Chung Siou-čchüan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Chung Siou-čchüan
Nebeský vládce
Chung Siou-čchüan
Chung Siou-čchüan
Doba vlády 11. leden 18511. únor 1864
Éra vlády Yannian
Korunovace srpen 1851
Úplné jméno "Hong Huoxiu" (rodné jméno)
Narození 1. leden 1814
Hong Renkun
Úmrtí 1. červen 1864
Nanking
Pochován popel vystřelen z děla, ne
Předchůdce funkce založena
Nástupce Chung Tianguifu
Manželky Lai Xiying
Potomci Chung Tianguifu
Hong Tianming
Hong Tianguang
Otec Hong Jingyang
Matka Wang

Chung Siou-čchüan (1. ledna 1814 - 1. června 1864) se narodil v Hong Renkunu. Také vedl povstání proti dynastii Čching a prohlásil se za bratra Ježíše Krista .

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Chung Siou-čchüan se narodil jako třetí syn rodiny Hakků. Byl narozen v Fu-jüan-šuej poblíž města Chung Žen-kchun. Otec byl Chung Ťing-jang a matka byla paní Wang. Jeho dědeček byl Chung Kuo-jou, který byl, stejně jako jeho předkové, zemědělec. Později se přestěhoval do vesnice Kuan-lu-pu. Jeho manželka byla Laj Si-jing.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Chung projevil zájem o stipendia již v raném věku, takže jeho rodina přinášela finanční oběti, aby mu mohli poskytnout formální vzdělání, v naději, že by jednou mohl splnit civilní zkoušky. Chung začal studovat na škole. Kolem 15 let už si jeho rodiče nemohli dovolit jeho vzdělání, a tak se stal vychovatelem dětí v jeho vesnici a začal studovat soukromě. Není překvapením, že se mu nepodařilo císařské zkoušky i když je dělal celkem čtyřikrát. Tento výsledek byl částečně kvůli tomu, že Chung Siou-čchüan nemohl zajistit úplatek pro úředníky, kteří tu zkoušku vedli. V roce 1837 se Chung znovu pokoušel císařské zkoušky, ale zřejmě se nervově zhroutil, když se mu nepodařilo znovu. Během jeho zotavení v roce 1837, měl množství živých a děsivých snů, které se vykládají jako mystické vize. Ve svých snech ho navštěvovaly dvě urostlé, ale staré postavy. S cílem dokončit jeho úkol ze snu - zbavit svět démonů, starší bratr změnil jeho jméno na Chung Siou-čchüan. Jeho přátelé a rodina řekla, že po této epizodě se stal autoritativní, vážný a vyšší ve výšce.

Dospělost[editovat | editovat zdroj]

Práce[editovat | editovat zdroj]

Poté, co nedokázal pošesté složit císařskou zkoušku v roce 1837, Chung přestal studovat na císařské zkoušky a hledal práci jako učitel. Pro příštích několik roků Chung učil na několika školách na celém území svého rodného města. Až o šest let později si Chung udělal čas, aby pečlivě zkoumal křesťanské letáky, které obdržel již dříve od misionáře. Po přečtení těchto letáků Chung začal skalně věřit, že mu dal klíč k výkladu jeho vize: starý muž byl Bůh, a druhá osoba, kterou viděl, byl Ježíš Kristus. Tento výklad vedl tak, že on byl mladší bratr Ježíše. Poté, co přišel k tomuto závěru, Chung začal ničit čínské modly a nadšeně kázat jeho výklad křesťanství.

Skalní křesťan[editovat | editovat zdroj]

Chung začal tím, že spálil všechny konfuciánské a buddhistické sochy a knihy v jeho domě, a začal kázat své komunitě o svých vizích. Jeho první konvertité byli jeho příbuzní, kteří také propadli u své zkoušky. Spolupracovali s ním na ničení čínských soch a knih v malých vesnicích.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Některé zdroje říkají, že Chung spáchal sebevraždu tím, že pozřel jed dne 1. června 1864 ve věku 50 let, protože věděl, že všechny naděje na zachování jeho říše byly ztraceny. Nicméně, v jiných zdrojích, je napsáno, že zemřel po dlouhé nemoci.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

  • Císařský dekret z Taiping ("太平诏书") (1852)
  • Nový esej o ekonomiku a politiku ("资政新篇") (1859)
  • a ještě pár dalších...

Citáty[editovat | editovat zdroj]

手握 乾坤 杀伐 权 - Mé ruce ovládají vesmír, napadají a zabíjí
眼 通 西北 江山 外 - Mé oči vidí vše na západě, na severu, mezi řekami a horami
声 振 东南 日月 边 - Můj hlas třese vším na východě, na jihu, na slunci, i na měsíci.