Chemická toaleta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vnitřek přenosné chemické toalety

Chemická toaleta nebo chemické WC je toaleta používající chemikálie na odstranění pachu z odpadu namísto jednoduchého uskladnění v nádobě nebo odvedení potrubím do kanalizace nebo septiku. Tyto toalety se nacházejí nejvíc v letadlech, vlacích, karavanech a mobilních domech a jsou charakteristické modrým odstínem vody v nádržích. (V USA a Austrálii se tento modrý kapalný vzorek obvykle nazývá "Anotec".) Ještě jednodušší chemická toaleta se skládá ze sedadla na nádrži s roztokem chemikálií používaných na desinfekce a dezodorizaci. Nacházejí se v některých dálkových autobusech nebo v domech, kde není kanalizace. Přenosné toalety jsou univerzálně chemické toalety.

Desinfekce se obvykle prováděla mícháním formaldehydu nebo podobné chemikálie s toaletní vodou po spláchnutí. Moderní formulace jsou založeny na nitrátu a pracují biologicky.

Chemické toalety se často používají na staveništích na shromážděních pod širým nebem jako jsou hudební festivaly nebo v kempinkech a karavanech.

Protože formaldehyd silně dráždí kůži, nos a hrdlo, často se nahrazuje jinými proprietárními směsi jako například glutaraldehyd a kvartérní amoniové sloučeniny s neskvrnícími barvami a přírodně identickými vonnými oleji. Někdy se používají i enzýmové hybridy.

Související články[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chemical toilet na anglické Wikipedii.