Chrám Zvěstování (Kazaň)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Chrám Zvěstování
Chrám Zvěstování Kazaňského kremlu
Chrám Zvěstování Kazaňského kremlu
Místo
StátRuskoRusko Rusko
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevpravoslaví
ZasvěceníZvěstování Panny Marie
Architektonický popis
Stavební slohruská architektura
Další informace
AdresaKazaň, RuskoRusko Rusko
Oficiální webOficiální web
Kód památky1610053018
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chrám Zvěstování v noci

Chrám Zvěstování v Kazaňském kremlu (rusky Благовещенский собор Kазанского кремля) je hlavním pravoslavným chrámem města Kazaň a kazaňského Kremlu. V letech 15521918 byl hlavním katedrálním chrámem kazaňské pravoslavné eparchie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po dobytí Kazaně ruskými vojsky pod vedením cara Ivana IV. Hrozného se Kazaň stala součástí Ruského impéria. V té doby převážně muslimském tatarském městě se začaly stavět chrámy, připomínající víru ruského dobyvatele. Vznikaly tak pravoslavné kostely, mezi které patří i chrám Zvěstování. Ten se začal stavět v roce 1555 na místě staršího dřevěného chrámu, který postavil Ivan IV. Hrozný po dobytí Kazaně v roce 1552. Na stavbu bylo pozváno 80 pskovských mistrů, kteří pracovali pod vedením P. Jakovleva (hlavního architekta Chrámu Vasila Blaženého v Moskvě). Chrám byl dokončen a vysvěcen v roce 1562. Byl vybudován z bílého kamene a v jeho architektuře se spojují prvky Moskvy, Vladimíra a Pskova. Zdobí ho pět kupolí. Prostřední (ve stylu ukrajinského baroka) je pozlacená a symbolizuje Ježíše Krista. Čtyři modré symbolizují čtyři apoštoly. Na přelomu 16. a 17. století byla k chrámu ještě postavena i zvonice, která se nicméně nedochovala. Velké škody utrpěl chrám během požáru v roce 1815. Poté následovaly rozsáhlé rekonstrukce. V 19. století byl vyzdoben ikonopiscem Sofonovom. V roce 1925 byl chrám odebrán Ruské pravoslavné církvi; komunisté budovu dále využívali jako archiv.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Po rozpadu SSSR se stal chrám součástí památkové rezervace kazaňského kremlu. V roce 1995 byly zahájeny rozsáhlé rekonstrukční práce. 19. července 2005 Kazaňský arcibiskup Anastasius opět chrám vysvětil a od té doby se v něm konají pravidelné bohoslužby. Navštívil jej i Alexej II., Patriarcha Moskvy a celé Rusi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chrám Zvestovania (Kazaň) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]