Citrix Systems

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Citrix Systems
Logo
Logo
Citrix headquarters.jpg
Základní údaje
Právní forma veřejně obchodovaná společnost
Datum založení 1989
Zakladatel Ed Iacobucci
Adresa sídla Fort Lauderdale, Spojené státy americké
Klíčoví lidé Kirill Tatarinov
David J. Henshall
Charakteristika firmy
Oblast činnosti softwarový průmysl a technologie
Produkty software, Citrix XenApp, Citrix Workspace app, Citrix Virtual Desktops a Citrix Workspace
Obrat 3,2 mld. US$ (2020)[1]
Provozní zisk 608,8 mil. US$ (2020)[1]
Výsledek hospodaření 504,4 mil. US$ (2020)[1]
Zaměstnanci 8 400 (2019)
Dceřiná společnost Citrix (Switzerland)
Identifikátory
Oficiální web www.citrix.com
ISIN US1773761002
LEI HCTKJGUQOPZ5NBK7NP58
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Citrix Systems, Inc. (NASDAQ: CTXS) je nadnárodní korporace dodávající technologie pro virtualizaci serverů, virtualizaci desktopů, počítačové sítě, SaaS (software jako služba) a cloud computing více jak 260 000 organizacím na celém světě. Přední technologie z oblasti virtualizace, cloud computingu, spolupráce a networkingu umožňují zjednodušovat komplexní firemní IT a podporují rozvoj mobilního pracovního stylu a jednotlivých cloudových služeb. Denně Citrix zasahuje až 75 procent internetových uživatelů a spolupracuje s více než 10 000 společnostmi ve 100 zemích.

Vizí společnosti Citrix je možnost pracovat kdykoliv, odkudkoliv a z jakéhokoliv přístroje. Takové pracovní prostředí umožňují právě technologie, na jejichž neustálých inovacích Citrix se svými partnery pracuje a jejichž schopnosti neustále prohlubuje a rozšiřuje.

Citrix má sídlo na Floridě v metropolitní oblasti jižní Floridy ve městě Fort Lauderdale, pobočky působící v Kalifornii a Massachusetts, a také vývojová centra v Austrálii, Indii, Velké Británii a Česku.

Mezi zákazníky společnosti patří největší světové internetové společnosti, 99 procent firem z žebříčku Global 500 a statisíce malých podniků a spotřebitelů po celém světě. Citrix udržuje partnerské vztahy s více než 10 000 společnostmi z více než 100 zemí. Byl založen v roce 1989 a roční příjem společnosti v roce 2011 byl 2,21 miliardy dolarů.

Po akvizici společnosti XenSource v říjnu 2007 se Citrix začal starat o open source projekt hypervisoru Xen.

Technologie[editovat | editovat zdroj]

Klíčová skupina produktů Citrix Delivery Center, Citrix Cloud Center (C3) a Citrix Online Services zjednodušuje práci uživatelů při používání výpočetní techniky tím, že poskytuje aplikace jako službu na vyžádání (on-demand service) jakémukoli uživateli na libovolném místě a na libovolném zařízení. Řešení Citrix Delivery Center, které zahrnuje XenDesktop, XenApp, XenServer a NetScaler, virtualizuje servery, desktopy a aplikace, centralizuje je v datových centrech a šíří je jako službu na vyžádání.

Od dubna 2009 nabízí Citrix svoji virtualizační platformu XenServer zdarma pro všechny uživatele a pro neomezené provozní nasazení. Citrix Receiver je prvním univerzálním klientem pro doručování IT služeb. Pomocí Citrix Receiveru, nainstalovaného na zařízení (PC, Mac, iPhone), je možné dodávat aplikace a desktopy jako službu na vyžádání, aniž by bylo nutné spravovat, vlastnit nebo pečovat o fyzické zařízení nebo se zabývat jeho umístěním.

Citrix Receiver je postaven na Independent Computing Architecture (ICA), což je Citrixem vytvořený proprietární protokol pro aplikační serverový systém. Tento protokol určuje specifikace pro přenos dat mezi serverem a klienty, ale není vázán na žádnou platformu.

