Cigeľka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cigeľka
Řeckokatolický chrám sv. Kosmy a Damiána v Cigeľce
Řeckokatolický chrám sv. Kosmy a Damiána v Cigeľce
Poloha
Souřadnice
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
kraj Prešovský kraj
okres Bardejov
Cigeľka
Cigeľka
Cigeľka, Slovensko
Správa
E-mail obeccigelka@gmail.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cigeľka (dříve Cigelka, rusínsky Цигелка) je obec a zřídlo minerální vody na severovýchodním Slovensku v okrese Bardejov s rusínským a romským obyvatelstvem. První písemná zmínka o Cigeľce pochází z roku 1414. V následujících staletích patřila do makovického panství. V obci je řeckokatolický chrám sv. Kosmy a Damiána z roku 1816, ve kterém – jak uvádí pamětní deska – v roce 1911 sloužil svou primici pozdější prešovský biskup Pavol Peter Gojdič, který zde působil. Cigeľka leží pod horou Busov (1 002 metrů nad mořem).

Minerální voda Cigeľka má léčivé účinky. Za První československé republiky byly u pramene minerální vody zřízeny také malé lázně.

V 19. století byla obec postižena vystěhovalectvím do Severní Ameriky z ekonomických důvodů, v roce 1947 se část obyvatel na popud sovětských úřadů přestěhovala na Ukrajinu, odkud se od šedesátých 20. století do počátku 21. století většina postupně vrátila na Slovensko.

V posledních letech je Cigeľka ve větší míře navštěvována turisty, a to zejména z Polska, což bylo umožněno otevřením turistického pohraničního přechodu pro pěší.

Pamětní deska na zdi chrámu v Cigeľce