Chvostnatky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxChvostnatky
alternativní popis obrázku chybí
Chvostnatka
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádchvostnatky (Archaeognatha, Microcoryphia)
Börner, 1904
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chvostnatky (Archaeognatha, syn. Microcoryphia) jsou bazální bezkřídlá skupina hmyzu v úzkém slova smyslu. Na rozdíl od ostatního hmyzu mají kusadla připojená k hlavě jen jedním kloubem (odtud Archaeognatha) a na břišních destičkách zadečkových článků drobné výčnělky, homologické s obdobnými výčnělky na kyčlích prvních dvou párů nohou. Dále mají na zadečku po stranách dva štěty a uprostřed jeden pašťet, který je zpravidla o něco delší (dobrý určovací znak - srv. Šupinušky)

Morfologie[editovat | editovat zdroj]

Tělo je kapkovitého tvaru, pokryté drobnými šupinkami. Oči velké a na temeni se stýkají (dobrý určovací znak). Jednoduchá očka jsou zachována.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Samičky mají kladélko, samci phallus. Oplození je vnější: sameček vyloučí několik kapek spermatu, společně s vodícím vláknem, ke kterému pak dostrká samici, a ta si je sama odebere. Často se vyskytují složité námluvy, při kterých oba partneři pobíhají okolo sebe a dotýkají se tykadly. Snůšku umísťuje samice do dutin v půdě. Vývoj je dlouhý, larva se podobá dospělci a svlékání se vyskytuje i po dosažení dospělosti.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Chvostnatky jsou noční zvířata, přes den se skrývají pod kameny nebo v opadu. Živí se detritem, řasami nebo lišejníky.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MACEK, Jan. Bezobratlí (2). řídí Anděra Miloš ; redaktor Karel Vaněk; ilustrovali Pavel Dvorský, Petr Liška, Pavel Procházka, Lenka Vybíralová, Viera Postníková. 1. vyd. Praha : Albatros, 2001. 170 s. Svět zvířat ; sv. 11. ISBN 80-00-00918-8.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]