Citrix NetScaler pak nabízí síťovou konsolidaci pro privátní i veřejné cloudy. Nejnovější verze SDX představená v říjnu 2011 integruje virtualizaci přímo do struktury sítě – ve výsledku tak zajišťují až 40 kompletně nezávislých instancí NetScaleru pro rozsáhlé konsolidační projekty. Každá instance Netscaleru je podporována přiřazením zdrojů pro SSL a kompresi, CPU a paměti, aby bylo možné dodržet SLA u aplikací a splnit požadavky kladené na bezpečnost. Dále vzrostl i výkon v 2048-bit SSL: NetScaler zvládá 90 000 nových SSL transakcí za sekundu s 2048bitovými klíči.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Citrix založil v roce 1989 bývalý vývojář IBM Ed Iacobucci ve městě Richardson v Texasu se základním jměním ve výši 3 milióny dolarů.[5] Iacobucci rychle přesunul společnost do Coral Springs na Floridě, protože zde žil, když pracoval v IBM. Citrix se původně jmenoval Citrus, ale změnil svůj název poté, co si již existující firma s tímto názvem nárokovala práva na ochrannou známku. Název Citrix vznikl kombinací slov Citrus a Unix.

Mnoho z původních zakládajících členů se podílelo na projektu IBM OS/2. Iacobucciho vizí bylo vytvořit OS/2 s podporou pro práci více uživatelů. Firma IBM neměla o tento nápad zájem a proto Iacobucci odešel. Microsoft nabídl Iacobuccimu místo vedoucího technického pracovníka ve skupině počítačových sítí, ale ten to odmítl, aby mohl rozjet vlastní firmu.

První produktem společnosti byl Citrix MULTIUSER, založený na OS/2. Citrix získal licenci na zdrojový kód OS/2 od Microsoftu, čímž obešel IBM. Citrix doufal, že získá část Unixového trhu tím, že usnadní nasazování OS/2 aplikací s textovým rozhraním. Tento produkt se ale na trhu neprosadil. Bylo to zčásti způsobeno prohlášením Microsoftu z roku 1991, že již nebude nadále podporovat OS/2. V roce 1990 byl jako CEO Citrixu jmenován Roger Roberts, Texasan, který přišel z Texas Instruments.

V letech 19891995 nevykazovala společnost zisk. V roce 1989 a 1990 neměla žádné příjmy. V letech 1991 až 1993 získal Citrix finanční prostředky od Intelu a Microsoftu a také od investorů rizikového kapitálu. Bez pomoci z těchto zdrojů by Citrix nepřežil. V roce 1993 koupil Citrix od Novellu produkt „Netware Access Server“. Byla to aplikace pro vzdálený přístup, postavená na platformě DOS a Quarterdeck Expanded Memory Manager. Poskytovala desktop a aplikace ze serveru skupině uživatelů podobným způsobem, jakým pracují terminálové servery. Citrix tento produkt vylepšil a uvedl na trh jako WinView. Ten se stal prvním úspěšným produktem Citrixu.

Akcie společnosti se staly veřejně obchodovatelnými v prosinci 1995.

Vztah s Microsoftem[editovat | editovat zdroj]

Vztah mezi Citrixem a Microsoftem je založen na dvacetiletém spojenectví, které začalo v roce 1989, kdy si Citrix licencoval zdrojový kód OS/2.

Citrix získal licenci na zdrojový kód Microsoft Windows NT 3.51. V roce 1995 začal Citrix dodávat víceuživatelskou verzi Windows NT se vzdáleným přístupem, známou jako WinFrame. Tento produkt byl ve své době ojedinělým řešením, zaměřeným na potřeby velkých firem. Během vývoje WinFrame pro Windows NT 4 se Microsoft rozhodl, že neposkytne Citrixu licenci na zdrojový kód Windows NT 4.

Microsoft navíc hrozil, že vytvoří svoji vlastní verzi WinFrame. Citrix a Microsoft zahájily jednání, jak nejlépe vyřešit tento spor. Po jednáních Microsoft odsouhlasil Citrixu licenci na Windows NT Server 4.0, což vedlo ke vzniku Terminal Services Edition. Citrix souhlasil, že nebude dodávat konkurenční produkt, ale podržel si právo prodávat doplněk k produktům Microsoftu, nejprve pod názvem MetaFrame. Tento vztah pokračoval i v období nástupu produktů Windows Server 2000 a Windows Server 2003, ke kterým Citrix nabízel Metaframe XP a Presentation Server. Od 11. února 2008 Citrix změnil název svojí produktové řady Presentation Server na XenApp.

Klíčovou technologií, kterou Microsoft nekoupil, byl protokol ICA. Microsoft vycházel při práci na svém protokolu Remote Desktop Protocol RDP (T.share) z protokolu NetMeeting, který byl původně vyvinut na základě dohody s firmou PictureTel (nyní známa jako Polycom).

