Cerkev Ochrany Přesvaté Bohorodičky (Nižný Komárnik)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Cerkev Ochrany Přesvaté Bohorodičky (Nižný Komárnik)
Cerkov Ochrany Presvätej Bohorodičky v Nižnom Komárniku
Místo
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Prešovský
Okres Svidník
Obec Nižný Komárnik
Souřadnice
Cerkev Ochrany Přesvaté Bohorodičky (Nižný Komárnik)
Cerkev Ochrany Přesvaté Bohorodičky (Nižný Komárnik)
Základní informace
Církev řeckokatolická
Diecéze Prešovská
Děkanát Svidník
Farnost Krajná Bystrá
Architektonický popis
Architekt Volodymyr Sičynskyj
Typ stavby kostel bojkovského typu
Specifikace
Stavební materiál dřevo
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cerkev Ochrany Přesvaté Bohorodičky je dřevěný řeckokatolický chrám v Nižném Komárniku. Postaven byl v roce 1938 nedaleko staršího chrámu, poškozeného v první světové válce, který byl později zbořen. I když je z 20. století, byla v roce 1968 prohlášena za Národní kulturní památku spolu s dalšími 26 kostely jako součát souboru Východoslovenských dřevěných kostelů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Na území Slovenska jde o jediný kostel Bojkovského typu s jedinouá v exteriéru téměř dokonalou dřevěnou roubenou kupolí - realizována vize již v 5. stol. stavěných cařihradských zděných cerkví. Tento dřevěný chrám postavili domácí rusínští tesaři za pomoci ostatních vesničanů a projektu dobrodince. Projektoval ho ukrajinský architekt a kunsthistorik Ing. Volodymyr Sičynskyj (1894-1962). Tento architekt je i autorem chrámu Seslání Ducha svatého v Michalovcích. Chrám v Nižním Komárnik je pravděpodobně jediná dřevěná sakrální stavba na Slovensku, kterou pomáhal realizovat profesionální architekt.

Na rozdíl od zmiňovaného starého chrámu lemkovského typu, tento chrám je již Bojkovského typu, ve kterém Trojdílnost není zvýrazněna věžemi různé výšky (u lemkovského typu je nejvyšší věž nad babincem, někdy jakoby oddělená od ostatní konstrukce stavby a nejnižší věž je nad hlavním oltářem). Bojkovský typ dřevěného chrámu zvýrazňuje pokrytí chrámové lodi (nava).

Chrám stojí na kamenné podezdívce. Na kopulích jsou jehlancovité věžičky. Před vchodem je tympanon zakončený portikusem s křížem a vyřezávanými sloupy. Je to lidové přetvoření klasicistního stylu. Vnitřní zařízení je z dob stavby chrámu. Na jižní straně oltářní části je malá sakristie se zvláštním vchodem. Aktivní estetickou roli zde mají barvy (světle žlutá, světle modrá, tmavočervená). Na výrazu přidávají i dvojitá okna a členitost tvarů konstrukce. Architektonickou dominantou lodi je šířka oltářního prostoru a babince, jakož i nejvyšší centrální věžička. Všechny věžičky jsou zakončeny železnými kovanými kříži. Jsou pokryty plechem a až další části šindeli. Vnitřní výzdoba je z období vzniku chrámu.

Ikonostas byl přivezen pravděpodobně ze Zemplína, zřejmě z Trebišova. Pochází (podle V. Grešlíka) asi z ikonopisné dílny rodiny Bohdanských z polských Jasiel.

Chrám v Nižním Komárniku během krutých frontových bojů v obci na podzim 1944 jakoby zázrakem nebyl příliš poškozen. Opravili ho v roce 1946 a další velké opravy byly provedeny v polovině šedesátých let. V polovině 90. let byla částečně restaurována apoštolská řada na ikonostasu (J. Leško ze Svidníku). Zásluhou tamního správce farnosti (Mgr. J. Popovca), a s pomocí ktitorov (novodobých patronů), rodáků, věřících byla v letech 2004 a 2005 provedena rekonstrukce a restaurační práce na ikonostasu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cerkov Ochrany Presvätej Bohorodičky (Nižný Komárnik) na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Dřevěné řeckokatolické chrámy na východním Slovensku. Svidník a okolí. Prešov : PETRA n.o., 2007, s. 94-105: "NIŽNÝ KOMÁRNIK, Řeckokatolický chrám Ochrany Přesvaté Bohorodičky z roku 1938, NKP". ISBN 978-80-8099-010-7.
  • Ivan Pop: "Dějiny Podkarpatské Rusi v datech. Nakladatelství LIBRI, Praha 2005

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]