Crati

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Crati
Řeka v Cosenze
Řeka v Cosenze
Základní informace
Délka toku91 km
Plocha povodí2440 km²
Průměrný průtok36 m³/s
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ItálieItálie Itálie (Kalábrie)
Úmoří, povodí
Jónské moře
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Crati je řeka na jihu Itálie. S délkou 91 (bývá uváděno i 93) kilometrů a rozlohou povodí 2440 km² je největším vodním tokem Kalábrie.[1] Pramení pod horou Timpone Bruno v pohoří Sila, nedaleko městečka Aprigliano. Její tok zpočátku směřuje západním směrem, protéká Cosenzou, kde se obrací k severu. U města Spezzano Albanese mění směr zpět k východu a vlévá se nedaleko Corigliano Calabro do Tarentského zálivu Jónského moře.

Významnými přítoky Crati jsou Busento a Coscile zleva a Mucone zprava. Na horním toku je prudkou horskou řekou, nížina podél dolního toku je díky příznivému klimatu úrodnou zemědělskou oblastí, kde se pěstuje pšenice, rajčata, broskvoně, réva vinná a olivovníky.[2] Na řece byla v roce 1959 postavena přehrada s hydroelektrárnou Lago di Tarsia, pojmenovaná podle blízké vesnice, ústí do moře je od roku 1990 přírodní rezervací Foce del Crati.

Název řeky je odvozen z řeckého Krathis (Κρᾶθις) podle stejnojmenné řeky na Peloponésu. Na pláni mezi jejím dolním tokem a řekou Coscile (antická Σύβαρις, původně se vlévala do moře, později vlivem sedimentace změnila tok a stala se přítokem Crati) leželo významné starověké město Sybaris.[3] O Krathis se ve svých dílech zmiňují Lykofrón a Eurípidés, zeměpisec Strabón uvádí, že když krotónští dobyli a vypálili roku 510 před naším letopočtem Sybaris, změnili tok řeky, aby zaplavil ruiny města a nezbyla po něm ani památka.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Made in South Italy
  2. Riserve naturali della Regione Calabria. www.riservetarsiacrati.it [online]. [cit. 2017-05-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-04-13. 
  3. Penn Museum
  4. Perseus Digital Library Project

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]