V lednu 2008 Citrix oznámil rozšíření svojí spolupráce s Microsoftem na dodávkách sady virtualizačních řešení, určených pro trhy virtualizace desktopů a serverů, aby byla zajištěna široká interoperabilita mezi jejich technologiemi. V únoru 2009 Citrix rozšířil svoji spolupráci s Microsoftem na trhu virtualizace serverů pomocí „Project Encore“. Ten byl ohlášen novým produktem s názvem Citrix Essentials, který nabízí pokročilou správu pro Windows Server 2008 Hyper-V. Spolu s Microsoftem byly prováděny marketingové, školicí a distribuční aktivity.

V červenci 2009 Citrix a Microsoft zveřejnily společné plány na zjednodušení používání výpočetní techniky díky rozšíření jejich spolupráce v oblasti virtualizace desktopů.

Tyto plány zahrnovaly integraci technologií, aby mohly firemní IT organizace spravovat distribuované i centrálně hostované aplikace pomocí produktů XenApp a System Center Configuration Manager, a také rozšíření podpory XenApp pro Microsoft Application Virtualization (App-V), aby bylo umožněno samoobslužné poskytování aplikací na libovolném zařízení prostřednictvím řešení Citrix Receiver a Citrix Dazzle.

Dobročinné akce[editovat | editovat zdroj]

Citrix investuje do probíhajícího firemního dárcovského programu, který je zaměřen na vzdělávání, rozvoj ekonomiky a technologický pokrok.

Ve spolupráci s americkým městem Fort Lauderdale na Floridě a organizací Sister Cities International spustil Citrix pokusný program Sister Cities International (CSC) s partnerským městem Agogo v Ghaně.

Akvizice[editovat | editovat zdroj]

 • V září 1997 Citrix získal DataPac za 5 milionů $.
 • V lednu 1998 Citrix koupil produkt NTrigue od firmy Insignia
 • V červnu 1998 Citrix získal APM
 • V červenci 1998 Citrix získal VDOnet za 8 milionů $
 • V červenci 1999 Citrix získal ViewSoft za 32 miliony $
 • V únoru 2000 Citrix získal Innovex Group za 48,7 milionu $
 • V březnu 2001 Citrix získal Sequoia Software Corporation z Kolumbie v Marylandu, výrobce portálového softwaru na bázi XML.
 • V prosinci 2003 Citrix koupil Expertcity ze Santa Barbary v Kalifornii, vývojáře produktu GoToMyPC pro dálkové ovládání PC přes Internet a on-line komunikační platformy GoToMeeting. Expertcity se stal divizí Citrixu s názvem Citrix Online.
 • V listopadu 2004 Citrix koupil Net6, kalifornskou společnost ze San José.
 • V červnu 2005 Citrix získal Netscaler, výrobce síťových zařízení z města Santa Clara v Kalifornii, za přibližně 300 miliónů $ v hotovosti a akciích.
 • V listopadu 2005 Citrix koupil Teros ze Sunnyvale v Kalifornii, výrobce webových aplikačních firewallů.
 • V květnu 2006 Citrix získal Reflectent.
 • V srpnu 2006 Citrix koupil Orbital Data se sídlem v San Mateo v Kalifornii.
 • V prosinci 2006 Citrix ohlásil dohodu o nákupu Ardence Inc.
 • V únoru 2007 Citrix získal firmu Aurema, vývojáře produktů pro správu CPU a pamětí.
 • V září 2007 Citrix získal QuickTree, soukromou společnost zaměřenou na zabezpečení XML a webových služeb.
 • V říjnu 2007 Citrix získal XenSource, vývojáře virtualizačního produktu XenServer, který je založen na open source platformě Xen Hypervisor.
 • V květnu 2008 Citrix získal produkt sepagoProfile od firmy sepago.
 • V listopadu 2008 Citrix získal Vapps.
 • V srpnu 2010 Citrix získal firmu VMLogix Inc., zaměřenou na automatizaci a správu virtualizace.
 • V únoru 2011 byla dokončena akvizice Netviewr.
 • V roce 2011 Citrix získal Ems-Cortex.
 • V červnu 2011 Citrix získal společnost Kaviza a tato akvizice se promítla do vzniku produktu VDI-in-a-box.
 • V srpnu 2011 získal Citrix RingCube.
 • V říjnu 2011 ohlásil Citrix akvizici ShareFile
 • V říjnu 2011 Citrix získal App-DNA.
 • V listopadu 2018 Citrix získal Sapho.[2]

