Chung Siou-čchüan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chung Siou-čchüan
Nebeský vládce
Portrét
Chung Siou-čchüan
Doba vlády11. leden 18511. únor 1864
Éra vládyJen-nien
Korunovacesrpen 1851
Úplné jménoChung Chuo-siou
Narození1. leden 1814
Chung Žen-kchun
Úmrtí1. červen 1864
Nanking
Pohřbenpopel vystřelen z děla
Předchůdcefunkce založena
NástupceChung Tchien-kuej-fu
ManželkaLaj Si-jing (nebo též Laj Lien-jing)
PotomciChung Tchien-ťiao
Chung Tchien-kuej-fu
Chung Tchien-ming
Chung Tchien-kuang
Chung Tchien-jou
OtecChung Ťing-jang
MatkaWang
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chung Siou-čchüan, vlastním jménem Chung Chuo-siou (1. ledna 1814, Fu-jüan-šuej - 1. června 1864) byl vůdce povstání proti dynastii Čching a podle svého prohlášení bratr Ježíše Krista.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Hong Huoxiu se narodil 1. ledna 1814 jako třetí syn rodiny Hakků v obci Fu-jüan-šuej poblíž města Chung Žen-kchun rodičům Chung Ťing-jangovi a paní Wangové. Dědeček Chung Kuo-jou byl stejně jako všichni jeho ostatní předci zemědělcem. Později se přestěhoval do nedaleké vesnice Kuan-lu-pu.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Hong projevil zájem o studia již v raném věku; jeho rodina ho financovala, aby mohl studovat a následně složit úřednické zkoušky. V jeho 15 letech však rodiče nemohli studium dále finančně podporovat, a proto se stal místním vychovatelem dětí, aby za vydělané peníze mohl dále studovat. I tak ale úřednické zkoušky nesložil, a to ani na počtvrté - částečně i kvůli tomu, že díky nemajetnosti si nemohl dovolit podplatit zkoušející úředníky. V roce 1837 se o jejich složení pokoušel naposledy, a i když ani na popáté neuspěl, nervově se zhroutil. Během zotavování měl velké množství živých a děsivých snů, které si vykládal jako mystické vize. Ve snech ho navštěvovaly dvě urostlé starší postavy, které mu daly za úkol zbavit svět démonů. Změnil si proto jméno na Chung Siou-čchüan a začal být autoritativní a vážený.

Dospělost[editovat | editovat zdroj]

Práce[editovat | editovat zdroj]

Poté, co nedokázal pošesté složit císařskou zkoušku v roce 1837, Chung přestal studovat na císařské zkoušky a hledal práci jako učitel. Pro příštích několik roků Chung učil na několika školách na celém území svého rodného města. Až o šest let později si Chung udělal čas, aby pečlivě zkoumal křesťanské letáky, které obdržel již dříve od misionáře. Po přečtení těchto letáků Chung začal skalně věřit, že mu dal klíč k výkladu jeho vize: starý muž byl Bůh, a druhá osoba, kterou viděl, byl Ježíš Kristus. Tento výklad vedl tak, že on byl mladší bratr Ježíše. Poté, co přišel k tomuto závěru, Chung začal ničit čínské modly a nadšeně kázat jeho výklad křesťanství.

Skalní křesťan[editovat | editovat zdroj]

Chung začal tím, že spálil všechny konfuciánské a buddhistické sochy a knihy v jeho domě, a začal kázat své komunitě o svých vizích. Jeho první konvertité byli jeho příbuzní, kteří také propadli u své zkoušky. Spolupracovali s ním na ničení čínských soch a knih v malých vesnicích. Jeho manželka byla Laj Si-jing.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Některé zdroje říkají, že Chung spáchal sebevraždu tím, že pozřel jed dne 1. června 1864 ve věku 50 let, protože věděl, že všechny naděje na zachování jeho říše byly ztraceny. Nicméně, v jiných zdrojích, je napsáno, že zemřel po dlouhé nemoci.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

  • Císařský dekret z Taiping ("太平诏书") (1852)
  • Nový esej o ekonomiku a politiku ("资政新篇") (1859)
  • a ještě pár dalších...

Citáty[editovat | editovat zdroj]

手握 乾坤 杀伐 权 - Mé ruce ovládají vesmír, napadají a zabíjí
眼 通 西北 江山 外 - Mé oči vidí vše na západě, na severu, mezi řekami a horami
声 振 东南 日月 边 - Můj hlas třese vším na východě, na jihu, na slunci, i na měsíci.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]