika linek povrchové autobusové dopravy. Na stanici se kříží linky metra 1, 2 (ta ve stanici končí) a okružní linka 6. Stanice je nejhlubší v celé síti, nástupiště linky 6 se nachází v hloubce 45 m pod povrchem. Stanice se nachází v tarifní zóně A a je bezbariérově přístupná.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice vznikla jako jedna z prvních v Madridu – 17. října 1919 – jako součást prvního úseku linky 1, který vedl právě mezi stanicemi Sol a Cuatro Caminos. Součástí výstavby byl i vznik depa Cuatro Caminos. 6. března 1929 byla linka 1 prodloužena do stanice Tetuán a o několik měsíců později, 10. září, byla otevřena nástupiště linky 2 (v rámci prodloužení ze stanice Quevedo do stanice Cuatro Caminos) a stanice se stala přestupní. Stanice od té doby zůstala konečnou stanicí linky 2. V 60. letech prošla linka 1 rekonstrukcí, v rámci které byla nástupiště stanic prodloužená z 60 metrů na 90 metrů.

Dalšího rozvoje se stanice dočkala 11. října 1979, kdy se stala konečnou stanicí prvního úseku linky 6 mezi stanicemi Pacífico a Cuatro Caminos. Později, 13. ledna 1987, byla linka 6 prodloužena do stanice Ciudad Universitaria.

V letech 20042005 byl zbourán silniční most vedoucí napříč náměstím a byl nahrazen tunelem umístěným v prostoru mezi nástupišti linek.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Nástupiště na lince 1 se nachází poměrně mělko pod ulicí Santa Engracia, kousek na jih od vlastního náměstí. Nástupiště linky 2 se nachází pod ulicí Bravo Murillo, na stejné úrovni jako nástupiště linky 1. Má jedno ostrovní a jedno boční nástupiště, toto neobvyklé uspořádání mají kromě ní jen stanice Argüelles a Puerta de Arganda. Nástupiště linky 6 je položeno výrazně hlouběji než ostatní. Nachází se pod ulicí Raimundo Fernández Villaverde, východně od náměstí Cuatro Caminos, se zbývajícími nástupišti je spojeno několika navazujícími eskalátory a výtahem.

Provoz[editovat | editovat zdroj]

Ze stanice vede odbočka do depa Cuatro Caminos, které slouží nepřetržitě od počátku provozu madridského metra. Ve stanici se nacházejí výtahy umožňující pohyb osobám se sníženými schopnostmi pohybu a orientace; dále zde najdeme trafiku, stánek ONCE a dva bankomaty.

Budoucnost[editovat | editovat zdroj]

Stanice je postavena tak, aby bylo možné stanici rozšířit o nástupiště čtvrté linky (konkrétně by se jednalo o prodloužení linky 3 ze stanice Moncloa.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Estación de Cuatro Caminos na španělské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

← směr Pinar de Chamartín Metro v MadriduLinka 1 Madrid-MetroLinea1.svg směr Valdecarros
Alvarado Cuatro Caminos Ríos Rosas

Pinar de Chamartín Madrid-MetroLinea4.svg Madrid MetroLigero1.svgBambúChamartín Madrid-MetroLinea10.svg Cercanias Logo.svgPlaza de Castilla Madrid-MetroLinea9.svg Madrid-MetroLinea10.svgValdeacederasTetuánEstrechoAlvaradoCuatro Caminos Madrid-MetroLinea2.svg Madrid-MetroLinea6.svgRíos RosasIglesiaChamberíBilbao Madrid-MetroLinea4.svgTribunal Madrid-MetroLinea10.svgGran Vía Madrid-MetroLinea5.svgSol Madrid-MetroLinea2.svg Madrid-MetroLinea3.svg Cercanias Logo.svgTirso de MolinaAntón MartínAtochaAtocha Renfe Cercanias Logo.svgMenéndez PelayoPacífico Madrid-MetroLinea6.svgPuente de VallecasNueva NumanciaPortazgoBuenos AiresAlto del ArenalMiguel HernándezSierra de Guadalupe Cercanias Logo.svgVilla de VallecasCongostoLa GaviaLas SuertesValdecarros

Kurzívou jsou vyznačeny zatím nedokončené či uzavřené stanice
← směr Cuatro Caminos Metro v MadriduLinka 2 Madrid-MetroLinea2.svg směr Las Rosas
Cuatro Caminos Canal

Cuatro Caminos Madrid-MetroLinea1.svg Madrid-MetroLinea6.svgCanal Madrid-MetroLinea7.svgQuevedoSan Bernardo Madrid-MetroLinea4.svgNoviciado Madrid-MetroLinea3.svg Madrid-MetroLinea10.svgSanto DomingoÓpera Madrid-MetroLinea5.svg Madrid-MetroRamal.svgSol Madrid-MetroLinea1.svg Madrid-MetroLinea3.svg Cercanias Logo.svgSevillaBanco de EspañaRetiroPríncipe de Vergara Madrid-MetroLinea9.svgGoya Madrid-MetroLinea4.svgManuel Becerra Madrid-MetroLinea6.svgVentas Madrid-MetroLinea5.svgLa ElipaLa AlmudenaAlsaciaAvenida de GuadalajaraLas Rosas

okružní linka Metro v MadriduLinka 6 Madrid-MetroLinea6.svg okružní linka
Nuevos Ministerios Cuatro Caminos Guzmán el Bueno

Laguna Cercanias Logo.svgCarpetanaOporto Madrid-MetroLinea5.svgOpañelPlaza Elíptica Madrid-MetroLinea11.svgUseraLegazpi Madrid-MetroLinea3.svgArganzuela-PlanetarioMéndez Álvaro Cercanias Logo.svgPacífico Madrid-MetroLinea1.svgConde de CasalSainz de Baranda Madrid-MetroLinea9.svgO'DonnellManuel Becerra Madrid-MetroLinea2.svgDiego de León Madrid-MetroLinea4.svg Madrid-MetroLinea5.svgAvenida de América Madrid-MetroLinea4.svg Madrid-MetroLinea7.svg Madrid-MetroLinea9.svgRepública ArgentinaNuevos Ministerios Madrid-MetroLinea8.svg Madrid-MetroLinea10.svg Cercanias Logo.svgCuatro Caminos Madrid-MetroLinea1.svg Madrid-MetroLinea2.svgGuzmán el Bueno Madrid-MetroLinea7.svgVicente AleixandreCiudad UniversitariaMoncloa Madrid-MetroLinea3.svgArgüelles Madrid-MetroLinea3.svg Madrid-MetroLinea4.svgPríncipe Pío Madrid-MetroLinea10.svg Madrid-MetroRamal.svg Cercanias Logo.svgPuerta del ÁngelAlto de ExtremaduraLuceroLaguna Cercanias Logo.svg