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Současné produkty[editovat | editovat zdroj]

 • Citrix XenApp (dříve Citrix Presentation Server) zajišťuje virtualizaci aplikací a doručování aplikací.
 • Citrix XenDesktop (virtualizace desktopů, VDI)
 • CitrixXenServer poskytuje server pro virtualizaci platformy.
 • XenApp Fundamentals
 • NetScaler (optimalizace aplikací, sítě pro doručování aplikací, vyrovnávání zátěže, urychlování webových aplikací, aplikační firewall)
 • Workflow Studio (řízení komunikace mezi produkty, automatizace IT procesů)
 • Citrix Access Gateway poskytuje bezpečný vzdálený přístup k virtuálním desktopům a aplikacím.
 • Advanced Access Control je doplněk pro Citrix Access Gateway, který zajišťuje lepší kontrolu práv uživatelů.
 • Password Manager (zabezpečení aplikací, jednotné přihlašování)
 • EdgeSight (monitorování provozu aplikací)
 • Branch Repeater (dříve WANScaler) optimalizuje doručování aplikací uživatelům na firemních pobočkách (viz optimalizace WAN).
 • Provisioning Server doručuje desktopové úlohy na fyzické a virtuální počítače.
 • EasyCall integruje hlasovou komunikaci do libovolné aplikace.
 • GoToMeeting
 • GoToWebinar
 • GoToAssist
 • GoToMyPC

Ukončené produkty[editovat | editovat zdroj]

 • WinFrame
 • MultiWin
 • Citrix MULTIUSER (založen na OS/2 1.x)
 • Citrix WinView (založen na OS/2 2.x)
 • Citrix VideoFrame
 • Citrix NFuse Elite 1.0
 • Citrix Extranet
 • Citrix XPS Portal 3.5.1
 • Citrix MetaFrame Secure Access Manager
 • Citrix MetaFrame XP
 • Application Firewall (zabezpečení webových aplikací, začleněn do NetScaler)

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c Dostupné online.
 2. TechCrunch [online]. [cit. 2020-01-14]. Dostupné online. (anglicky) 
 1. redakce (25. 3. 2012) – Citrix zjednodušuje dodávku cloudových aplikací a desktopů, Business World
 2. Čestmír Žák (13. 3. 2012) – Citrix: 93% organizací má zájem o možnosti spojené s mobilitou pracovního prostředí, Business World
 3. Lukáš Erben (9. 2. 2012) – Třetí cloud bude váš osobní, CIO Business World
 4. Radim Kačmařík (9. 1. 2012) – Citrix VDI-in-a-box: v jednoduchosti je síla, svetsiti.cz
 5. Jan Mazal (10. 11. 2011) – Citrix Systems otevřel pobočku v České republice, Channelworld
 6. Pavel Louda (11. 10. 2010) – Řešení desktopu jako služby usnadní nasazení virtualizace desktopů ve firmách, Computerworld
 7. Martin Noska (8. 10. 2010) – Citrix chce odbourat bariéry na cestě ke cloudu,Computerworld
 8. Pavel Louda (13. 9. 2010) – Optimalizované řešení pro virtualizaci desktopů nabízejí firmy Citrix a Cisco, Computerworld
 9. Patrik Khudhur (31. 8. 2010) – Nová verze Citrix XenDesktop přenáší výhody virtualizace na notebooky, Business World
 10. Ondřej Marek (5. 7. 2010) Virtualizací serverů to nekončí, Computerworld
 11. Wolker Schmeisser (19. 4. 2010) – Protrhání mraků nad cloud computingem, Business World
 12. Wolker Schmeisser (1. 2. 2010) – Samoobslužné IT a budoucnost používání firemních aplikací, Business World
 13. Zuzana Záhorová (11. 11. 2010) – IT pro školství, Business World
 14. Alexandr Radecký (10. 2. 2009) – Citrix XenDesktop 3 vylepšuje multimediální prostředí, Business World
 15. Lukáš Erben (24. 2. 2009) – Microsoft a Citrix se spojily proti VMware, Business World
 16. Patrik Khudhur (27. 4. 2009) – Citrix XenServer zdarma ke stažení, Business World
 17. Markéta Pastuchová (12. 10. 2011) – Citrix NetScaler přináší konsolidaci sítě pro privátní i veřejné cloudy, ICT manažer

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]