Chvostnatky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxChvostnatky
alternativní popis obrázku chybí
Chvostnatka
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádchvostnatky (Archaeognatha, Microcoryphia)
Börner, 1904
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chvostnatky (Archaeognatha, syn. Microcoryphia) jsou bazální bezkřídlá skupina hmyzu v úzkém slova smyslu. Na rozdíl od ostatního hmyzu mají kusadla připojená k hlavě jen jedním kloubem (odtud Archaeognatha) a na břišních destičkách zadečkových článků drobné výčnělky, homologické s obdobnými výčnělky na kyčlích prvních dvou párů nohou. Dále mají na zadečku po stranách dva štěty a uprostřed jeden paštět, který je zpravidla o něco delší (dobrý určovací znak - srv. Šupinušky).

Morfologie[editovat | editovat zdroj]

Tělo je kapkovitého tvaru, pokryté drobnými šupinkami. Oči velké a na temeni se stýkají (dobrý určovací znak). Jednoduchá očka jsou zachována.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Samičky mají kladélko, samci phallus. Oplození je vnější: sameček vyloučí několik kapek spermatu, společně s vodícím vláknem, ke kterému pak dostrká samici, a ta si je sama odebere. Často se vyskytují složité námluvy, při kterých oba partneři pobíhají okolo sebe a dotýkají se tykadly. Snůšku umísťuje samice do dutin v půdě. Vývoj je dlouhý, larva se podobá dospělci a svlékání se vyskytuje i po dosažení dospělosti.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Chvostnatky jsou noční zvířata, přes den se skrývají pod kameny nebo v opadu. Živí se detritem, řasami nebo lišejníky.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MACEK, Jan. Bezobratlí (2). řídí Anděra Miloš ; redaktor Karel Vaněk; ilustrovali Pavel Dvorský, Petr Liška, Pavel Procházka, Lenka Vybíralová, Viera Postníková. 1. vyd. Praha : Albatros, 2001. 170 s. Svět zvířat ; sv. 11. ISBN 80-00-00918-8.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]