Claudio Fogolin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Claudio Fogolin
Narození 30. dubna 1872
San Vito al Tagliamento
Úmrtí 27. dubna 1945 (ve věku 72 let)
San Vito al Tagliamento
Příčina úmrtí poprava zastřelením
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Claudio Fogolin (30. dubna 1872, San Vito al Tagliamento27. dubna 1945, San Vito al Tagliamento) byl italský cyklista, automobilový závodník, podnikatel a spoluzakladatel firmy Lancia.

Život[editovat | editovat zdroj]

Claudio Fogolin pocházel z bohaté rodiny. V roce 1897 ukončil studium na zemědělské škole v Udine, nejvíc jej ale vždy zajímala cyklistika. Už od roku 1893 úspěšně závodil, a to nejen v Itálii. Začátkem 20. století přešel jeho zájem k automobilismu. Claudio získal zaměstnání u firmy FIAT jako testovací pilot. Z Fiatu ale v roce 1906 odešel.

Vincenzo Lancia a Claudio Fogolin firmu Lancia & C. Fabrica Automobili založili 29. října 1906, přičemž Fogolin hrál velmi aktivní roli jak při založení firmy tak i při návrhu prvních modelů. V roce 1918 se ale z důvodu neshod ohledně výnosů z podnikání rozhodl odprodat společníkovi svůj podíl za šest milionů lir.

Claudio se v roce 1927 vrátil zpět do rodného města, aby se věnoval správě rodového majetku. Založil zde i tenisový klub. Byl členem italské fašistické strany téměř od jejích počátků a tak stranu ve městě i zastupoval ve funkci sekretáře, rok po vzniku Italské sociální republiky v roce 1944 se stal prefektem okresu.

Na samém konci války, 27. dubna 1945 byl italskými partyzány na březích řeky Piavy zastřelen.