Celâl Şengör

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Celâl Şengör
Ali Mehmet Celâl Şengör.jpg
Narození 24. března 1955 (63 let)
Istanbul
Alma mater Universita v Albany
Zaměstnavatel İstanbul Teknik Üniversitesi
Ocenění Bigsby Medal (1999)
Medaile Gustava Steinmanna (2010)
Arthur Holmes Medal (2018)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Celâl Şengör (* 24. března 1955, Istanbul) je turecký geolog. Je profesorem na Technické univerzitě v Istanbulu. Zabývá se zejména tektonikou a rekonstrukcí historických tektonických desek Asie.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal v Istanbulu v bohaté rodině. Díky německé chůvě Ingeborg mluví plynně německy. Studoval na Robert Academy v Istanbulu a na State University of New York at Albany, kde v roce 1982 získal doktorát. Poté působil na Technické univerzitě v Istanbulu, kde je od roku 1992 profesorem. Vědecky pracoval v Oxfordu, na College de France, na univerzitě Paříž-jih a na California Institute of Technology. V roce 1988 získal čestný doktorát z Université de Neuchâtel. Získal také cenu Geological Society of London.

V roce 2000 se stal členem Národní akademie věd Spojených států amerických;[1] je také členem Academia Europaea, turecké akademie věd (TUBA) a American Philosophical Society. Je spolueditorem Tectonophysics, Journal of Structural Geology, Tectonics, Eclogae Geologicae Helveticae, Geologia Balcania.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Tectonic evolution of the Tethyan Region, Kluwer 1989
  • Orogeny, Wiley 1982, spoluautoři Akiho Miyashiro, Keiiti Aki
  • Is the present the key to the past or is the past the key to the present ?: James Hutton and Adam Smith versus Abraham Gottlob Werner and Karl Marx in interpreting history, Geological Society of America 2001
  • The large-wavelength deformations of the lithosphere. Materials for a history of the evolution of thought from the earliest times to plate tectonics, Geological Society of America, 2003

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Celâl Şengör na německé Wikipedii.

  1. Esra Özyürek, The Politics of Public Memory in Turkey, Syracuse University Press, 2007, s. 102