Cejbovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxCejbovité
alternativní popis obrázku chybí
Květ a list rodu Bombax
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád slézotvaré (Malvales)
Čeleď slézovité (Malvaceae)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Cejbovité (Bombacaceae) je bývalá čeleď rostlin z řádu slézotvaré (Malvales). Odborné jméno čeledi je založeno na rodu Bombax. Nejvyšším z cejbovitých je vlnovec pětimužný (Ceiba pentandra), zvaný kapok, který dosahuje až výšky 70 m. Někdy je čeleď nesprávně nazývána bavlníkovité, rod bavlník však byl řazen do čeledi slézovité (Malvaceae) a nebyl součástí této čeledi.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V novém taxonomickém systému Angiosperm Phylogeny Group došlo ke změnám v pojetí řádu slézotvaré a rody čeledi cejbovité byly vřazeny do slézovitých (Malvaceae). Většina rodů je součástí podčeledi Bombacoideae, některé náleží do jiných podčeledí, např. rod Matisia do Malvoideae a durian (Durio) do Helicteroideae.[1]

Čeleď cejbovité v tradičním pojetí zahrnovala 18 až 19 rodů a asi 160 druhů. Vyskytují se v tropech celého světa, s největší druhovou diverzitou v tropické Americe. Většina zástupců jsou středně až velmi vysoké stromy, často s opěrnými pilíři u paty kmene.[2]

Ze známých rodů se sem řadí například africké baobaby či jihoasijské duriany nesoucí oblíbené ovoce. Balzovník jihoamerický (Ochroma pyramidale) je zdrojem lehkého dřeva balsa. V Česku je běžně v prodeji strom Pachira aquatica. Ten je často k dostání v obchodech se spleteným kmenem a v bytech dorůstá ponejvýše 2 m.

Rody[editovat | editovat zdroj]

Podle některých autorů tento rod nepatří mezi cejbovité:

Synonyma podle autora Kubitzki:

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STEVENS, P.F. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: Dostupné online. 
  2. SMITH, Nantan et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton: Princeton University Press, 2003. ISBN 0691116946.