Přeskočit na obsah

Cerastium nigrescens

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxCerastium nigrescens
alternativní popis obrázku chybí
Rožec Cerastium nigrescens
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhvozdíkotvaré (Caryophyllales)
Čeleďhvozdíkovité (Caryophyllaceae)
Rodrožec (Cerastium)
Binomické jméno
Cerastium nigrescens
H.C.Watson, 1860
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cerastium nigrescens je endemická bylina z rodu rožec, nacházející se na Shetlandech. Poprvé ji popsal botanik Thomas Edmondston v roce 1837. Dlouho byla považována za synonymní s rozšířenějším druhem evropského a amerického severu Cerastium arcticum.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá výšky 5 až 10 cm; vzrostlí jedinci mohou tvořit jediný výhonek s jedním květem nebo se mohou rozrůst do polštářků velikosti pěsti až se 40 květy, na pohled neúměrně velkými vzhledem k velikosti celé rostliny. Květ je bílý, ve středu žlutý, o průměru 1 až 2 cm; má 5 okvětních lístků, dlouhých 8 až 13 mm. Druh kvete v červenci a srpnu. Plodem je tobolka, dlouhá 1 až 1,5 cm. Listy jsou vespod tmavě růžové a svrchu tmavě zelené; jsou vespod ochlupené a kromě svrchní strany listů a květů je chlupatá celá rostlina.[1][2][3]

Objev[editovat | editovat zdroj]

Druh popsal v roce 1837 botanik Thomas Edmondston, tehdy dvanáctiletý. Dlouho byl považován za synonymní s druhem Cerastium arcticum, vyskytujícím se také ve Skotsku, Norsku, na Islandu, Špicberkách, v Grónsku, na Baffinově ostrově a Labradoru. V současnosti je však rožec C. nigrescens obecně považován za samostatný druh.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

V současnosti se vyskytuje pouze na dvou hadcových pahorcích na shetlandském ostrově Unst; v 19. století byl popsán také ze dvou dalších stanovišť. Počet jedinců se může z roku na rok značně měnit z nejasných příčin (pravděpodobně v důsledku proměnlivé klíčivosti a přežití semenáčků), celkově se však porosty jeví jako stabilní, beze změn rozšíření.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Cerastium nigrescens na anglické Wikipedii a Cerastium arcticum na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]